Sırt Çantası Nedeniyle Oluşan Ağrıyı Önlemek İçin 10 İpucu

Sırt çantasına bağlı oluşan ağrılar, özellikle çocuk ve ergenlik dönemindeki öğrencilerde sıkça görülmektedir. Yanlış sırt çantası kullanımı bel, sırt ve boyun ağrılarına, dahası çeşitli omurga problemlerine neden olabilir.
sırt çantası nedeniyle oluşan ağrı

Sırt çantasına bağlı oluşan ağrılar, özellikle çocuk ve ergenlik dönemindeki öğrencilerde sıkça görülmektedir. Yanlış sırt çantası kullanımı bel, sırt ve boyun ağrılarına, dahası çeşitli omurga problemlerine neden olabilir. Özellikle çocuklarda skolyoz, kifoz gibi omurga problemlerini önlemek ve ileride gelişebilecek ağrıları engellemek için doğru sırt çantası kullanımı çok önemlidir.

Sırt çantası nedeniyle oluşan ağrıları ve omurga problemlerini önleyecek 10 ipucu:

1 – Çocuğunuzun Omurga Sağlığına Dikkat Edin

Çocuklar, sırt çantalarını taşıyabilmek için omurgalarına fazla ve yanlış şekilde yüklenebilirler. Bu durum hem sırt ağrılarına hem de duruş bozukluklarına neden olabilir. Çocuğunuzun duruşunu gözlemleyin:

  • Her iki omzu arasında belirgin bir seviye farkı var mı?
  • Bir omuz diğerinden daha mı yukarıda?
  • Sırtında kamburlaşma var mı?

Çocuğunuzun duruşunda anormallik fark ederseniz bir uzmana danışın ve yapılabilecekler hakkında bilgi alın.

2 – Sırt Çantasındaki Yükü Azaltın

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre*, bir çocuk sırt çantasında kendi vücut ağırlığının %10 ila 15’inden fazlasını taşımamalı. Çocuğunuzun sırt çantasındaki yükü azaltmak için bazı öneriler:

  • Çocuğunuzun çantasından o gün ihtiyacı olmayan kitapları çıkardığınıza emin olun.
  • Eğer imkanınız var ise özellikle ağır kitapların okul dolaplarında durmaları iyi bir fikir olabilir.
  • Daha ince defterler ve daha hafif kırtasiye malzemeleri kullanmak da fayda sağlayacaktır.

3 – Sırt Çantasını Doğru Kullanın

Doğru sırt çantasını doğru şekilde kullanmak omurgaya binen yükü oldukça azaltabilir ve gelişebilecek omurga problemlerini önleyebilir. Sırt çantasının çocuğunuz için doğru boyutta olduğundan ve bel desteği gibi ergonomik desteklerinin bulunduğundan emin olun. Tekerlekli bir sırt çantası, özellikle ağır yüklerin taşınması gerektiği günlerde, hayat kurtarıcı olabilir.

4 – Çanta İçini Organize Edin

Küçük veya keskin nesnelerin çocuğunuzun sırtına baskı yapmadığından emin olun. Ayrıca ağır eşyaları sırtınıza en yakın olacak şekilde yerleştirin. Ağırlığı vücudunuzdan uzaklaştırdıkça omurgaya binen yük artacaktır. Hesap makinesi, kalem ve kağıt gibi hafif eşyaları dış gözlere doğru koyabilirsiniz.

5 – Dolgulu Omuz Askılarını Tercih Edin

Dolgulu omuz askıları özellikle boyun ve omuz ağrılarını önlemek için yardımcı olabilir. Bu tür askılar genellikle daha geniştir ve içleri yumuşak materyal ile doldurulmuştur. Böylece omuz ve boyun bölgesine binen yük hafifletilir ve daha geniş alana yayılır.

6 – Sırt Çantasını Tek Taraflı Kullanmayın

Sırt çantasını tek taraflı kullanmak duruş bozukluğuna ve kas ağrılarına neden olabilir. Tek taraflı çanta kullanmak moda olabilir veya belirli yaşlarda havalı kabul edilebilir. Ancak bu durum kötü duruş alışkanlıklarının gelişmesine katkıda bulunur. Bu konuda çocuğunuza gerekli eğitimi vermelisiniz.

7 – Sırt Çantasındaki Yükü Ortalayın

Sırt çantasındaki eşyaları her iki yana eşit şekilde dağıtın ve böylece yükü ortalayın. Eşyaları bir tarafa daha fazla ağırlık yapacak şekilde dağıtırsanız omurgada yana doğru eğrilik oluşmasına neden olabilirsiniz.

8 – Sırt Çantasındaki Askıları Sıkın

Sırt çantalarını ağır hale getiren en önemli konulardan biri omuz askılarını gevşek tutmaktır. Gevşek omuz askıları siz hareket ettiğinizde çantanın da hareket etmesine ve omurgaya binen yükün artmasına neden olur. Sırt çantasındaki askıları çantanın bel desteği, bel bölgenize gelecek şekilde sıkın. Bu şekilde çantayı çok daha kolay taşıyabildiğinizi hissedeceksiniz.

9 – Bel Kemeri Kullanabilirsiniz

Bazı sırt çantalarında bel kemeri bulunur. Bel kemeri sayesinde yükün bir kısmı omuzlarınızdan alınır. Böylece boyun ve sırt ağrıları önlenebilir.

10 – Çocuğunuza Sırt Ağrısı Olup Olmadığını Sorun

Çocuğunuz, belki de sırt ağrısının önemsiz olduğunu düşünüp siz sormadıkça bundan bahsetmeyebilir. Çocukluk dönemindeki hafif – orta sırt ağrıları, yetişkinlik döneminde daha ciddi sorunlara yol açabilirler. Hafif şiddetteki sırt ağrısı bir duruş bozukluğundan veya yanlış çanta kullanımından meydana geliyor olabilir. Bunun sebebini erken tespit edip çocuğunuzun duruş alışkanlıklarını erken dönemde değiştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :

Referans : verywellhealth.com

Doçent Doktor İlknur Saral; bel ve boyun ağrıları, PRP Tedavisi, skolyoz, diz kireçlenmesi ve daha birçok alanda okurlarımızla Doktor Fizik'te buluşuyor.
Exit mobile version