Kaval Kemiği Ağrısı – Shin Splint Nedir?

Shin splint, bacağın ön tarafında diz ile ayak bileği arasında yer alan kaval (tibia) kemiğinde hissedilen ağrıyı ifade eder. Medial tibial stres sendromu olarak da isimlendirilebilir. Shin splint genelde fiziksel aktivite ile ilişkili ortaya çıkar. Futbol, basketbol, tenis gibi dur-kalkların fazla olduğu sporlarla uğraşanlarda sık görülen bir problemdir. Mikrotravmaların biriktiği bir aşırı kullanım yaralanmasıdır. Aşırı aktivite sonucu oluşan stres ve zedelenmeler kas, kemik, tendon gibi yapıların kendini onarma hızını aşarsa hareketleri kısıtlayacak ölçüde şiddetli ağrı görülebilir.

Shin Splint Neden Olur?

Kaval kemiği ile bu kemiğe tutunan kas ve bağ dokusunun maruz kaldığı aşırı yüklenme ödem, iltihabi reaksiyon (inflamasyon) ve ağrıya yol açar. Aşırı ve tekrarlayıcı kuvvetler kemikte stres kırığı yapabilir. Eğer istirahat edilmezse kemikteki mikro çatlaklar tam bir kırığa dönüşebilir.

Kimlerde Olur?

Bazı kişiler shin splint gelişmesi açısından risk altındadır. Düz tabanlık, ayak kemerinin fazla sert olması, kalça ve uyluk kaslarının zayıf olması, bacak kaslarının gergin olması, yokuş aşağı koşma, engebeli arazide koşma, beton veya asfalt zeminde koşma, yanlış antrenman teknikleri, uygun olmayan ayakkabı kullanmak, hızlı dur-kalk içeren sporlarla uğraşmak başlıca risk faktörleridir. Dansçılarda ve askerlerde de oluşabilir. Aktivite yoğunluğundaki ani değişimler, söz gelimi daha sık aralarla egzersiz yapmak, daha uzun mesafe koşmaya başlamak shin splinte yol açabilir.

Belirtileri

Bacağın ön kısmında künt ağrı egzersizle ortaya çıkabilir veya şiddetlenebilir. Kaval kemiğinin her iki yanında veya sadece iç yanında oluşabilir. Bacağın iç yanına bastırmakla hassasiyet oluştuğu fark edilebilir. Hafif şişlik, ayakta uyuşma ve kuvvetsizlik görülebilir. İstirahatle geçmezse, düşme gibi bir travma sonrası başlamışsa, dokunmakla sıcaksa, şişlik belirginse doktora başvurabilirsiniz.

Tanı

Tanı tıbbi öykü ve fizik muayene ile konulur. Röntgen filmi kırık veya diğer kemik patolojileri dışlamak açısından değerlidir. Kronik kompartman sendromu benzer belirtiler verebilen bir durumdur. Kronik kompartman sendromunda egzersiz sırasında kas içinde basınç artışına bağlı olarak bacakta ağrı oluşur.

Tedavi

İstirahat edilerek dokuların kendini onarması için fırsat verilmelidir. Genelde birkaç gün içinde şikayetler hafifler. Sporcuların 2 hafta kadar bacağı zorlamayacak alternatif antrenman programlarına devam etmesi önerilir. Yüzme bu açıdan tercih edilebilir. Spordan önce ısınma hareketleri ihmal edilmemelidir.

Akut dönemde şişlik ve ağrı belirginse bacağı yukarıda tutmak, soğuk uygulama yapmak, elastik bandajla hafif baskı oluşturacak şekilde sarmak ilk tedavi seçenekleridir. Masaj teknikleri uygulanabilir. Esneme egzersizleri şikayetleri azaltabilir. Ağrı kesici ilaçlar kısa süreler için reçete edilebilir. Düz tabanlık varsa kişiye özel tabanlık kullanılabilir.

Uzman Doktor Deniz Doğan
Mecburi hizmetini Silopi Devlet Hastanesi’nde yapmıştır. Şu anda Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. Uzm. Dr. Deniz Doğan tıp fakültesi eğitimini 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Tıpta uzmanlık eğitimini 2015 yılında Trakya Üniversitesi’nde tamamlamıştır.