Stres İle İnme Arasındaki 5 Temel İlişki

Stres ve İnme arasındaki ilişkiyi anlamak, günlük yaşamdaki stres yönetme yeteneğinizi geliştirmek İnme - felç riskini azaltabilir.
stres

Stres, hayatımızın belli dönemlerinde daha da yoğunlaşan, günlük hayatta da karşılaştığımız yoğun yaşanabilen bir duygudur. Fakat, kronik stresin sağlığımız üzerinde olumsuz etkileri olduğu da kaçınılmazdır. İnme- felç hali, beyin damarlarının kan akışının bozulduğu ve buna bağlı olarak vücut fonksiyonlarının yeteneğini kaybedebildiği ciddi bir hastalıktır. Bu yazımızda, İnme ve stres arasındaki 5 temel ilişkiyi inceleyeceğiz.

İlginizi Çekebilir: İnme (Felç) İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

1- Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)

İnme felç ve stres arasındaki ilişki tansiyon

Stresin vücudun savaş veya kaç tepkisini oluşturduğundan kan basıncının vücudun içinde artarak risk faktörü oluşturabilir.  Kronik stres, vücudun kan basıncı seviyesini yükselterek hipertansiyona sebep olabilir. Yüksek tansiyon İnme – felç riskleri arasında en önemli faktörlerden birisidir. Yüksek tansiyon kan damarlarını zayıflatabilir ve kanın pıhtılaşma özelliğini arttırır. Buna bağlı olarak inme – felç riski de artmış olur.

2- Stres ve Kan Damarları

Kronik stres, vücutta Sistemik enfeksiyonlara sebep olabilir. Enfeksiyon, kan damarlarında plaklaşmaya sebep olur. İnme – felç riski plaklaşma ile birlikte artabilir. Stres seviyesini azaltarak, kronik enfeksiyonun hafifletilmesine yardımcı olabilir, inme -felç riskinin engellenmesini sağlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İnme Nedir? Felç Nedir?

3- Sağlıksız Yaşam Tarzı

alkol tüketimi ve stres yönetimi

Stres, sigara ve alkol tüketimini, kontrolsüz kilo alınımını tetikleyebilir. Bununla birlikte alkol ve sigara gibi sağlıksız stresle başa çıkma yöntemlerine yönelimi arttırabilir.  Buna bağlı olarak, obezite ve yüksek kolestrol seviyesi gibi risk faktörleri meydana gelir. Bu durumlarda İnme – felç riski artmış olur. Stres seviyesini etkili bir şekilde düzenleyerek, daha sağlıklı bir yaşam tarzını hayatınıza entegre ederek strese bağlı inme – felç geçirme riskinizi de azaltmış olursunuz. Sağlıklı yaşam tarzı için:

  • Dengeli ve sağlıklı besinler tüketmek
  • Alkol ve Sigara kullanımını sınırlandırmak
  • Düzenli fiziksel aktivitelere katılmak gibi seçenekleri hayatınızın bir parçası haline getirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: 4 Adımda Daha Sağlıklı Yaşam Tarzına Sahip Olun

4- Stres ve Psikososyal Bozukluklar

stres yönetimi

Kronik stres yaşayan kişilerin günlük yaşam kaliteleri de azalacaktır. Kronik stres ile birlikte anksiyete problemleri, ruhsal sorunlar yaşanabilir. Buna bağlı olarak vücudun stres seviyesi de artacağından İnme – felç geçirme riski de azalacaktır. Psikolojik destek alarak, stresin vücudunuzun üstünde olan etkilerini en aza indirerek İnme geçirme riskinizi azaltabilirsiniz.

5- Stresin Beyin Üzerine Etkisi

Uzun süreli kronik stres, doğrudan beyin fonksiyonlarını etkileyebilir. Stres sonucu beyin kan damarlarında değişiklikler olabilir. Buna bağlı olarak beyinde bilişsel bozulmalar da görülebilir. Özellikle yaşlı bireylerde İnme – felç riski artabilir.

stres yönetimi ve psikoljik problemler

Stres hayatımızın kaçınılmaz bir parçası olsa bile sağlığınız üzerindeki etkisini anlayarak bu durumu yönetebilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzını hayatınıza entegre ederek işe başlayabilirsiniz. Dengeli beslenmek, düzenli fiziksel aktivite yapmak, meditasyon – yoga yaparak stres yönetiminizi destekleyebilirsiniz. Alkol – sigara tüketiminizi sınırlandırarak, vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz. Stres psikolojik bir durum olduğundan, kronik stres yönetimi için alanında uzman sağlık profesyonellerinden stres yönetimi hakkında destek alabilirsiniz. Böylece hayatınızda stres yönetimi ile İnme – felç geçirme riskinizi azaltabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Beyin Sağlığı İçin 5 İpucu