Sağ Omuz Ağrısı Nedenleri

Sağ omuz ağrısı pek çok nedenden kaynaklanabilir. Omuz ağrısı hakkında detaylı bilgiye ulaşmak için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sağ omuz ağrısı pek çok nedenden kaynaklanabilir. Omuz ağrısı omuzdaki kas, tendon, kıkırdak, kemik gibi yapılardaki sorunlara bağlı olabileceği gibi boyundan veya iç organlardan da yansıyabilir. Omuz ağrıları tek veya her iki omuzda hissedilebilir. Genelde sol ve sağ omuz ağrısı yapan nedenler benzerdir ancak yansıyan ağrı denilen göğüs veya karın boşluğu organlarındaki sorunların neden olduğu omuz ağrıları bir tarafa spesifik olabilir.

Sağ omuz ağrısı yapan nedenlerden tendon sıkışması veya yıpranması, kas zorlanması gibi durumlar çoğunlukla kendi kendine birkaç gün veya hafta içinde düzelir. Spor, hobi, mesleki koşullara bağlı olarak kolun belli hareketleri tekrar tekrar yapması Overuse Injury (aşırı kullanım yaralanması) denilen sorunlara yol açabilir.

Sağ elini kullanan kişilerde sağ omuz ağrısı bu nedenle daha sık görülebilir. Ağır aktivitelerden kaçınmak, soğuk veya sıcak uygulamalar, omuz egzersizleri ilk basamak tedavi seçenekleridir. Eğer şikayetlerde azalma olmazsa fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoruna başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnme Sonrası Omuz Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Sağ omuz ağrısı

Omuz Ağrısı Neden Olur?

Sağ Omuz Ağrısı ile Belirti Verebilen İç Organ Sorunları

Sağ Omuz Ağrısında Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Omuz, boyun veya kol hareketi ile şiddeti değişmeyen, açıklanamayan omuz ağrısı vücudun başka bir yerindeki sorunu işaret ediyor olabilir. Safra taşı, safra kesesi iltihabı, karaciğer hastalıkları, kadınlarda yumurtalık kistinin patlaması, zatürre (akciğer enfeksiyonu) sağ omuz ağrısı yapabilir.

Omuz ağrısı ile beraber karın ya da göğüs ağrısı olması yansıyan ağrı ihtimalini akla getirir. Gece aşırı terleme, kilo kaybı, ateş, halsizlik gibi belirtiler vücudun genelini etkileyen bir hastalık olduğu anlamına gelebilir.

Sağ Omuz Ağrısında Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Sağ Omuz Ağrısı ile Belirti Verebilen İç Organ Sorunları

Travmaya bağlı oluşan, kolunuzu hareket ettirirken çok şiddetli ağrı olan hatta omzunuzu hiç hareket ettiremediğiniz durumlarda acil servis veya ortopedi bölümüne başvurabilirsiniz. Eğer omuzda kızarıklık ve şişlik varsa, genel olarak kendinizi iyi hissetmiyorsanız da beklemeden doktora görünmelisiniz.

Omuz ağrınız birkaç hafta içinde düzelmemişse, günlük aktivitelerinizi kısıtlıyorsa, hareket kısıtlılığı varsa fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR) doktoruna görünebilirsiniz.

Okumaya Devam Edin:  

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.