Kas Spazmı için Etkili ve Doğal 12 Kas Gevşetici

Kas spazmı, kasların istemsiz olarak kasılması ve sertleşmesiyle oluşur. Doğal kas gevşetici yöntemler hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.
Doğal Kas Gevşeticiler

Kas spazmı, kasların istemsiz olarak kasılması ve sertleşmesiyle oluşur. Özellikle bel, boyun, kol ve bacak kaslarında sıklıkla kas spazmları oluşur. Kas spazmları karın, sırt ve hatta göğüs kafesindeki kaslarda bile oluşabilir.

Kas Spazmı Neden Oluşur?

 • Uzun süre yanlış pozisyonda duruş,
 • Vücudun alışık olmadığı yoğunlukta egzersiz yapılması,
 • Oturma, yatma pozisyonuna bağlı olarak bel veya boyun tutulması,
 • Fibromiyalji gibi hastalıklar,
 • Kadınlarda adet dönemleri ve gebelik kas spazmına neden olabilir.

İlginizi çekebilir : İdeal Uyku Pozisyonu ve Doğru Yatış Pozisyonu

Kas Spazmı Nasıl Geçer?

Kas spazmı çoğu zaman kendiliğinden geçer. Ancak bazı durumlarda kas spazmı kendiliğinden geçmez ve çok rahatsız edici olabilir. Kas spazmı tedavisinde kas gevşetici ilaçlar kullanılabilir. Pek çok kişi ise ilaç kullanmayı sevmediğinden veya yan etkiler nedeniyle doğal çözümler arar. Özellikle gebelikte karşılaşılan kas spazmları ile başa çıkmada öncelikle doğal yollar tercih edilir.

İlginizi çekebilir : Kas Gevşetici İlaçlar Nasıl Kullanılır? Etki ve Yan Etkileri

Kas Spazmı ve Doğal Kas Gevşeticiler

Bitkisel ve doğal olarak kabul edilen ürünler tamamen zararsız veya yan etkisiz değildir. Burada yer alan doğal kas gevşeticiler kullanmakta olduğunuz diğer ilaçlarla etkileşime girebilir veya karaciğer, böbrek yetmezliği gibi durumlarda size uygun olmayabilir. Burada bahsedilen gıdaların aşırı tüketilmesi faydadan çok zarara yol açabilir.

Tedavi amaçlı yeni bir şey denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Kas spazmında ani başlayan keskin ağrı ile beraber eklem hareketlerinde kısıtlılık, uyuşma ve kuvvet kaybı gibi şikayetler olması durumunda doktora başvurmanız gerekir.

Papatya Çayı

Papatya çayı eski zamanlardan beri çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır (1). Bunların başında da kas spazmları ve kas ağrıları gelir. Papatya çayında 36 çeşit flavonoid olduğu tespit edilmiştir. Flavonoidler anti-oksidan özelliği olan moleküllerdir. Papatya çayı içmek veya etkilenen kaslara papatya yağı ile masaj yapmak kas spazmında rahatlama sağlar.

Vişne Suyu

Vişne suyu koşucularda yaygın olarak görülen kas ağrısını azaltmaya yardımcıdır. Bilimsel çalışmalar vişne suyu içmenin koşma sonrası ağrıyı azalttığını göstermiştir (2). Vişnenin anti-oksidan ve anti-inflamatuar özellikleri ile bu faydayı sağladığı sanılmaktadır.

Böğürtlen

Kasları gevşetmenin doğal yollarından bir diğeri böğürtlen yemektir. Egzersiz öncesi ve sonrası birer böğürtlenli buzlu içecek (smoothie) içmek kas hasarının iyileşmesini hızlandırabilir (3). Böğürtlenlerin oksidatif stres ve yangıyı azaltıcı anti-oksidan özellikleri mevcuttur.

Protein

Egzersiz sonrası yeterli düzeyde protein almak, kas yangısını azaltabilir. Egzersize bağlı kas ağrısını inceleyen bir araştırmada whey ve casein proteini desteği almanın kas hasarını azalttığı görülmüştür (4). Maraton koşucuları için de, yarış sırasında sadece karbonhidrat yerine protein ve karbonhidrat alanlarda maratondan 72 saat sonra daha az kas ağrısı ve tutukluğu olduğu görülmüştür (5).

Zerdeçal

Zerdeçal, tarçın ve zencefil curcumin denilen anti-inflamatuar özellikteki molekülü içerir. Curcumin egzersiz sonrası yangıyı ve kas spazmını azaltabilir. Ancak gebe ve emziren kadınların yüksek dozda curcumin alması önerilmemektedir.

İlginizi Çekebilir: Spastisite (İstemsiz Kasılma) İnme Hastalarında Neden Olur? Tedavisi Nedir?

Nar Suyu

Nar meyvesi bol miktarda anti-oksidan özellikli polifenol içerir. Nar suyunun anti-oksidan özelliği yeşil çaydan 3 kat daha fazla olabilir. Ağırlık kaldırma sporu yapanlarda nar suyunun kas iyileşmesini hızlandırabildiği görülmüştür (6).

Kırmızı Acı Biber

Kırmızı acı biberin içinde bulunan kapsaisin, kas ağrıları ve spazmlarını gidermek için kullanılan bazı krem ve yakılarda da kullanılmaktadır. Kırmızı acı biber doğal kas gevşetici olarak binlerce yıldır bilinmektedir. Kapsaisin bibere acı tadını veren ve aynı zamanda tedavi edici etkisi bulunan moleküldür. Kapsaisinin metabolizma hızlandırıcı, açlığı azaltıcı, kan basıncını düşürücü, sindirime yardımcı hatta kanser riskini azaltıcı etkisi olabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Ancak çok fazla kırmızı acı biber yemek karın ağrısına ve kendinizi hasta hissetmenize yol açabilir.

Nane Yağı

Nane yağı kas ağrısını gidermede sık kullanılan doğal bir üründür. Nane yağı kas gevşetici etki de sağlar (7). Nane yağı karaciğer ve safra rahatsızlığı olan bazı kişiler için uygun olmayabilir. Nanenin yenmesi de ağrıyı azaltabilir.

D Vitamini

Sürekli kas ağrısı ve spazmı olan kişiler D vitamininden fayda görebilir. Bunun için öncelikle kanda D vitamini ölçümü yaptırarak eksik olup olmadığını öğrenmekte fayda vardır. D vitamini damla, tablet veya kapsül şeklinde alınabilmektedir. Ayrıca güneş ışığı ile cildimizde üretilebilen bir vitamindir. Yumurta, balık ve D vitamini takviyeli sütler de yararlıdır.

Magnezyum

Magnezyum kas ve sinirlerin normal çalışabilmesi için gerekli bir elementtir. Çok sık görülmemekle beraber magnezyum eksikliği olması durumunda ilk şikayetler arasında kas ağrıları da yer alır. Magnezyum muz, badem, kaju, ıspanak, baklagiller, esmer pirinç gibi yiyeceklerde bulunur. Toz veya tablet halinde eczanelerde de satılmaktadır. Magnezyumun fazla alınması karın krampı ve ishale yol açabilir, bu nedenle özellikle yaşlılar ve çocuklar doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: D Vitamini Eksikliğinin Sebep Olduğu 5 Sağlık Problemi

Masaj

Doğal kas gevşeticiler arasında en etkili yöntemlerden diğeri masajdır. Masaj konusunda eğitimli bir kişinin yapacağı derin doku masajı gergin kasları rahatlatır. Masaj sert olmakla beraber ağrı oluşturmamalıdır.

Dinlenmek

Kas spazmını gidermenin en iyi ve doğal yolu çoğunlukla sadece dinlenmektir. Ağrılı kası fazla yormayın, bolca sıvı alın ve iyi bir uyku çekin. Sıcak veya soğuk paketler kullanmak da kas ağrısını azaltabilir. Dinlenmeyi çok da abartmamak gerektiğini unutmayın. Ağrı ve spazm çok şiddetli değilse hafif aktiviteler ve hareketli kalmaya çalışmak iyileşmeyi hızlandırabilir.

Okumaya devam edin :Bel Ağrısı İçin Doğal Ağrı Kesiciler

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

Referanslar

 1. Srivastava JK, Shankar E, Gupta S. Chamomile: A herbal medicine of the past with bright future. Mol Med Rep. 2010;3(6):895-901.
 2. Kuehl KS, Perrier ET, Elliot DL, Chesnutt JC. Efficacy of tart cherry juice in reducing muscle pain during running: a randomized controlled trial. J Int Soc Sports Nutr. 2010;7:17. Published 2010 May 7.
 3. McLeay Y, Barnes MJ, Mundel T, Hurst SM, Hurst RD, Stannard SR. Effect of New Zealand blueberry consumption on recovery from eccentric exercise-induced muscle damage. J Int Soc Sports Nutr. 2012;9(1):19. Published 2012 May 7.
 4. Köhne JL, Ormsbee MJ, McKune AJ. Supplementation Strategies to Reduce Muscle Damage and Improve Recovery Following Exercise in Females: A Systematic Review. Sports (Basel). 2016;4(4):51. Published 2016 Nov 11.
 5. Saunders MJ, Luden ND, DeWitt CR, Gross MC, Dillon Rios A. Protein Supplementation During or Following a Marathon Run Influences Post-Exercise Recovery. Nutrients. 2018;10(3):333. Published 2018 Mar 10.
 6. Ammar A, Turki M, Chtourou H, et al. Pomegranate Supplementation Accelerates Recovery of Muscle Damage and Soreness and Inflammatory Markers after a Weightlifting Training Session. PLoS One. 2016;11(10):e0160305. Published 2016 Oct 20.
 7. de Cássia da Silveira E Sá R, Lima TC, da Nóbrega FR, de Brito AEM, de Sousa DP. Analgesic-Like Activity of Essential Oil Constituents: An Update. Int J Mol Sci. 2017;18(12):2392. Published 2017 Dec 9. doi:10.3390/ijms18122392
Exit mobile version