Doğru Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Ayakkabı, vücut ile zemin arasında bir bağlantı görevi üstlenmektedir. Uygun olmayan ayakkabı kullanımı farklı ayak problemlerine yol açabilir. Peki ayakkabı seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Yanlış ayakkabı seçimi sonucu sık karşılaşılan problemler nelerdir?
tai chi

Ayakkabı, tıpkı ayak gibi, vücut ile zemin arasında bir bağlantı görevi üstlenmekte ve vücuda duyusal girdi sağlamaktadır. Bu duyusal girdilerin kalitesi ayak ve bacaklardaki kas aktivasyonunu değiştirip kişinin hem iskelet dizilimini hem de hareketlerini etkilemektedir.

Uygun olmayan ayakkabı kullanımının ayak biyomekaniğini bozduğu; halluks valgus, pençe parmak, çekiç parmak, akut ya da kronik ayak ağrısı, tırnak batması, tırnak boşalması, nasır gibi farklı ayak problemlerine yol açtığı ve bu problemlerin de duruş bozukluğu yarattığı postüral düzgünlüğü etkilediği gösterilmiştir.

İlginizi çekebilir :Ayak Ön Kısmında Ağrı – Metatarsalji

Ayakkabı Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

dogru ayakkabi secimi

  • Ayakkabı seçilirken ölçüler baz alınmalı, ayakkabı en uzun parmağa göre seçilmelidir.
  • Ayağın tarak kısmı ayakkabıya tam oturmalıdır. Ayakkabının esneme payı olduğunun söylenmesi dikkate alınmamalı, dar ayakkabı gevşemesi umularak satın alınmamalıdır.
  • Ayakkabı bileği tam olarak sarmalıdır ve ayakkabının ön kısmı bükülebilir olmalıdır.
  • Ayakkabı ne çok sert ne de yumuşak olmalıdır. Diyabet hastaları ise esnek ve yumuşak ayakkabı tercih etmelidir.
  • Ayakkabı, akşam saatlerinde ve deneyerek alınmalıdır. İnternetten satın alma işlemi tercih edilmemelidir.
  • Deri ayakkabının içinde astar olmamasına dikkat edilmelidir.

Normal durumda ayakta duruş sırasında ayağa binen yük topuk bölgesindedir. Topuklu ayakkabılar, ayağa binen yükü ayak topuğundan öne doğru kaydırır. Bu durum ayağı aşırı stres altında bırakır ve çeşitli bozuklukların gelişmesine zemin hazırlar. Ayakkabı seçiminde topuk ölçüsünün 3-4 cm’den fazla olmamasına özen gösterilmelidir.

Çocuklarda ilk adım ayakkabıları iki parmak büyüklüğünde olmalı, kolayca burun kısmı boğazı kısmına gelebilmelidir. Topuk çevresi ve ayak bileğini kavrayan boğaz kısmı olmalıdır.

İlginizi çekebilir :Topuk Arkasında Ağrı

Yanlış Ayakkabı Seçimi Sonucu Sık Karşılaşılan Problemler

ayakkabi secimi

Tırnak Batması

Tırnak batmasında en büyük sebep yanlış tırnak kesimidir. Ancak ayakkabının ayağı yanlardan sıkıştırması, tırnak ile tırnak kenarlarının fazla sıkışık bir ortamda bulunması, tırnak kenarında irritasyonu kolaylaştırabilir.

Tırnak Boşalması

Ayakkabının tırnağı iç yan, dış yan ve önden sürekli travmaya maruz bırakması sonucunda tırnağın tırnak yatağından ayrılması durumu meydana gelebilir.

Nasır

Ayakkabının oluşturduğu baskı ve sürtünme sonucunda sıklıkla 5. parmak sırtında, ayak önünde ve topukta nasır meydana gelebilir.

Okumaya devam edin :Morton Nöroma Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Şehribanu Güzel
Acıbadem üniversitesi - Podoloji bölümü mezunu. 2016 tarihinden beri Memorial Şişli dermatoloji bölümünde