Kas Erimesi – Sarkopeni Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kas erimesi, yaşlılarda kas kaybına, güçsüzlüğe ve hareket kabiliyetinin azalmasına neden olur. Sağlıklı yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyebilir.

Kas erimesi , geleneksel olarak yaşlanmayla ilişkilendirilen bir durumdur. İskelet kası kütlesinde ve fonksiyonunda azalma eğilimi ile karakterizedir. Bu azalma, hareketliliği, gücü ve genel yaşam kalitesini önemli ölçüde düşürebilir ve bu da onu kritik bir halk sağlığı sorunu haline getirebilir.

Sarkopeninin kökenleri, gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunan faktörlerin karmaşık bir etkileşimini içeren çok yönlüdür. Bu nedenleri anlamak, belirtilerini tanımak ve yönetim stratejilerini bilmek, kas erimesinin etkisini azaltmak ve önlemek için önemlidir.

Kas Erimesi / Sarkopeni Neden Olur?

Kas Erimesi / Sarkopeni Neden Olur?

Sarkopeninin etiyolojisi çok faktörlü olup, hem içsel hem de dışsal faktörler rol oynamaktadır:

 • Yaşlanma: Doğal yaşlanma kas erimesinde birincil sebeptir; kas kütlesi 30 yaşından sonra her on yılda yaklaşık %3-8 oranında azalma eğilimi gösterir. Bu düşüş 60 yaşından sonra daha da şiddetlenmektedir.
 • Hormonal Değişiklikler: Yaşlanma, kas kütlesinin korunmasında rol oynayan büyüme hormonu, testosteron ve östrojende azalmalar da dahil olmak üzere hormon seviyelerinde değişikliklere yol açmaktadır. Buda sarkopeniye sebep olabilir.
 • Beslenme Bozuklukları: Yetersiz protein ve kalori alımı kas kaybını hızlandırabilir. D vitamini eksikliği aynı zamanda zayıf kas fonksiyonuyla da ilişkilidir. Dengeli ve sağlıklı diyet önemlidir.
 • Fiziksel Hareketsizlik: Hareketsiz yaşam tarzları, düzenli olarak mücadele edilmediğinde kaslar köreldiğinden kas kütlesi kaybına önemli ölçüde katkıda bulunabilir.
 • Kronik Hastalıklar: Diyabet, kalp hastalığı ve kanser gibi durumlar, iltihaplanma ve fiziksel aktivitenin azalması gibi çeşitli mekanizmalar yoluyla sarkopeni gelişimini tetikleyebilir.
 • Nöromüsküler Dejenerasyon: Yaşla birlikte sinir sisteminde meydana gelen problemler kas fonksiyonunun ve kütlesinin azalmasına sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir: Sırt Ağrısı ve 5 Önemli Sebebi

Kas Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Kas Erimesi Belirtileri Nelerdir?

 • Kas Zayıflığı: Günlük görevleri yerine getirme yeteneğini etkileyen kas gücünde azalma.
 • Dayanıklılık Kaybı: Dayanıklılık ve enduransın azalması, uzun süreli aktivitelerin daha zorlu hale gelmesi ile karakterizedir. Bireyler çok çabuk yorulmaya başlar, dinlenme süreleri de buna bağlı olarak uzamaktadır.
 • Fiziksel Kırılganlık: Daha zayıf kaslar ve kemikler sebebi ile vücudun denge ve koordinasyon yeteneği de azalır. Buna bağlı olarak düşme ve kırılmalara karşı hassasiyet artar.
 • Kas Atrofisi: Bazen vücut yağının artmasıyla birlikte kas boyutunda gözle görülür azalmalar olabilir.

İlginizi Çekebilir: Aerobik Egzersizler ve İnme Üzerine Etkisi

Sarkopeni Tedavisi Nasıl Olur?

Sarkopeni Tedavisi Nasıl Olur?

Sarkopeni yaşlanmayla ilişkilendirilse de yaşlanmanın kaçınılmaz bir parçası değildir. Etkili yönetim stratejileri bunun etkilerini azaltabilir ve yönetilebilir.

 • Egzersiz: Kişiye özel kuvvetlendirme içerikli egzersizler ile kaslar uyarıldığından özellikle faydalıdır. Aerobik egzersiz aynı zamanda dayanıklılığı ve kardiyovasküler sağlığı iyileştirerek kas sağlığını da desteklemektedir.
 • Beslenme: Yeterli protein alımı kas onarımı ve büyümesi için önemlidir. D vitamini ve kalsiyum da kemik sağlığı için önemlidir. Dengeli ve sağlıklı bir diyet sarkopeniye bağlı zayıflıkların giderilmesi ve yönetilmesinde destekleyici olabilir.
 • Hormon Replasman Tedavisi (HRT): Bazı durumlarda, HRT’nin kendi riskleri ve yararları olmasına rağmen hormonal dengesizliklere çözüm olduğu düşünülebilir.
 • Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Aktif ve sağlıklı bir yaşam tarzını sürdürmek ve kronik koşulları yönetmek sarkopeninin ilerlemesini yavaşlatmaya destek olabilir.

Erken teşhis ve müdahale sarkopeniyi etkili bir şekilde yönetmenin en temel yöntemidir. Düzenli fiziksel aktivite, dengeli beslenme ve rutin sağlık kontrolleri ile kas kütlesinin ve fonksiyonunun korunmasına yardımcı olarak ileri yaşlarda daha sağlıklı ve aktif bir yaşama katkıda bulunulabilir.

Okumaya Devam Ediniz: Aerobik Egzersizler ve 5 Faydalı Etkisi

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.