D Vitamini Eksikliğinin Sebep Olduğu 5 Sağlık Problemi

D vitamini eksikliğinin bir çok hastalığın ortaya çıkışında birincil sebep olmasa da etken bir vitamindir.
d vitamini

D vitamini çoğu zaman “güneşten alınan vitamin” olarak bilinir. D vitamini genel vücut sağlığımızın korunması için en önemli vitaminlerden biridir. D vitamini insan vücudunun güneş ışığı ile temas etmesi sonucunda üretilir.  Birçok insanda, özellikle kış aylarında D vitamin eksikliği çok sık görülür. Kemikler ve vücudun metabolik işlevleri için oldukça önemlidir.  D vitaminin eksikliğinden kaynaklı hastalıkları, alınabilecek önlemleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

D Vitamini Eksikliğinden Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Osteoporoz

osteoporoz ve kırık

D vitamini, güçlü ve sağlıklı kemik yapısının korunmasında oldukça etkili bir vitamindir. D vitamini eksikliği ile vücudun kalsiyum emilimi yeteneğinin de azalmasına bununla birlikte kemiklerin güçsüzleşmesine sebep olabilir. Kemiklerin güçsüzleşmesi ile kemiklerin kırılganlılığı artar. Bununla birlikte osteoporoz riski de artmış olur.

İlginizi Çekebilir: Kemik Erimesi Nedir? Kimlerde Olur? Ne Yapmalı?

Raşitizm

raşitizm ve d vitamini

Raşitizm, bebeklerin ilk bir kaç ayında yeterli D vitaminini alamaması ile kemiklerde meydana gelen yumuşama ve bükülmelerin meydana geldiği bir hastalıktır.  Uzun kemiklerin uçlarında bulunan büyüme plakları olması gereken gibi kapanmaz ve bacaklarda eğriliğe ve farklı kas deformasyonlarına sebep olur.

D Vitamini ve Kas Zayıflığı

d vitamini eksikliği ve kas krampları

D vitamini, kas fonksiyonlarının ve kas gücünün korunmasında etkilidir. Vücutta D vitamini seviyesinin düşmesi ile kaslarda zayıflama, ağrı problemleri ortaya çıkabilir. Bunların sonucunda kaslarda kramplar meydana gelebilir veya miyopati oluşabilir. Yaşlı bireylerde ise kasların zayıflaması ile düşme ve kırık riski artar.

D Vitamini Eksikliği ve Depresyon

depresyon

Son yıllarda yapılan araştırmalara baktığımızda, D vitamini eksikliği ve psikososyal bozuklukların arasında bir bağlantının olduğu öne sürülmektedir. D vitamininin beyin fonksiyonlarını etkilediği düşünülmektedir. D vitaminin daha düşük seviyelere inmesi ile duygudurum bozukluklarının artabileceği öne sürülmektedir.

Kronik Hastalıklar ve D Vitamini

d vitamini ve kronik hastalıklar

D vitamini eksikliği bir çok kronik hastalığa davetiye çıkarabilir. Özellikle Kalp hastalığı, Diyabet, Kanser türlerinin gelişiminde rolü vardır. D vitamini bu ve bu tür hastalıkların tek başına sebebi değildir fakat etkisi göz ardı edilemez.

İlginizi Çekebilir: Kronik Ağrı Sendromunu Fizik Tedavi İle Yönetmek

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nedir?

  • Kemik ağrıları
  • Kemik deformiteleri
  • Kırılganlılığın artması
  • Kemik ve eklemlerde şişlik
  • Kas güçsüzlüğü
  • Kronik yorgunluk
  • Enfeksiyonlara karşı direnç kaybı

sağlıklı ve dengeli beslenmek d vitamini içeren besinler

D vitamini eksikliğinin sebeplerini bilerek önlenmesi oldukça önemlidir. Düzenli kemik sağlığı taramalarınızı aksatmayın.  Dengeli ve sağlıklı yaşam tarzını benimseyerek işe başlayabilirisniz. Düzenli fiziksel aktivite yapmak, dengeli ve sağlıklı beslenmek, vücudunuzu günde 12:00 ile 15:00 arasında 5-20 dk arasında güneşe çıkarabilirsiniz.

d vitamini ve güneş

D vitamini eksikliğinden kaynaklanabilecek osteoporoz riski, kırık riski gibi sağlık sorunlarını önlemek adına düzenli doktor kontrollerinizi aksatmayın. D vitamini eksikliğinden şüphe ettiğiniz durumlarda sağlık profesyonellerinden destek almanızı öneririz. Genel sağlıklı yaşam kaliteniz için D vitamini oldukça önemlidir.

 

İlginizi Çekebilir: Kemik Erimesi (Osteoporoz) İçin Egzersiz Önerileri

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.