Deniz Çelik’in Nörorehabilitasyon ile Hayata Dönüş Hikayesi

tai chi

İstanbul’da güvenlik görevlisi olan Deniz Çelik bir yıl önce temizlik için çıktığı yüksek bir noktadan düştü. Hastaneye kaldırıldığında solunumu durmuştu. Doktorlar onu hayata döndürdüğünde sol tarafının felç olduğu anlaşıldı. Deniz Çelik bir yıl boyunca süren nörorehabilitasyon tedavisinin ardından şimdi yürüyebiliyor.

Nörorehabilitasyon ve kapsamlı fizik tedavi sayesinde, kaza sonucu felç olan ve tüm fiziksel faaliyeti kısıtlanan Deniz Çelik, kapsamlı fizik tedavi ve nörorehabilitasyon sayesinde artık yürüyebiliyor.

Deniz Çelik’in Oğlu: Ben “hadi baba yapabilirsin” demiştim ona güvence vermiştim. Öyle gözlerini açmıştım.

Hiç yürüyemezsin dediler. O vazgeçmedi gayret etti. Yatağa bağımlı geçen 1 yıldan sonra tekrar ayağa kalktı. Deniz Çelik 42 yaşında. Bir yıl önce geçirdiği kaza sonucu yatağa bağımlı hale geldi.

Deniz Çelik: İş yerinde güvenlik ofisleri var onların üzerine çıkmıştım gece yıkarken düşmüşüm. Hatırlamıyorum tabi ben orayı. Düşerken kafamı duvara vurmuşum.

Deniz Çelik’in Eşi: Deniz sıfır solunumla hastaneye gitmişti. Orada da Deniz 2 aylık süreçte de Deniz bugün ölür, bugün ölür hep böyle yaşadık biz.

Deniz Çelik pes etmedi mucizeyi gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Engin Çakar: Yoğun bakımdan çıkar çıkmaz kapsamlı nörorehabilitasyon için aldık. Deniz Bey’in sadece kolunda böyle belli belirsiz hareket vardı. Ve ilk başta kol ve bacakların oynaması için yataktaki fizyoterapi işlemleri robotik yataktan erken ayağa kaldırmak için destek aldık. Daha sonra robotik yürüme yaptı.

Deniz Çelik’in 7 yaşında ki oğlu babasının doktorlarından ilham aldı doktorluk hayali kurmaya başladı.

Deniz Çelik’in Oğlu: Doktor ve bilim adamı olmak istiyorum. Babama yardım edip böyle destek olucam. İlk yürümesi için onun elini tutup ona yardım ettim. Sonra uzun bir süre geçtikten sonra onunla oyun oynamaya başladım.

Deniz Çelik artık rahatlıkla yürüyebiliyor. Ona destek olan ailesinin elini bir an bile bırakmıyor.