Dolaşım Bozukluğunu Önlemek İçin 4 Öneri

Dolaşım bozukluğu ve birçok hastalığı sağlıklı yaşam tarzı ile önleyebilirsiniz. Bu yazımızda dolaşım bozukluğunu önlemede etkili 5 öneriye ulaşmış olacaksınız.

Dolaşım bozukluğu, kardiyovasküler problemler, İnme – felç, Diabet gibi bir çok hastalıktan kaynaklı olabilmektedir. Dolaşım bozukluğu, dünya üzerinde ölüm ve sakatlanmanın nedenleri arasında gelmektedir. Bu yazımızda dolaşım bozukluğunu önlemenize ve kardiyovasküler sistemi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak 4 öneriye ulaşacaksınız.

1- Dolaşım Bozukluğunu Önlemek İçin Sağlıklı Beslenme Düzeni Oluşturun

Dolaşım bozukluğunun önlenmesinde en önemli adımlardan biri sağlıklı beslenmektir. Kalp sağlığında etkili besinlerini günlük menülerinize dahil ederek dolaşım bozukluğunu önlemek adına bir adım atabilirsiniz. Meyve, sebze, tahıllı gıdalar, yağsız ve proteinden zengin besinler, balık, baklagil gibi sağlıklı besinler tüketebilirsiniz. Hazır ve paketli gıdalar, doymuş ve trans yağ içeren besinlerden uzak durmalısınız.

Dolaşım bozukluğunu korumada kalbe faydalı besinler

Menülerinizi zenginleştirirken kilo kontrolüne de dikkat etmelisiniz. Obezite, dolaşım bozukluğu için önemli bir risk faktörüdür. Size özel planlanmış sağlıklı diyetler yaparak aşırı kilonuzdan kurtulabilir, sağlıklı bir yaşamın temellerini atmış olabilirsiniz.

2- Dolaşım Bozukluğunu Önlemek İçin Fiziksel Aktivitelere Katılın

Düzenli yapılan fiziksel aktiviteler, damar sağlığınızı korumak için kaçırılmayacak bir unsurdur. Egzersiz yaparak dolaşım kontrolü sağlamanıza, kan basıncınızın düzenlenmesine, kötü kolesterolü vücudunuzdan uzak tutmaya yardımcı olabilirsiniz.

Dolaşım bozukluğunu korumada egzersiz

Toleransınıza bağlı olarak egzersiz sürenizi arttırabilir, hafif – orta yoğunlukta tempolu aktiviteler yapabilirsiniz. Özellikle kuvvetlendirmeye yönelik egzersizler kalp kaslarını da güçlendirerek kardiyovasküler sisteme destek olabilir. Tempolu yürüme, bisiklete binme, yüzme gibi hoşunuza giden sizi motive eden aktivitelere katılarak fiziksel aktivite seviyenizi arttırabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kalbi Kuvvetlendirmek İçin Ne Yapmalıyız?

3- Dolaşım Bozukluğunu ve Stresi Yönetin

Kronik stresin kardiyovasküler sistem üzerinde olumsuz etkisini biliyoruz. Stres ile birlikte yüksek tansiyon, sigara – alkol tüketimi gibi başa çıkma mekanizmaları gelişmektedir. Bu mekanizma vücudu yorarak, dolaşımı önemli ölçüde olumsuz etkilemektedir. Rahatlama tekniklerini kullanarak stres yönetiminizi sağlayabilirsiniz.

Dolaşım bozukluğunu korumada yoga

Yoga yapmak, nefes egzersizleri, meditasyonlar ve gerektiği takdirde sağlık profesyonellerinden destek alarak stres yönetimini daha kolay hale getirebilirsiniz. Stres yönetimi ile, vücutta oluşan baskılanma hissi azalarak vücudun stresli anlarda meydana çıkardığı tepki ile dolaşımın zorlanma seviyesi de azalmış olacaktır. Böylece dolaşım bozukluğunu önlemiş, daha rahat bir ortamda yaşıyor hale gelmiş olabileceksiniz. Unutmayın ki sağlıklı bir zihin, sağlıklı bir kalple birebir yakından bağlıdır.

ilginizi Çekebilir: Kronik Ağrı Sendromunu Fizik Tedavi İle Yönetin

Sağlık Kontrollerinizi Aksatmayın

Dolaşım bozukluğu ile birlikte tüm hastalıkların önlenmesinde erken teşhis çok önemlidir. Düzenli sağlık kontrolleri ile en erken dönemde önlem alarak sağlıklı bir yaşam elde edebilirsiniz.

Doktorunuzun sizin için reçete ettiği tedavi planına uyum sağlayarak, rutin kontrollerinizi aksatmayarak bir çok hastalığın önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Dolaşım bozukluğunu korumada sağlık kontrollerini aksatmayın.

Dolaşım bozuklunun önlenmesi için; sağlıklı beslenmek, egzersizi günlük rutininizin bir parçası haline getirmek, kötü alışkanlıklardan uzaklaşmak, rutin doktor kontrollerinizi aksatmadan zamanında sağlık kuruluşlarına gitmek ve doktorunuzun sizin için oluşturduğu tedavi planına uymak dolaşım bozukluğu ile birlikte birçok hastalığın önlenmesinde ve yönetilmesinde destek olmaktadır.

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.