Aerobik Egzersizler ve 5 Faydalı Etkisi

Sağlıklı bir yaşam için hareket etmek oldukça önemlidir. Aerobik egzersizlerin bütüncül yaklaşımı ile hem kardiyovasküler sağlık hemde solunum fonksiyonlarının sağlığını destekleyebilirsiniz.

Aerobik egzersizler, çok yönlü bütüncül bir egzersiz biçimidir. Aerobik egzersizler kardiyovasküler sistem üzerinde de etkilidi olduğu gibi solunum fonksiyonları üzerinde de geliştirici etkileri vardır. Bu yazımızda aerobik egzersizlerin bireylere kattığı 5 faydasından bahsetmiş olacağız.

1- Aerobik Egzersizler ve Kardiyovasküler Sağlık

Aerobik egzersizlerin en önemli faydalarından birisi de kardiyovasküler sisteme yaptığı destektir. Tempolu yürüme, koşma, bisiklet çevirme gibi aktivitelerde kalp kaslarını güçlendirerek kalbin daha verimli kan pompalamasını desteklemektedir.

Düzenli yapılan aerobik egzersizler ile kalp krizi geçirme riskiniz, kan basıncının düzenlenmesi ile daha da azalmış olacaktır. Egzersizler ile vücutta kan akımı hızlanarak oksijen seviyesinin dağılımını da olumlu etkilemektedir.

 

İlginizi Çekebilir: Egzersiz Sonrası Kas Ağrısı Neden Olur?

2- Aerobik Egzersiz ve  Kilo Kontrolü

kardiyovasküler egzersizler kilo kaybı

Aerobik egzersizler ile kilo kontrolü sağlamakta mümkün. Aerobik egzersizler sırasında önemli ölçüde kalori yakılmış olur. Kalori yakımı ile kilo kontrolü de sağlanmaktadır.

Aktiviteler esnasında vücutta enerji kaynağı olarak depolanan yağ kullanılmaktadır. Yağ kullanımı bile birlikte metabolizma hızlanarak kilo verme de kolaylaştırılmış olur. Daha sağlıklı bir kilo ve vücut için aerobik egzersizleri ve sağlıklı beslenmeyi bir arada tutun.

İlginizi Çekebilir: Fazla Kilolar Eklem Ağrısına Neden Oluyor

3- Aerobik Egzersizler ile Kas Kuvveti ve Enduransın Arttırılması

aerobik egzersizler

Egzersizler, enduransın (dayanıklılığın) arttırılmasında da etkilidir. Enduransın arttırılması ile günlük yaşantınızdaki görevleri daha az yorularak yapmış olursunuz.

Merdiven çıkmak, ev temizlemek, günlük karmaşaya ayak uydurabilmek aerobik egzersizler ile daha da kolay hale gelebilmektedir. Özellikle sporcularda, uzun süreli enerji kaybetmeden sporlarını gerçekleştirebilmeleri de desteklenmektedir.

4- Aerobik Egzersizler ve Stres Yönetimi

aerobik egzersizler ve stres

Egzersizler, tek başına fiziksel sağlığı etkilemekle kalmaz. Özellikle toplu egzersizlerde sosyalleşmeler destekleneceğinden psikososyal durum üzerinde de olumlu sonuçları beraberinde getirmektedir. Aktivitelere katılım sağlayarak vücutta endorfin salınımı arttırılmış olur.

Endorfin hormonu ile birlikte stres, kaygı, depresyon gibi psikolojik zorlukların ortaya çıkardığı sonuçlar azaltılabilir. Özellikle düzenli yapılan egzersizler uyku kalitenizi de arttıracağından gün içerisinde daha zinde, daha enerjik ve daha az stresli olmanızı destekleyecektir.

5- Solunum Fonksiyonları ve Aerobik Egzersiz

Aerobik egzersizler ile solunum fonksiyonları da desteklenmektedir. Solun sisteminin aktivasyonunu sağlayarak akciğer kapasitesini ve akciğer verimliliğini arttırır. Vücut aerobik egzersizler ile oksijeni etkin bir şekilde kullanarak, yeterli karbondioksiti de vücuttan uzaklaştırır. Solunum rahatsızlıklarında vücut ve kişinin potansiyeline göre olan egzersizler ile semptomlar üzerinde rahatlama sağlanabilmektedir.

aerobik egzersizler ve solunum

Egzersizler ile hem vücut fonksiyonları hem de beyin fonksiyonları geliştirilebilir. Solunum sisteminden kardiyovasküler sisteme kadar olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda sosyalleşmenin de desteklenmesi ile kaygı, stres gibi psikolojik sorunların oluşturduğu etkilerin de azalmasını sağlamaktadır. Düzenli egzersizler ile kilo kontrolü sağlamak, sağlıklı yaşama adım atmak oldukça önemlidir.

Kas kuvveti ve dayanıklılığın artması ile birlikte gün içerisinde daha verimli ve uzun çalışmalar yapılabilmektedir. Sizde düzenli aerobik egzersizi hayatınızın rutini haline getirin ve sağlıklı bir bedene sahip olmanın yolunu açın!

 

Okumaya Devam Edin: Aerobik Egzersiz Önerileri

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.