Fibromiyalji Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji, kronik yaygın ağrı, yorgunluk, uyku sorunları ve bilişsel problemlerle karakterizedir. Detaylı bilgiye yazıdan ulaşabilirsiniz.

Fibromiyalji, yaygın kas-iskelet sistemi ağrısı, yorgunluk ve sıklıkla hassas noktalar veya tetik noktalar olarak adlandırılan hassasiyet alanları ile karakterize kronik bir hastalıktır. Kadınlar arasında daha yüksek bir prevalansa sahip olup, dünya çapında milyonlarca insanı etkilemektedir.

Fibromiyaljinin sebebi büyük ölçüde bilinmemektedir, fakat beynin ağrı sinyallerini işleme biçimini etkileyen ve ağrı duyularının artmasına yol açan genetik, çevresel ve psikolojik faktörlerin birleşiminden kaynaklandığına inanılmaktadır.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Fibromiyalji genellikle vücuttaki ağrı alanlarıyla ilişkilidir, fakat etkisi fiziksel rahatsızlığın çok ötesine geçebilmektedir. Hastalar sıklıkla aşağıda belirttiğimiz belirtiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere bir dizi semptom bildirmektedirler.

  • Kronik Ağrı : Fibromiyaljinin ayırt edici özelliği, vücudun çeşitli kısımlarını etkileyen kalıcı, yaygın bir ağrıdır. Bu ağrı genellikle derin, zonklayan veya yanma hissi olarak tanımlanmaktadır.
  • Yorgunluk : Fibromiyaljisi olan kişiler genellikle dinlenmeyle geçmeyen derin bir yorgunluk hissi yaşarlar. Bu, günlük aktiviteleri gerçekleştirme yeteneklerini önemli ölçüde bozabilir.
  • Bilişsel Zorluklar : Genellikle “fibro sis” olarak adlandırılan bu semptom, konsantrasyon, hafıza ve organizasyonla ilgili sorunları kapsar.
  • Uyku Bozuklukları : Fibromiyaljisi olan kişiler, huzursuz bacak sendromu veya uyku apnesi gibi derin, onarıcı uykuyu engelleyebilen rahatsızlıklardan şikayet ederler.
  • Duygusal ve Ruh Sağlığı Sorunları : Fibromiyaljili bireylerde, muhtemelen yaşadıkları kronik ağrı ve yorgunluktan dolayı anksiyete ve depresyon daha yaygındır.
  • Diğer Belirtiler : Fibromiyalji ayrıca baş ağrıları, irritabl bağırsak sendromu (IBS), temporomandibular eklem (TME) bozuklukları ve ağrıya, sıcaklığa, ışıklara ve seslere karşı artan hassasiyetle de ilişkilendirilebilir.

İlginizi Çekebilir: Boyun Düzleşmesi Neden Olur?

Fibromiyaljinin Tedavisi Nasıl Olur?

fibromiyalji egzersiz tedavisi

Fibromiyaljiyi teşhis etmek zor olabilir çünkü bunun için özel bir test yoktur. Doktorlar genellikle hasta öyküsüne, fizik muayeneye ve benzer semptomları olan diğer koşulların dışlanmasına güvenir. Amerikan Romatoloji Koleji (ACR), üç aydan uzun süren yaygın ağrı problemi ve diğer karakteristik semptomların varlığını içeren, tanıya rehberlik etmeye yardımcı olacak kriterler oluşturmuştur.

İlginizi Çekebilir: Boyun Ağrısı Neden Olur?

Fibromiyalji tedavisi, ilaçlar, yaşam tarzı değişiklikleri ve sağlıklı yaşam koşullarının bir kombinasyonu yoluyla ağrıyı yönetmeyi ve yaşam kalitesini arttırmayı amaçlamaktadır. İlaçlar arasında ağrı kesiciler, antidepresanlar ve nöbet önleyici ilaçlar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hekimi veya Nöroloji Uzmanı tarafından reçete edilebilir.

fibromiyalji ağrısı nasıl tedavi edilir

Yaşam tarzı düzenlemeleri ve kişisel bakım önlemleri, düzenli egzersiz, stres yönetimi teknikleri, sağlıklı beslenme ve uyku düzeninin oluşması gibi düzenlemeleri içerebilir. Bilişsel-davranışçı terapi (BDT) ve diğer danışmanlık türleri, bozukluğun zihinsel ve duygusal yönleriyle baş etmede faydalı olabilir.

Fibromiyalji, yönetimi ve tedavisi için kapsamlı bir yaklaşım gerektiren kronik bir sağlık problemidir. Tedavisi olmasa da fibromiyaljisi olan pek çok kişi doğru destek ve kişiye özel fizik tedavi programı ile aktif, tatmin edici yaşamlar sürdürebilir.

Okumaya Devam Edin: 4 Adımda Daha Sağlıklı Bir Yaşam Tarzına Sahip Olun

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.