Doğa Yürüyüşünün Sağlığa Faydaları

Doğa yürüyüşünün koşu bandı veya parkur yürüyüşlerinden farklı, kendine özgü toplanan da vardır.
tai chi

Doğa grubu genel sağlık açısından oldukça faydalı bir egzersizdir. Doğa yürüyüşü düz bir arazide açıklığı rahat bir rotada yapılabileceği gibi iniş ve çıkışları bol olan engebeli bir aralık da gerçekleştirilebilir. Bu açıdan bakıldığında her yaş ve kondisyondaki kişi için uygun bir spor değeri vardır. Ayrıca doğa yürüyüşünün koşu bandı veya parkur yürüyüşlerinden farklı, kendine özgü toplanan da vardır.

Doğa yürüyüşünün yararları

Doğa yürüyüşünün yararları

Doğa yürüyüşü, tempolu yürüme gibi aerobik aktivitelerine benzer şekilde kalp ve damarlar geliştirilir. Özellikle yokuş içeren rotalar kalbin daha fazla çalışmasını sağlayarak güçlendirir. Hafif engebeli bir parkurda gövde kasları da dengeyi sağlamak için sürekli çalışacaktır. Yürüme bandı veya pedal çevirmeye kıyasla doğa özeti özeti ve gövde kaslarını daha fazla çalıştırır.

Yokuş aşağı inmek ise düz yürüyüşlerde daha fazla zorlanmayan kas gruplarını güçlendirir. Bir saatlik doğa yürüyüş parkurunun değiştiğine göre değişmekle birlikte 500 kaloriden fazla enerji yakılabilir. Kilo vermek için bireyseldir. Yürüyüşte kaslar enerji için glukozu kandan alıp kullanabilir. Böylece şeker hastalığının kontrolüne fayda sağlar. Bir başkasının da kemik kaybının önlenmesidir.

İlginizi Çekebilir: İnme Sonrası Aşırı Yorgunluk Hissi

Doğadan çıkmak psikolojik açıdan da faydalıdır. Sadece dışarıda olmak, temiz hava almak bile stresi azaltır. Bu açıdan doğa yürüyüşünün evde veya spor salonunda yapılan egzersizlerde benzersiz benzersiz etkisi bulunmaktadır. Doğa ile buluşarak stresi azaltarak hipertansiyon ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltır.

Antioksidan etkilidir. Günlük yaşamın sıkıntılarından kısa bir süre için bile uzaklaşmak, farklı birinden kurtulmak insana huzur verir ve iş yaşamı için enerji toplamasını sağlar. Dışarıda kalan sürede çalışmaya dönüldüğünde dikkat süresi ve yaratıcı problem çözme işlemi iyileştirilmektedir.

Baton kullanımı

Denge veya görme sorunları olan kişilerin doğa yürüyüşü sırasında baton kullanmaları düşmelerini önler ve daha güvenli egzersiz yapmalarını sağlar. Batonu biraz kesintiye uğramak dizlere binen stresi azaltır. Baton kullanarak bağlantıları da birleştirebilirsiniz.

Böylece doğa kayıtları doldurulur, kor kasları ve kollar olmak üzere tüm vücudu çalıştıran bir egzersiz haline gelir. Toprak veya çimli arazide yürüyüş parçaları genellikle asfalt veya beton zeminde yürümekten daha az yıpratır. Yürüyüş batonları engebeli ve çimli arazilerde yürüyebiliyorlar.

İlginizi Çekebilir: 4 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzına Sahip Olun

Doğa yürüyüşü sırasında dikkat edilmesi gerekenler

Doğa yürüyüşüne çıkmadan önce ilerlediğinizde bölge hakkında bilgi parçaları ve haritasını incelemeniz yararlı olacaktır. Havanın mutlaka kontrol edin ve uygun kıyafetleri seçin. Fırtınalı havalarda çıkış dairesi en iyi seçenek olabilir. Bir yol arkadaşınızı bulmanız tüm aktiviteyi daha eğlenceli kılabilir.

Doğa grup gruplarına katılmayı sosyalleşmeyi sağlar. Eğer yalnız gidiyorsanız bir geliriniz veya aile üyeniz nereye giderseniz ve ne zaman yapabileceğiniz hakkında bilgilendirmeniz güvenliğinizi arttırır. Doğa yürüyüşlerinde ayak bileğini desteklemek, tam uyanmak için ayak bileğinizi kullanmanız gerekir. Uzun bir yürüyüşe yeni bir ayakkabı ile çıkmayın, aksi takdirde ayak cildinizde soyulma ve parçacıklar oluşabilir.

Önce daha kısa yürüyüşlerle ayakkabınızın ayağınıza uyum göstermesini sağlayın. Yeni aralıklar öncelikle kısa mesafeli parkurlarla başlamalıdır. Kondisyonunuz daha uzun ve yokuşlu parkurlar devam ediyor. En önemli miktarın biri de yanınıza bol miktarda su miktarıdır. Özellikle sıcak yaz hareketleri yürüyüş sırasında vücut fazlaca su kullanıyor.

Okumaya Devam Ediniz: Aerobik Egzersizler ve 5 Faydalı Etkisi

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.