4 Adımda Daha Sağlıklı Yaşam Tarzına Sahip Olun

Sağlıklı bir yaşam tarzına sahip misiniz? Genellikle iyi veya en azından normal bir beslenme alışkanlığımız varsa ve sağlıklı kiloya sahipsek sağlıklı bir yaşam tarzına sahip olduğumuzu düşünürüz. Peki bunlar gerçekten yeterli mi?
tai chi

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre, çok az kişi gerçekten sağlıklı bir yaşam tarzına sahip. Araştırmacılar Dünya Sağlık Örgütü önerilerine dayanarak sağlıklı yaşam tarzı için 4 temel kriter belirlediler. Amerikalı yetişkinlerin sadece %3’ü bu 4 kriterden tam puan alabildi. Katılımcıların %13,8’i yalnızca 3 kriterden; %34,2’si ise yalnızca 2 kriterden tam puan alabildi. Kadınlar erkeklerden biraz daha iyi puanlar aldı.

Kendinizi denemek ister misiniz?

Sağlıklı Yaşam Tarzı İçin 4 Temel Kriter:

  1. Sigara kullanıyor musunuz?
  2. Sağlıklı kiloda mısınız? Beden kütle indeksiniz 18-25 arasında mı?
  3. Haftada 5 gün en az 30 dakika egzersiz yapıyor musunuz?
  4. Günde en az 5 porsiyon (400 g.) meyve ve sebze yiyor musunuz?

Kendinizi değerlendirdiniz mi? Siz bu 4 kriterin kaçından tam puan alabildiniz? Haftada 5 gün en az 30 dakika egzersiz yapmak ölüm ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltıyor. Dünya Sağlık Örgütü, yetişkin bir bireyin günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze yemesini öneriyor. Her birinden 5 porsiyon değil; toplamda 5 porsiyon meyve ve sebze. Bir porsiyon meyve veya sebze 80 gr. olarak düşünülüyor.

Bu 4 temel kriteri artık bildiğimize göre, adım atmanın tam sırası!

Sağlıklı Yaşam İçin Bazı Öneriler:

Sigara kullanıyorsanız bir an önce bırakın. Eğer kendi başınıza sigarayı bırakamıyorsanız bu konuda profesyonel destek almayı düşünmelisiniz.

Haftada 5 gün en az 30 dakika egzersiz yapmak, eğer egzersiz alışkanlığınız yoksa size göz korkutucu gelebilir. Haftada 2-3 gün ve 15-20 dakikalık hafif tempolu yürüyüşlerle başlayıp birkaç haftanın ardından haftada 5 gün – 30 dakika yoğunluğa çıkabilirsiniz. Motivasyonunuzu arttırmak için bir adımsayar alabilir, egzersiz sırasında dinlemek için motive edici müzik listeleri oluşturabilirsiniz.

Sağlıklı kiloda değilseniz beslenmenizi düzenlemek için bir diyetisyene başvurmayı düşünebilirsiniz. Haftada 5 gün en az 30 dakika egzersiz kuralına uymak sağlıklı kilonuza ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Gece yeterli uykuyu aldığınıza emin olun. İyi dinlenmiş uyanmak hem stresle baş etmekte hem de iştah kontrolünü sağlamakta size fayda sağlayacaktır.

Günde en az birkaç defa gülümseyin ve yüksek sesle gülün. Gülmek psikolojik ve fiziksel sağlığınız için çok önemlidir. Arkadaşlarınızla şakalaşabilir, eğlenceli dizi ve filmler izleyebilirsiniz.

Meditasyon yapın veya dua edin. Huzur bulmak ve günlük hayatın koşturmasından kurtulmak için size hangisi uyuyorsa onu tercih edin. Bu aktivitelerle geçirdiğiniz zaman sakinleşmenizi sağlayacak ve hatta kan basıncınızı düşürmenize yardımcı olacaktır.

Diş ve diş eti sağlığı için dişlerinizi günlük olarak fırçalayın ve diş ipi kullanın. 

Duruşunuza dikkat edin. Dik durmaya özen gösterin. Gerekirse bu duruma alışana kadar telefona bir alarm kurup sık sık hatırlamanızı sağlayın.

Olumlu tutum sergileyin. Günlük hayatta karşılaştığınız zorluklara karşı takındığınız tutum kişiliğinizi oluşturur. Hayata “bardağın yarısı dolu” gibi bakmak için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Okumaya devam edin : Masa Başı Çalışanlar İçin Boyun Ağrısını Azaltacak 10 Öneri

Referanslar:

2017 yılında İstanbul Üniversitesi Fizyoterapi Bölümünden mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde solunum fizyoterapisti olarak çalıştım. 2019 yılından itibaren Memorial Şişli Hastanesinde çalışmaktayım.
Exit mobile version