Huzursuz Bacak Sendromu İçin 7 Öneri

Huzursuz bacak sendromu, günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyebilen bir sağlık problemidir. Önlemek ve erken müdahale etmek günlük yaşam kalitenizi arttırır. Bu yazımızda 7 öneri ile günlük yaşam kalitenizi arttırabilecek faktörlere ulaşabilirsiniz.
Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Neden Olur? Nasıl Geçer?

Huzursuz Bacak Sendromu, çoğunlukla karıncalanma, kaşıntı tarzı, ağrılı hislerin eşliğinde bacaklarda oluşan durdurulamayan hareketlerle karakterize nörolojik bir rahatsızlıktır. Huzursuz bacak sendromu yaşayan bireylerde uyku problemleri ön plandadır. Uyku problemi yaşayan kişilerin günlük yaşam kaliteleri de düşmektedir.

huzursuz bacak

Huzursuz bacak sendromunun kesin bir tedavisi olmasa bile şikayetlerin azaltılması ve yönetilmesini sağlayacak çeşitli çözümler vardır. Bu yazımızda huzursuz bacak sendromu olan bireyleri rahatlatacak 7 etkili öneriden bahsedeceğiz.

İlginizi Çekebilir: Bacak Ağrısı Neden Olur? 

Yaşam Tarzı Düzenlemesi

yaşam tarzı değişiklikleri

Belirli yaşam tarzı değişiklikleri ile huzursuz bacak sendromu yaşayan kişilerin şikayetlerini önemli ölçüde azaltılabilir. İlk olarak kafein ve alkol kullanımını sınırlandırın. Sağlıklı ve düzenli beslenerek yaşam kalitenizi arttırmak için hedefler oluşturun.

Fiziksel Aktivite Yapmak

huzursuz bacak sendromunda egzersiz ve fiziksel aktivite

Düzenli fiziksel aktivite yapmak, kan dolaşımını düzenleyerek huzursuz bacak sendromu şikayetlerini azaltabilir. Uykunuzun daha kaliteli hale gelebilmesi adına uyku esnasında bacaklarınızın altına destek koyabilir, uzun yatış pozisyonunda belinizi destekleyebilirsiniz. Yapılacak bir kaç destekleme ile huzursuz bacak sendromu şikayetleri yönetilebilir.

İlginizi Çekebilir: Sabah Yürüyüşlerinin Faydaları Nelerdir?

Dengeli Ve Sağlıklı Beslenme

huzursuz bacak sendromunda beslenme

Vitamin ve minareller, özellikle demir ve magnezyum içerikli sağlıklı diyetler ile kas kramplarını önlemeye yardımcı olabilir.  Demir eksikliği huzursuz bacak sendromu şikayetlerini arttırabilir. Fındık,  yeşil yapraklı sebzeler gibi gıdalarda magnezyum bulunur. Diyetisyen kontrolünde yapılacak sağlıklı diyet programları ile beslenme düzenlemesi yapabilirsiniz.

İlaç Takviyeleri

İlerlemiş ciddi şikayetleri olan huzursuz bacak sendromu yaşayan bireylerde uzman hekimler tarafından reçetelendirelecek ilaçlar olabilir. Doktor kontrolleri ile gerekli ilaç takviyeleri ilerlemiş vakalarda şikayetlerin azalmasına, kişilerin rahatlamasına yardımcı olabilir.

Kompresyon Kıyafetleri

varis çorabı ve huzursuz bacak sendromu

Huzursuz bacak sendromu şikayetleri olan kişilere doktorlar tarafından önerilen varis çorapları ilaç dışı tedavi yöntemlerine girebilir. Varis çorapları bacaklarda baskı oluşturarak şikayetlerin azalmasına ve kan akımını düzelmesine katkı sağlar. Varis çorapları en çok, huzursuz bacak sendromlarının daha da arttığı gece saatlerinde rahatlamınza yardımcı olur.

Gevşeme ve Germe Teknikleri

Kaslarınız için gevşeme oldukça önemlidir. Günlük yaşamınızda ara ara gevşeme ve germe egzersizleri yaparak kaslarınızın rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Yoga, meditasyon ve nefes egzersizleri ile vücudunuzu gevşetebilir, huzursuz bacak sendromunun vücutta yarattığı rahatsız edici şikayetlerin giderilmesine destek olabilirsiniz.

gevşeme egzersizleri, yoga, huzursuz bacak

Yoga, meditasyon gibi aktiviteler stres ve kaygının yönetilmesinde etkin olduğundan stres kaynaklı kas kasılmalarının da engellenmesine yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kronik Ağrı Sendromunu Fizik Tedavi İle Yönetin

Sıcak – Soğuk Uygulamalar

Etkilenen bacak bölgelerine sıcak veya soğuk uygulamalar yaparak kasların rahatlamasını sağlayabilirsiniz.  Hangi ısının size uygun olduğunu bulmak için ufak ufak denemeler yapın. Kişiden kişiye göre değişen bu durumda bazı hastalar sıcak paketler, sıcak banyoların rahatlattığını düşünürken bazı hastalar da soğuk paketleri tercih etmektedir.

huzuesuz bacak sendromunda buz uygulamaj

Sonuç olarak, Huzursuz Bacak Sendromu yaşayan kişiler günlük hayatlarında oldukça zorlanmaktadır.  Lakin ufak çaplı da olsa yaşam tarzlarında değişiklikler yaparak rahatlamayı sağlayabilirler.

İlginizi Çekebilir: Diz Ağrısı Neden Olur?

En önemlisi ise, hastaların rutin doktor kontrollerini aksatmamaları, doktorun verdiği tedaviye birebir uyum sağlamaları günlük yaşam kalitelerini olumlu yönde düzenlemiş olacaktır.,

huzuesuz bacak sendromu neden olur?

Unutulmamalıdır ki huzursuz bacak sendromunun önlenmesi için doğru tedavi yaklaşımını bulmak zaman ve sabır gerektirebilir. İstek ve doğru rehberlikle rahatlamanın mümkün olabileceği kaçınılmazdır.

Okumaya Devam Edin: 4 Adımda Daha Sağlıklı Yaşam Tarzına Sahip Olun

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.