Sporcularda Kasık Ağrısı – Osteitis Pubis Nedir?

Osteitis pubis, kasık bölgesinde sağ ve sol leğen kemiğinin birbiriyle eklem yaptığı yerde iltihap (inflamasyon) oluşması durumudur. Leğen kemikleri gövdemizi bacaklarımıza bağlayan, karın ve kasık içindeki organları koruyan, kaslara destek sağlayan yapılardır. Her leğen kemiği aslında ilium, iskium ve pubis denen üç farklı kemiğin birbiriyle kaynaşmasından oluşur. Kasığın ön tarafındaki parça pubistir. İki pubis arasındaki eklemde simfizis pubis denilen kıkırdak doku bulunur. Bu eklemin çeşitli nedenlerle zorlanması veya hasarlanması ile simfizis pubis kıkırdağı ve yakınındaki kas ve bağ dokusu ödemlenebilir. Bu problem osteitis pubis olarak adlandırılır.

Osteitis Pubis Belirtileri

Karnın alt kısmı ve kasıkta ağrı esas belirtidir. Önde pubis kemiklerinin birleştiği yer bastırmaya karşı hassaslaşabilir. Genelde ağrı kademeli olarak ortaya çıkar. Başta aktiviteye bağlı olsa da daha sonra süreklilik arz edebilir. Ayağa kalkma ve yürümeyi bile zorlaştırabilir. Uyluğun iç kısmında ağrı tek veya çift taraflı olabilir. Oturup kalkarken, yatakta dönerken, yürürken kasıktan kütleme sesi veya hissi gelebilir.

Kimlerde Olur?

Futbolcular, uzun mesafe koşucuları, paten kayanlar, dövüş sporları ile uğraşanlar gibi fiziksel olarak çok aktif kişilerde görülebilir. Kadınlarda uzun süren doğum eyleminde kasık bölgesindeki kasların gerilmesi ve zorlanması ile de oluşabilir. Bu bölgeyi etkileyen direkt travmalar ve ameliyatlar da osteitis pubis yapabilir. Leğen kemiğini arkada omurga ile birleştiren sakroiliak eklemlerdeki bozukluk da osteitis pubis ile ilişkili olabilir. Bacak boyu eşitsizliği olan kişilerde simfizis pubis buna bağlı zorlanabilir.

Tanı

Osteitis pubisten şüpheleniyorsanız fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoruna muayene olabilirsiniz. Tanı şikayetlerin sorgulanması ve fizik muayene sonucu konulur. Bazı durumlarda Röntgen filmi, ultrasonografi, MR (emar), bilgisayarlı tomografi, sintigrafi (teknesyum-99m kemik taraması), kan ve idrar tetkiki olası diğer hastalıkları dışlamak ve tanıyı doğrulamak için gerekebilir. Röntgen filminde simfizis pubiste genişleme, komşu kemik hatta aşınma ve sertleşme (skleroz) izlenebilir. MR görüntüleme ödem ve iltihabı gösterebilir. Kasık fıtığı (inguinal herni), kadın hastalıkları (pelvik inflamatuar hastalık vb), prostat enfeksiyonu osteitis pubisle karışabilen sorunlardan bazılarıdır.

Simfizis pubisin mikrobik enfeksiyonunda ağrı yanında ateş yüksekliği, kızarıklık, şişlik, kanda enfeksiyon değerlerinde yükselme gibi belirtiler olabilir. Enfeksiyon şüphesinde iğne ile ilgili bölgeden örnek almak (aspirasyon) gerekebilir. Enfeksiyonun kemiğe yayılması (osteomiyelit) ciddi bir sorundur.

Tedavi

Osteitis pubis tedavisi esas olarak istirahattir. Genelde fazla koşma ya da zıplama gibi aktivitelerin yol açtığı bir sorundur. Ağrıyı arttıran hareketlerin bırakılması gerekir. Eğer ağrıya rağmen hareketlerin üzerine gidilirse zedelenme artıp olay kronik bir hal alabilir, iyileşmesi zorlaşabilir. Soğuk uygulama da o bölgedeki ödem ve ağrıyı gidermede etkili bir yöntemdir. İnce bir havluya sarılmış buz torbası 15-20 dakika uygulanabilir. 3-4 saatte bir tekrarlanabilir. Ağrı kesici ilaçlar kısa süreler için reçete edilebilir.

Akut dönem geçtikten sonra karın ve kasık kaslarını kuvvetlendirme, kalçayı içe çeken (adduktör) kasları esnetme egzersizleri iyileşmeye yardımcı olabilir.

Manuel terapi, kortizon iğneleri (kortikosteroid enjeksiyonları), proloterapi yöntemleri de tedavide tercih edilebilir.

Tam iyileşme ve eski aktivitelere dönebilme 2-3 ay veya daha uzun sürebilir. İyileşme döneminde sporcular formlarını korumak için alternatif programlar deneyebilir. Örneğin osteitis pubis olan bir futbolcu bu dönemde yüzmeye ağırlık verebilir.

Uzman Doktor Deniz Doğan
Mecburi hizmetini Silopi Devlet Hastanesi’nde yapmıştır. Şu anda Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. Uzm. Dr. Deniz Doğan tıp fakültesi eğitimini 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Tıpta uzmanlık eğitimini 2015 yılında Trakya Üniversitesi’nde tamamlamıştır.