ABD’deki En İyi İnme Fizik Tedavi Merkezleri

İnmeye bağlı felç gelişen hastaların sahip oldukları iyileşme potansiyelini en üst düzeyde gerçekleştirebilmesi ve eski yaşamlarına dönebilmesi fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri ile mümkün olmaktadır. Bunun için inme sonrası erken dönemde iyi planlanmış yoğun bir rehabilitasyon gerekir. ABD’de bu amaca özel rehabilitasyon merkezleri bulunmaktadır. Bu yazımızda ABD’deki en iyi inme fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezlerini konu aldık.

DoktorFizik – Nöro-Rehabilitasyon ve Ağrı Akademisi olarak, Prof. Dr. Engin Çakar öncülüğünde, GATA Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon tecrübesini özel sektör hizmet kalitesi ve verimliliği ile Türkiye ve Dünya’nın dört bir yanından hastalarımızla buluşturuyoruz. Vizyonumuz sadece ülkemizde değil, dünyada da fizik tedavi ve rehabilitasyon alanında en iyi merkezler arasında olmaktır.

Shirley Ryan Ability Lab, Chicago, Illinois

Eski adıyla Şikago Rehabilitasyon Enstitüsü (The Rehabilitation Institute of Chicago), yeni adıyla Shirley Ryan Ability Lab ABD’de en çok sayıda inme hastasının rehabilitasyon gördüğü merkezlerden biridir. Klinik tecrübe yanında bilimsel açıdan da alanın öncüsü fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanları, konuşma terapisi, robot yardımlı yürüme teknolojisi, hasta eğitimi ve destek grupları ile en başarılı fizik tedavi merkezleri arasındadır. Bu merkezde klinisyenler, temel bilimlerle uğraşan bilim insanları ve teknoloji geliştiriciler aynı ortamda çalışarak rehabilitasyon yöntemlerini geliştirir. Kök hücre, etkileşimli yazılım, biyonik uzuvlar, sanal gerçeklik yürüme bantları, robotlar gibi alanlarda pek çok icat ve keşif yapılmaktadır. Beyin, omurilik, sinir-kas-kemik, çocuk hastalar ve kanser hastaları rehabilitasyonu için ayrı birimleri bulunur.

The Institute for Rehabilitation and Research (TIRR) Memorial Hermann, Houston, Texas

Rehabilitasyon ve Araştırma Enstitüsü hasta ile beraber ailesini de merkeze alan bir yaklaşıma sahiptir. 1925’te kurulan Memorial Hermann Teksas Tıp Merkezi hem çocuk hem de yetişkin hastalara hizmet veren bir eğitim hastanesidir. Rehabilitasyon biriminde hasta odaları hasta ve refakatçisinin konforunu sağlayacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Beyin hasarı, omurilik yaralanması, nörolojik hastalıklar ve ampute hastaların rehabilitasyonu yapılmaktadır. Bireysel ve grup terapi seansları, fizyoterapi, konuşma terapisi seansları yapılır. Uzmanlar tarafından hasta düzenli olarak yeniden değerlendirilir. Hastaların işe dönmesine yardımcı olmak için iş uğraşı terapisi seansları uygulanır. Tedaviler kişiye özel planlanır. Yatarak fizik tedavi sona erip hasta taburcu olduktan sonra gerekirse ayaktan rehabilitasyon programı şeklinde devam edilir.

The University of Washington Medicine Stroke Center, Seattle, Washington

İnme sonrası bakım ve rehabilitasyonda özelleşmiş merkezlerden bir diğeri Seattle’dadır. Bu merkez inme tedavisi ve inmenin önlenmesi için yeni ilaç ve cerrahi tekniklerin araştırılması ile adından söz ettirmektedir. Acil birimi, akut inme ekibi, nörogörüntüleme ve nörocerrahi hizmetleri vardır. Yılın her günü, günün her saati yeni inme geçiren hastalara en modern ve etkili tedaviyi sağlayacak şekilde çalışan bir merkezdir. Rehabilitasyon birimi ABD’de 2018-19 yılı için en iyi 5 merkez arasındadır.

Mayo Clinic, Rochester, Minnesota

Mayo kliniğinde her sene inme ya da benzeri bir nedenle beyin hasarı gelişmiş 15.000 civarı hasta tedavi görmektedir. Nöroloji, acil tıp, rehabilitasyon bölümleri mevcuttur. Uzaktaki hastaların tanı ve tedavisi için teletıp hizmeti de sunar. Misyonu çocuk veya yetişkin, yatırarak ya da ayaktan tüm hastaları için kişiye özel rehabilitasyon hizmeti sağlamaktır.

Craig Hastanesi, Englewood, Colorado

İnmeden sonraki her dönem için multidisipliner ekibi ile en uygun tedaviyi sağlayan bir merkezdir. Hem genç hem de yaşlı hastalarla ilgili tecrübesi vardır. Tedavi birimi bireysel terapi için tasarlanmış odalar ve gözetimli aktivitenin gerçekleştirildiği bir alanı içerir. Beceri sınıfı, fit sınıf, konuşma grubu ve eğitim programları gibi farklı tedavi sınıfları mevcuttur. Hastanın ihtiyacına ve hastalığın evresine göre tedaviler belirlenir, hasta gelişme gösterdikçe bir programdan diğerine alınabilir. Beyin hasarı olan hastalar tedavi hedeflerine göre 30-90 gün yatırılabilir.

Spaulding Rehabilitation Hospital, Boston, Massachusetts

2018 yılında ABD’nin en iyi hastaneleri listesinde 2. sıraya kadar yükselmiş olan Spaulding Rehabilitasyon Hastanesi Harvard Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Departmanı’nın resmi eğitim hastanesidir. Bu açıdan rehabilitasyon tıbbında öncü konumdadır. 132 yataklı ana kampüsü dışında doğu Massachusetts’de 25 ayaktan tedavi merkezi içerir. Beyin hasarı, omurilik yaralanması ve yanık rehabilitasyonu alanlarında model sistem kabul edilmiştir.

Shepherd Center, Atlanta, Georgia

1975’ten beri hizmet veren Shepherd Merkezi her yıl 1.500 civarı hastayı yatırarak, 6.000 civarı hastayı ise ayaktan tedavi etmektedir. Özellikle inme, beyin hasarı, dejeneratif hastalıklar ve omurilik yaralanması gibi nörolojik sorunlara odaklanmaktadır. Genç yaşta oluşan inmeler açısından tecrübeli bir kliniktir.

Rusk Rehabilitation Center, New York City, New York

Dr Howard A. Rusk modern fiziksel rehabilitasyonun kurucularından kabul edilir. Onun adına 1948’de kurulmuş bu merkez New York’ta rehabilitasyonun hemen her alanıyla ilgili birimlere sahiptir. Nörolojik sorunlar, ortopedik rehabilitasyon, afazi, omurilik yaralanması, beyin hasarı gibi alanlarda hasta kabul eder. Protezlerin kullanımı, fiziksel engel gelişmiş kişilere araba sürüş eğitimi gibi hizmetleri de bulunur.

Uzman Doktor Deniz Doğan
Mecburi hizmetini Silopi Devlet Hastanesi’nde yapmıştır. Şu anda Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. Uzm. Dr. Deniz Doğan tıp fakültesi eğitimini 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Tıpta uzmanlık eğitimini 2015 yılında Trakya Üniversitesi’nde tamamlamıştır.