Hamilelikte Sırt Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte hormonal değişimler, kilo alımı ve özellikle uterusun büyümesine bağlı olarak değişen postür sırt ağrısına sebep olabilir.

Hamilelikte birçok kadın için güzel ve dönüştürücü bir deneyim yaşandığı söylenir, ancak çoğu zaman vücudun değişmesi ile birlikte fiziksel zorlukları da beraberinde getirmektedir. Anne adaylarının çoğunun karşılaştığı ortak rahatsızlıklardan biri sırt ağrısıdır.

Hamilelikte sırt ağrısının nedenleri birçok sebebten kaynaklanabilir ve vücutta meydana gelen çeşitli fizyolojik ve biyomekanik değişikliklere bağlanabilir. Bu yazımızda Hamlilelikte Sırt Ağrısının Nedenlerinden bahsetmiş olacağız.

Hamilelikte Hormonal Değişiklikler

Hamilelik sürecinde kadının vücudu, gevşeme hormonunun salınması da dahil olmak üzere önemli hormonal değişikliklere uğramaktadır. Relaxin, bağları ve eklemleri gevşeterek vücudun doğuma hazırlanmasında çok önemli bir rol oynar.

Bu durum büyüyen bebeğe uyum sağlamak ve doğumu kolaylaştırmak için gerekli olsa da, aynı zamanda pelvik bölgede esnekliğin artmasına ve belde gerginliğe sebep olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Bel Ağrısı Neden Olur?

Kilo Alımı ve Postüral Değişiklikler

Hamilelik ilerledikçe kadının vücudunda, özellikle de karın bölgesinde önemli bir kilo artışı yaşanır. Bu eklenen ağırlık vücudun ağırlık merkezini öne doğru kaydırarak omurganın doğal eğriliğinin artmasına sebep olur. Duruştaki bu değişiklik sırtın alt bölge kaslarını zorlayarak rahatsızlık ve ağrıya sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte İnme Riski

Hamilelikte Pelvik Taban Kaslarındaki Gerginlik

Rahmin genişlemesi ile pelvik taban kaslarına olan baskı artar ve omurgayı destekleyen kasları ve bağları etkilemektedir. Bu gerginlik, özellikle bel bölgesinde ve sırt bölgesinde ağrıya katkıda bulunabilir. Ayrıca rahim genişledikçe sırttaki sinirlere baskı yaparak ağrı ve rahatsızlığa sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir: Gebelikte Kalça Ağrısı Neden Olur?

Kas – İskelet Sistemindeki Değişiklikler

Vücut hamilelik sırasında daha yüksek düzeyde progesteron hormonu üretir ve bu da mide-bağırsak sistemindekiler de dahil olmak üzere düz yapılı kasların gevşemesine yol açabilir. Bu gevşeme omurgayı destekleyen kaslara kadar uzanır ve onlara binen yükü arttırarak ağrıya ve yorgunluğa daha yatkın hale getirebilir.

Hamileliğin fiziksel değişiklikleri, vücudun değişen ağırlık dağılımına uyum sağlamaya çalışırken sıklıkla duruş bozukluğu ile sonuçlanır. Uzun süre ayakta durmak veya kambur durmak gibi kötü duruş sırt kaslarını zorlayabilir ve sırt ağrısına katkıda bulunabilir.

Hamilelik sırasında sırt ağrısı yaygın bir şikayettir ve sebeplerini anlamak, rahatsızlığı yönetmek ve hafifletmek için oldukça önemlidir. Hormonal değişiklikler, kilo alımı ve duruş bozuklukları bu duruma katkıda bulunmaktadır.

Anne adaylarının sırt ağrısını hafifletmek için atabileceği proaktif adımlar vardır. Düzenli egzersiz yapmak, uygun vücut mekaniğini korumak için sağlık profesyonellerinden bilgi almak ve doğum öncesi yoga gibi gevşeme tekniklerini öğrenmek kasları güçlendirmeye ve duruşu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Sağlıklı ve daha rahat bir hamilelik yolculuğu sağlamak için kişiselleştirilmiş tavsiye ve destek için sağlık profesyonellerine danışmak istenilen doğum sürecine katkı sağlayabilir.

Okumaya Devam Edin: Gebelikte Egzersizin 5 Faydası

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

Exit mobile version