Kas Ağrısı İçin Egzersizler

Kas ağrısı kas tutulması, kulunç ağrısı, miyafisyal ağrı sendromu ve fibromiyalji gibi çeşitli sorunlar nedeniyle oluşabilir. Kas ağrısı için yapacağınız egzersizler şikayetlerinizi hafifletebilir.
kas ağrısı için egzersizler

Kas ağrısı egzersizleri kas tutulması, kulunç ağrısı, miyofasiyal ağrı sendromu, fibromiyalji gibi çeşitli sorunların tedavisi için önerilebilir.

Uzun süre yanlış pozisyonda durmak, bedeninizin alışık olmadığı yoğunlukta egzersiz yapmak, yanlış oturma ve yanlış yatma pozisyonuna bağlı olarak boyun, sırt ve bel kaslarınızda ağrı oluşabilir. Burada yer alan egzersizler kas spazmını ve kas ağrısını azaltmaya yardımcı olur.

Kas Ağrısı Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Burada yer alan her egzersizi 10 tekrarlı şekilde yapabilirsiniz. Her hareketin son noktasında 10 saniye boyunca beklemelisiniz. Egzersizleri günde 1 veya 2 defa uygulayabilirsiniz. Hareketleri daha kolay yapabildiğinizde tekrar sayısını ve sıklığı artırabilirsiniz.

1 – Başınızı omzunuza doğru eğin ve elinizin yardımı ile boyun kaslarınızı esnetin. Bu pozisyonda 10 saniye bekleyin ve ardından gevşeyin.

2 – Omuzlarınızı yukarı doğru kaldırıp 10’a kadar sayın ve gevşeyin.

3 – Omuzlarınızı yukarı kaldırıp geriye doğru çekerek kürek kemiklerinizi birbirine yaklaştırın.

4 – Kolunuzu omuz hizasında düz tutarak karşı omuza doğru yaklaştırın, diğer elinizin yardımı ile omuz arka kaslarını esnetin ve bu pozisyonda 10’a kadar sayın.

5 – Sandalyeye oturun. Ellerinizi önde birleştirip ileriye doğru uzanın. Sırt kaslarınızın gerildiğini hissedin ve bu pozisyonda 10 saniye boyunca bekleyin.

6 – Sandalyeye oturun. Kollarınızı geriye doğru alarak esneyin ve göğüs kaslarınızı gerin.

7 – Sırtüstü yatın. Bir kolunuzu düz olarak kaldırın ve diğer kolunuzun yardımı ile geriye doğru itip omuz alt grup kaslarını gerin. Omuz ağrınız mevcutsa bu hareketi omuz ağrınızı artırmayacak seviyede yapmalısınız.

8 – Sandalyeye oturun ve kolunuzu masa üzerine koyun. Masada ileriye doğru uzanarak omuz kapsülü ve alt grup kaslarını gerin.

9 – Ellerinizi burun hizasında birleştirin ve birbirine doğru itin. Bu pozisyonda 10’a kadar sayın. Hareket sırasında omuzlarınızı kaldırmayın, rahat pozisyonda bırakın.

10 – Ellerinizi burun hizasında birleştirin ve tüm gücünüzle çekin. Son noktada 10’a kadar sayın ve gevşeyin.

Uyarı

Bu egzersizlerin amacı kaslarınızı esnetmek, güçlendirmek ve eklem tutukluğunu açmaktır. Burada yer alan her egzersiz sizin için uygun olmayabilir. Kendinize uygun tedavi programı için fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine veya fizyoterapistinize danışabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir :

2017 yılında İstanbul Üniversitesi Fizyoterapi Bölümünden mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde solunum fizyoterapisti olarak çalıştım. 2019 yılından itibaren Memorial Şişli Hastanesinde çalışmaktayım.
Exit mobile version