Ankilozan Spondilit Hastaları İçin Egzersizler

Ankilozan spondilit omurgayı etkileyen romatizmal bir hastalıktır. En yaygın görülen belirtiler ağrı ve tutukluktur. Bu yazımızda ankilozan spondilite iyi gelen egzersizleri sizlerle paylaştık.
Ankilozan Spondilit Hastaları İçin Egzersizler

Ankilozan spondilit, omurgayı etkileyen romatizmal eklem iltihabıdır. Omurganın yanı sıra diğer eklemleri, tendonları, ligamanları, gözleri ve hayati organları da etkileyebilir. Ankilozan spondilitte en yaygın belirtiler bel veya kalça bölgesinde ağrı ve tutukluktur. 

Ankilozan Spondilit – Bel Romatizması Hakkında Detaylı Bilgi Almak İçin Tıklayabilirsiniz.

Ankilozan spondilit, bel – boyun ve sırt bölgesindeki kasların esnekliğini azaltır. Kişinin öne eğilmesini ve sağa sola dönmesini güç hale getirir. Fizik tedavi egzersizleri, ankilozan spondilit hastalarında ağrıyı azaltmaya yardımcı olur.

Bu yazımızda ankilozan spondilit hastaları için basit ve etkili egzersizleri sizlerle paylaşıyoruz.

Ankilozan Spondilit Egzersizleri

Aşağıdaki egzersizler, ankilozan spondilit hastalarında ağrı ve sertliğin azaltılmasına – kuvvet ve esnekliğin artırılmasına yardımcı olur.

1. Omurga Esnetme Egzersizi

Kaynak: PeopleImages / Getty Images

Yüzüstü uzanın. Öncelikle dirseklerinizi yere koyarak göğsünüzü yerden kaldırın. Bu hareketi rahat yapabiliyor iseniz kollarınızı fotoğraftaki gibi düzleştirin ve göğsünüzü daha fazla kaldırın. Bu pozisyonda 10 saniye bekleyin ve gevşeyin. Bu hareketi günde 5 defa tekrarlayın.

2. Ayakta Dik Duruş Egzersizi

Bu egzersiz için bir boy aynasının karşısında ayakta durun. Aynadan kendinizi izleyerek duruşunuzu düzeltin:

  • Başınız önde olmamalı – sağa veya sola doğru eğilmemeli
  • Omuzlarınız önde ve çökük olmamalı, orta hatta ve dik durmalı
  • Sırtınız kambur durmamalı, kendinizi yukarıya doğru uzattığınızı hissetmelisiniz

Dik duruş pozisyonunu bulun ve 30 saniye bekleyin. Bu egzersizi 5 tekrarlı yapın.

3. Sırt Kaslarını Esnetme Egzersizi

Egzersiz matında dizlerinizin üzerinde oturun. Fotoğrafta olduğu gibi kollarınızla öne doğru uzanarak sırt kaslarınızın esnediğini hissedin. Bu pozisyonda 10 saniye bekleyin ve gevşeyin. Bu hareketi günde 5 defa tekrarlayın.

4. Duvarda Squat Egzersizi

Kaynak: urbazon / Getty Images

Ayaklarınız omuz hizanızda açık ve duvardan uzakta olacak şekilde ayakta durun. Sırtınızı duvara yaslayın. Sırtınızı yavaşça duvardan aşağıya doğru kaydırın ve oturuyormuş gibi dizlerinizi bükün. Bu pozisyonda 5 veya 10 saniye bekleyin. Bu hareketi günde 5 defa tekrarlayın.

5. Chin Tuck Egzersizi

Kaynak: educatedpt.com

Sırt üstü yatın. Başınızı kaldırmadan çenenizi göğsünüze doğru çekin. Bu pozisyonda 10 saniye bekleyin ve bu egzersizi günde 5 defa tekrarlayın.

6. Omuz Yuvarlama Egzersizi

Kaynak: healthwise.net

Ayakta durun ve omuzlarınızı nazikçe yukarı kulaklarınıza doğru çekin – ardından yavaşça geriye doğru yuvarlayın ve aşağı indirin. Egzersiz sırasında omurganızı yapabildiğiniz kadar düz tutmanız önemlidir. Bu hareketi gün içinde sıkça tekrarlayın.

7. Göğüs Kaslarını Esnetme Egzersizi

Kaynak: mobilephysiotherapyclinic.in

Bir duvarın köşesine 3-4 adımlık mesafe kalacak kadar yaklaşın. Kollarınızı görselde olduğu gibi duvara yerleştirin. Ayaklarınızı sabit tutarak gövdenizi öne doğru ilerletin. Eğer egzersizi doğru yapıyorsanız göğüs bölgenizde gerilmeyi hissedeceksiniz. Bu pozisyonda 10 saniye bekleyin ve bu hareketi günde 5 defa yapın.

Nefes Egzersizleri

Derin nefes almak, göğüs kafesinizi esnetir ve genişletir. Ayrıca akciğer kapasitenizi iyileştirir. Ankilozan spondilit hastaları egzersiz programına mutlaka nefes egzersizlerini de dahil etmelidir. Derin nefes egzersizleri, diyafragmatik solunum – göğüs solunumu egzersizi, segmental solunum egzersizleri ve triflo vb. yardımcı cihazlar ile egzersizler yapabilirsiniz.

UYARI

Burada yer alan egzersizler ankilozan spondilit hastalarını bilgilendirmek amacı taşır. Bu egzersizler size uygun olmayabilir veya şikayetlerinizi artırabilir. Size uygun egzersizleri ve tedavi planını öğrenmek için fizik tedavi ve rehabilitasyon hekimine veya fizyoterapistinize danışabilirsiniz.

Referans: verywellhealth.com

2017 yılında İstanbul Üniversitesi Fizyoterapi Bölümünden mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde solunum fizyoterapisti olarak çalıştım. 2019 yılından itibaren Memorial Şişli Hastanesinde çalışmaktayım.
Exit mobile version