Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi Nedir?

Meme kanseri erken teşhis, sağlıklı yaşam tarzı ile önlenebilen bir sağlık problemidir. Meme kanserinde erken tanı için nelere dikkat etmeliyiz? Erken teşhis neden önemlidir?
Meme Kanserinde Erken Teşhis

Meme kanserinde farkındalık yıllar içinde oldukça arttı. Bununla birlikte birçok kadın ve erkekler hastalığın birincil tehlike işaretlerini fark edebiliyor. Meme kanserinin yaygın belirtilerinden bahsedecek olursak;

  • Her iki göğüste veya tek bir göğüste ele gelen kitle
  • Koltuk altı bölgesinde ele gelen kitleler
  • Meme dokusunda ve ciltte büzülme
  • Meme ucunda değişiklik ( içe çekilme gibi)
  • Meme dokusunda yara oluşumu veya kızarıklık bu belirtilerden bir kaçı sizde varsa hızla tıbbi destek almanız gerekmektedir.

Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi

Meme kanseri, birçok sağlık problemi gibi erken teşhisin önemi hayati değer taşımaktadır. Kendinizde ve çevrenizde şüphe ettiğiniz durumlarda mutlaka Uzman Hekim desteği almanız gerekir. Meme kanseri küresel bir sağlık sorunudur, erken teşhisin ne kadar önemli olduğunu yazımızda sizler için hazırladık.

Meme Kanseri ve Farklı Tedavi Seçenekleri

Meme Kanserinde Tedavi Seçenekleri

Erken teşhis edilmiş bir kanser hücresine uygulanacak tedavi yöntemleri oldukça geniştir. Bu sayede en erken dönemde hastalığın fark edilmesi hastalara tedavilerinde seçenek hakkı sunmaktadır.

Meme Kanserinde Hayatta Kalma Oranlarının Yükselmesi

Meme kanserinde zamanın önemi

Meme kanserinin erken teşhisi ile hastaların yaşama oranları oldukça artmaktadır. Meme kanseri erken evrelerde fark edildiğinde yapılan çalışmalarda hayatta kalma oranı %99’a kadar çıkmıştır. Mamografi yöntemi ile, klinik meme muayenesi bu evrelerde teşhiste kolaylık sağlamaktadır. Bu sebeple her birey düzenli periyotlarla kendi kendini muayene etmelidir.

Meme Kanserinde Azalan Tedavi Maliyetleri

Meme kanserinde tedavi maliyetleri

Sadece meme kanserinde değil, tüm sağlık problemlerinde erken teşhis hayat kurtarmakla kalmaz, tedavi maliyetlerinde de mali yükü azaltmaktadır. Meme kanserinin ilerlemiş evrelerinde daha kapsamlı tedaviler, hastane yatış süreçleri, kullanılacak ilaçlar gibi maliyeti arttıran durumlar olmaktadır. Bu nedenle erken teşhis ile daha düşük sağlık bakım maliyetlerine ulaşılabilir.

Meme Kanserinde Yaşam Kalitesi

Meme kanseri ve yaşam kalitesi

Erken teşhis ile yaşam kalitesinde büyük oranda artış olur. Bireylerin günlük yaşam aktivitelerine daha hızlı dönmesi ve uzun süreli agresif tedavilerin fiziksel ve psikolojik yükünü hafifletmiş olur. Ayrıca kanser tedavisi süresince oluşabilecek farklı komplikasyon riskini de en aza indirmiş olur.

Meme Kanserinde Psikolojik Süreç

Meme kanseri tanısı alan bireyler, psikolojik açıdan zorlanabilir. Erken teşhis ile kanserin erken evrelerde olduğunu bilmek çoğu zaman bir umut ışığı olur ve tedavi sürecinde hastaların tedaviye olan güvenlerinin artmasını ve olumlu yaklaşmasını destekler.

Meme kanserinde psikoloji

Sonuç olarak tüm sağlık problemleri gibi meme kanseri ile mücadelede erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir. Sadece tedavi seçeneklerinin olması, hayati riskin azalmasıyla kalmaz aynı zamanda hastalıkla ilişkili mali yönetimin, duygusal yüklerin azalmasına da olanak tanır.

Bireyler vücutlarındaki herhangi bir anormalliği tespit etmek adına düzenli meme kanseri taramalarına ve kendi kendilerini muayene yöntemlerine öncelik vermelidir. Bireyler sağlık kontrollerine öncelik tanımalı ve meme kanserini yenme şanslarını önemli ölçüde arttırabiliriz.

Okumaya Devam Edin: Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır? Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

 

Kaynak: Breast Cancer: Symptoms, Causes, Treatment

 

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.