Geceleri Artan Sırt Ağrısı Neden Olur?

Geceleri artan sırt ağrısı, kişinin uyku kalitesini ve genel sağlığını önemli ölçüde etkileyebilir.Detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz.

Geceleri artan sırt ağrısı, kişinin uyku kalitesini ve genel sağlığını önemli ölçüde etkileyebilir. Gece sırt ağrısına çeşitli faktörler katkıda bulunabilir ve bu faktörleri bilmek etkili bir rahatlama için ilk adımıdır. Bu yazımızda, geceleri artan sırt ağrısının ardındaki birkaç yaygın sebebi sizler için derledik.

Geceleri Artan Sırt Ağrısı Neden Olur?

Gece sırt ağrısı, zamanlaması ve muhtemelen altta yatan nedenleri nedeniyle genel sırt ağrısından farklı olabilir. Bir kişi dinlenmek için uzandığında, vücudun konumu ve hareketsiz kalmak belirli türdeki sırt sorunlarını şiddetlendirebilir ve gece boyunca ağrının artmasına neden olabilir.

Kötü Uyku Pozisyonları

Uygunsuz bir pozisyonda veya vücudu doğru şekilde desteklemeyen bir yatakta uyumak sırt kaslarını ve omurganın olması gereken hizasını zorlayabilir. Zamanla bu gerginlik, özellikle uzun süre yatıldığında fark edilen rahatsızlık ve ağrıya neden olabilir.

Enflamatuar Durumlar

Artrit veya omurga iltihabı (örneğin ankilozan spondilit) gibi durumlar, geceleri daha belirgin hale gelen sırt ağrısına neden olabilir. Bu koşullar genellikle uzun süreli hareketsizlik veya belirli pozisyonlar sebebi ile daha da kötüleşebilen kronik inflamasyonu içerir.

Dejeneratif Disk Hastalığı

Omurgadaki diskler zamanla bozularak dejeneratif disk hastalığına yol açabilir. Bu durum, disklerin yastıklama özelliğini kaybetmesine neden olabilir ve bu da omurga üzerindeki artan baskı nedeniyle yatarken daha da kötüleşebilecek ağrıya neden olabilir.

Kas veya Bağ Gerginliği

Sırt kasları veya bağlarındaki gerilmeler veya burkulmalar, akut veya kronik ağrıya neden olabilir. Gün içinde hareket etmek ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilirken, dinlenmek kasları sertleştirerek geceleri ağrının artmasına neden olabilir.

Spinal Stenoz

Bu durum, omurilik ve sinirlere baskı uygulayabilen omurilik kanalının daralmasını içerir. Sırt ağrısı da dahil olmak üzere omurga stenozunun semptomları, vücut dinlenme pozisyonundayken geceleri kötüleşebilir.

İlginizi Çekebilir: Boyun Ağrısı Neden Olur? Tedavisi Nasıldır?

Geceleri Sırt Ağrısı Nasıl Önlenir?

Gece sırt ağrısına çözüm bulmak çoğu zaman çok yönlü bir yaklaşım gerektirmektedir. Evde yapabileceğiniz bazı basit stratejiler:

  • Yatağınızı ve Yastığınızı Değerlendirin: Yatağınızın ve yastığınızın omurganızın doğal hizasını desteklediğinden emin olun. Orta sertlikte bir yatak ve başınızı omurganızla aynı hizada tutan bir yastık düşünün.
  • Sağlıklı Uyku Pozisyonlarını Benimseyin: Dizlerinizin arasında bir yastıkla yan tarafınızda veya dizlerinizin altına bir yastık koyarak sırt üstü uyumak, omurganın doğru hizalanmasını korumaya yardımcı olabilir.
  • Hafif Egzersizler Yapın: Düzenli, hafif egzersiz sırt kaslarını güçlendirebilir, esnekliği artırabilir ve iltihabı azaltabilir.
  • Bir Sağlık Profesyoneline Danışın: Uzun süreli sırt ağrısı için bir sağlık profesyoneline danışmak önemlidir. Ağrınızın altında yatan sebebe bağlı olarak size özel tavsiyeler, fizik tedavi veya farklı tedaviler önerebilirler.

Okumaya Devam Edin: İdeal Uyku Pozisyonu ve Doğru Yatış Pozisyonu Nasıl Olmalı?

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

Exit mobile version