Diz Kapağı Arkası Ağrısı Neden Olur?

Diz kapağı arkası ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Diz ağrısı hakkında bilgi almak için web sitemizi ziyaret edebilir, yazılarımızı inceleyebilirsiniz

Diz kapağı arkası ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Dizin ön kısmında, diz kapağının altında hissedilen ağrı patellofemoral ağrı sendromu veya kondromalazi patellaya bağlı olabilir. Diğer olası nedenler arasında kas tendon zorlanması (patellar tendinit), bursit, eklem zarı katlantısı zedelenmesi (plika sendromu), eklem kireçlenmesi (osteoartrit), romatizmal hastalıklar sayılabilir.

Diz kapağı arkası ve çevresinde yer alan ağrı oluşturabilecek anatomik yapılar eklem kıkırdağı, eklem zarı, diz kapağını yerinde tutan bağ (ligament) ve tendon yapıları ile diz kapağı altında bulunan yağ yastıkçığıdır.

Diz Kapağı Arkası Ağrısı Neden Olur?

Diz kapağı arkası ağrısı travma, aşırı kullanım, kireçlenme (eklem dejenerasyonu) ya da iltihabi bir sürece bağlı oluşabilir.Akut bir travma ile başlayan ağrılar dışında diz kapağı altı ağrısı için fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoruna muayene olunmalıdır.

Doktor ilk olarak şikayetlerinizi dinler. Ağrı ne zamandır var, nerede hissediliyor, arttıran ve azaltan faktörler neler, hareketle ilişkisi ne, şişlik var mı gibi özelliklerini sorgular. Ardından muayene eder. Dizin şekli, diz kapağının yerleşimi, ödem belirtisi değerlendirilir. Dokunarak diz kapağı üzerinde veya kenarında hassasiyet, diz kapağı hareket ettirildiğinde öğütülme / sürtünme hissi, dizin bükülme ve açılma derecesi muayene edilir.

İlginizi Çekebilir: Diz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Diz Kapağı Arkasındaki Ağrıya Nasıl Tanı Konulur?

Fizik muayene diz kapağı arkasında hissedilen ağrının anlaşılmasında anahtar önemdedir. Diz kapağının iç veya dış kenarındaki hassasiyet eklem zarı sinoviyumdaki iltihabın veya plika denilen katlantıların zedelenmesini işaret edebilir.

Diz kapağının aşağısındaki patellar tendonun altında hassasiyet retropatellar yağ yastıkçığındaki ödem ve iltihabın belirtisi olabilir. Diz kapağını kaval kemiğine (tibia) bağlayan bağlar travma veya ameliyata bağlı olarak zedelenebilir.

İlginizi Çekebilir: Ameliyatsız Diz Ağrısı Tedavileri Nelerdir?

Patellotibial ligament denilen bu bağlardaki sorunlar da muayene ile anlaşılabilir. Diz kapağını yukarıda kuadriseps kasına bağlayan kuadriseps tendonu ve aşağıda tibia kemiğine bağlayan patellar tendon sorunları da ağrı ve hassasiyetin yerleşimine göre tanı alabilir. Ağrı şiddetinin diz bükük ve düz iken değişimi de önemlidir.

Diz kapağının alt yüzünü saran kıkırdak tabakanın yumuşaması ve hasarı kondromalazi olarak adlandırılır. Kondromalazi, diz kapağı arkası ağrısının önemli nedenlerinden biridir. Diz kapağını sağa, sola, yukarıya, aşağıya kaydırarak ağrı ve sürtünme hissi değerlendirilir.

Kemiklerdeki anormallikler ve kıkırdak incelmesi (osteoartrit) Röntgen filmi ile görülebilir. Diz eklemindeki kıkırdak, tendon, ligament, bursa gibi yapılardaki sorunlar emar (MR) görüntüleme ile de tespit edilebilir.

İlginizi Çekebilir: Dizin Boşluğa Düşme Hissi Neden Olur?

Tedavisi

Tedavi nedene göre yapılır. Ağrıya yol açan aktivitelerin azaltılması, fizik tedavi, egzersiz, lokal enjeksiyonlar (kortikosteroid, PRP, hyaluronik asit vb iğneleri), dizlik kullanımı ya da ameliyat gibi çeşitli tedaviler mevcuttur.

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

Okumaya Devam Edin: Diz Kapağı Çıkığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Exit mobile version