Eklem Sağlığı ve Yoganın 5 Olağanüstü Etkisi

Yoga, nefes egzersizlerinin, esneme ve germe hareketlerinin, meditasyonun içinde olduğu bütüncül bir aktivitedir. Eklem sağlığı için oldukça faydası vardır. Bütüncül bir yaklaşım ile eklem sağlığı üzerindeki etkilerini yazımızda sizler için hazırladık.

Eklem sağlığı üzerinde Yoga, fiziksel düzgün postürü, nefes ve gevşeme tekniklerini, meditasyonu birleştiren hem fiziksel hemde psikolojik gelişimi destekleyen bütüncül bir egzersiz yaklaşımıdır. Yoganın en avantajlı faydalarından biriside eklem sağlığıdır. İster yogaya yeni başlamış, ister yoga hakkında araştırma aşamasında olun. Yogayı hayatınıza katarak eklemlerinize destek verin. Bu yazımızda Yoga sın eklemler üzerindeki 5 önemli etkisine ulaşacaksınız.

1- Esnekliliğin Artması

Egzersiz çeşitlerinden Yoga, esnekliği arttırma yeteneği ile bilinir. Düzenli yoga rutininde kasların esnekliğinin artmasına ve kasların gerilmesine katkıda bulunur. Kasların rahatlaması ve esnemesi, eklemlere binen yükü azaltacağından eklemin hareket aralığı da artmış olacaktır. Çeşitli yoga pozalarında eklemler daha esnek hale gelerek kendilerine binen yükten ve stresten daha az etkilenir. Vücudunuza uygun esneklik seviyesine ulaştığınız takdirde, eklem ağrıları ve yaralanma riski de azalmış olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Diz Ağrısı Neden Olur?

2- Kas Kuvvetinin Arttırılması

Bütüncül egzersiz olan Yoga, vücuttaki bir çok kası etkilemektedir. Kuvvetli kaslar, eklemleri stabilizasyon açısından  geliştirmekte ve yaralanma riskine karşı korumaktadır. Günlük yaşamdaki koşturma esnasında, kasların kuvvetliliği ile eklemlerin mekaniğinin korunması, vücutta yükün eşit miktarda dağılmasını sağlamaktadır. Ekleme binen yükün azaltılması, Osteoartrit gibi eklem – kemik sağlığını tehdit eden problemlere karşı korumaktadır.

3- Eklem Sağlığı ve Dolaşımın Düzenlenmesi

Aktivite esnasında vücutta kan akımı hızlanmaktadır. Kan akımının hızlanması ile kanda oksijen ve besin maddeleri eklemlere daha rahat aktarılır. Sağlıklı besinler eklemlere aktarılırken, toksinler de bu sırada uzaklaşmış olur. Toksinlerin uzaklaşması ile eklemlerde oluşabilecek iltihapların engellenmesi ve eklem sağlığının geliştirilmesinde faydalı olur. Yoga esnasında nefes kontrolü ve egzersizler ile dolaşım da düzenlenmiş olacaktır.

4- Eklem Sağlığı ve Ağrı Yönetimi

Eklem ağrısı günlük yaşamı tehdit eden can sıkıcı bir problemdir. Yoga rahatlamanın etkili ve en doğal yollarından biridir. Eklem ağrıları için, yoga pozları özellikle diz eklemleri, kalça eklemleri, omuz bölgesi gibi ağrıların çok olduğu bölgelerde modifiye edilebilir. Düzenli yoga yaparak, ağrı yönetimini destekleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Eklem Ağrısını Azaltmada 5 Etkili Yöntem

5- Eklem Sağlığı ve Stres Yönetimi

Günlük yaşamdaki stres, psikolojik etkenler vücutta gerginliği arttırabilir. Vücut gerginliğinin artması ile eklemlerde oluşan stres yükü de artmış olur. Yoganın gevşeme teknikleri, esneme egzersizleri, nefes kontrolü ve meditasyon desteği ile stres  yönetimine katkıda bulunabilirsiniz. Yoga ile stres yönetimi sonucunda kaslar rahatlayacak ve ekleme binen yük azalmış olacak.

Bütüncül egzersiz çeşidinden biri olan Yoga gibi içerisinde nefes yönetimi, fiziksel psikolojik etkenleri barındıran aktiviteler sadece eklemler için değil vücutta bulunan organlar, kaslar, kemikler, sinirler, tendonlar ve lifler gibi bir çok şeyi olumlu etkilemektedir. Yoga yı hayat rutininizin bir parçası haline getirerek sağlıklı bir yaşama adım atabilirsiniz. Eklemler üzerindeki stres ve yükü azaltarak daha rahat hareket aralıklarına, daha rahat bir zihin ve gelişebilecek kas, kemik, eklem rahatsızlıklarının önlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

 

Okumaya Devam Edin: Egzersizi Rutininizin Bir Parçası Haline Getirmek İçin 7 İpucu

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

Exit mobile version