Bel ve Sırt Ağrılarını Azaltmak İçin Etkili Yöntemler

Bel ve sırt ağrılarını azaltmak için birçok farklı yöntem vardır. Bel ve Sırt ağrıları için daha detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bel ve sırt ağrıları, günümüzde birçok insanın karşılaştığı yaygın sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Modern yaşam tarzı, uzun saatler boyunca bilgisayar başında çalışma, hareketsiz bir yaşam sürme ve stres gibi faktörler, bel ve sırt ağrılarını tetikleyebilen etkenlerdir. Ayrıca, yanlış duruş alışkanlıkları, ağır yükleri kaldırma hataları, sedanter yaşam tarzı ve genetik faktörler de bu ağrılara katkıda bulunabilir.

Bel ve Sırt Ağrılarını Azaltmak İçin Daha İyi Uyuyun

Bel ağrınız varsa, kaliteli bir uyku zor olabilir. Yetersiz uyku, bel ağrınızın daha da çok hissedilmesine neden olabilecek kısır bir döngü oluşturabilir. Kötü bir uyku pozisyonu da bel ağrısını artırabilir.

Yan pozisyonda yatmayı deneyin. Omurganızı nötr bir pozisyonda tutmak ve belinize binen baskıyı hafifletmek için dizleriniz arasına bir yastık koyun. Sırt üstü uyumak zorundaysanız, dizlerinizin altına bir yastık yerleştirin. Rahat bir yatakta uyumaya özen gösterin.

Duruşunuza Dikkat Edin

Kambur durmak sağlığa zararlıdır. Ve özellikle uzun süre oturuyorsanız, kötü duruş bel ağrısını daha da kötüleştirebilir. Klavyenizin üzerine yığılmayın. Dik oturun, omuzlarınızı rahat bırakın ve vücudunuzu sandalyenizin sırtına dayalı bir şekilde destekleyin. Beliniz ile koltuğunuz arasına bir yastık veya rulo haline getirilmiş bir havlu koymayı deneyin. Ayaklarınızı düz bir şekilde yerde tutun.

İlginizi Çekebilir: Boyun Ağrısı Neden Olur?

Sağlık Profesyonellerinden Yardım Alın

Sağlık profesyonelleri, omurganızı doğru hizalamak ve belinize binen yükü hafifletmek için oturma, durma ve hareket etme konusunda size tavsiyeler verebilirler.

Ayrıca, bel kaslarınızı destekleyen ve güçlendiren özel egzersizleri de öğretebilirler. Güçlü bir bel ve sırt, gelecekteki ağrıları önlemenin en iyi yollarından biridir. Araştırmalar, gücünüzü, esnekliğinizi ve dayanıklılığınızı artırdığınızda bel ve sırt ağrılarının azaldığını gösteriyor.

Bel ve Sırt Ağrılarını Azaltmak İçin Ağrıların Üstüne Gidin

Doktorlar eskiden sırt ağrısı için yatak istirahati önerirdi. Ancak biliyoruz ki hareketsiz yatmak yapabileceğiniz en zorlayıcı şeylerden biridir.

Sırt ağrısını artırabilir ve başka komplikasyonlara yol açabilir. Bir veya iki günden fazla dinlenmeyin. Sırt ve bel ağrılarında yavaşça tekrar hareket etmeye başlamak önemlidir.

Egzersiz, sırt ağrısını hızlı bir şekilde hafifletmenin en etkili yollarından biri olarak bulunmuştur. Yüzme, yürüyüş veya yogayı deneyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Bel Ağrısı Neden Olur?

Soğuk ve Sıcak Uygulamaları

Belinizdeki ağrılı bölgelere düzenli olarak uygulanan soğuk, bir yaralanmadan kaynaklanan ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun için günde birkaç kez, her seferinde 10-15 dakikaya kadar deneyin.

Cildinizi korumak için buz paketini ince bir havluyla sarın. Birkaç gün sonra sıcağa geçin. Kaslarınızı rahatlatmaya ve etkilenen bölgeye kan akışını artırmaya yardımcı olmak için sıcak uygulama yapabilirsiniz. Ayrıca rahatlama için sıcak duşları deneyebilirsiniz.

Sıcak ve soğuk uygulama yapmadan önce mutlaka sağlık profesyonellerinden uygulama için bilgi alınız. Sıcak – soğuk uygulamalar bazı kişiler için uygun değildir.

İlginizi Çekebilir: Fizik Tedavide Sıcak Uygulama ve Soğuk Uygulama Nasıl Yapılır?

Bel ve Sırt Ağrılarını Azaltmak İçin Manuel Tedavi

Masaj masasından kalktıktan sonra sırt ağrısını gerçekten hafifletir mi? Son bir çalışma, kronik sırt ağrısı olan insanların on haftalık bir süre boyunca haftada bir masaj aldığında ağrı ve fonksiyonlarında iyileşme olduğunu buldu.

Faydalar yaklaşık altı ay sürdü, ancak bir yıl sonra azaldı. Lisanslı bir uzman tarafından bu tedaviler, omurganın yapısal sorunlarını hafifletmeye ve kaybedilen hareket kabiliyetini geri kazanmaya destekleyici olabilir.

Bel ve Sırt Ağrılarını Azaltmak İçin Sinir Stimülasyonu

Sinirleri uyararak kronik sırt ağrısını azaltmaya yönelik belirli tedaviler üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Daha geleneksel bakımla rahatlama sağlanamıyorsa, doktorunuz tedavi planınıza doktorunuz tarafından kuru iğneyi eklenebilir.

Doktorunuzun önerebileceği başka bir yöntem TENS olabilir; bu sırasında hafif elektriksel darbeler, sinirlere yönlendirilerek gelen ağrı sinyallerini bloke etmeye çalışır.

Bel ve Sırt Ağrılarını Azaltmak İçin Psikolojik Destek

Sırt ağrısı için bir psikoloğa başvurmak tuhaf gelebilir. Ancak çalışmalar, bilişsel davranış terapisinin kronik sırt ağrısına kısa ve uzun vadede çok etkili olduğunu göstermektedir.

Örneğin sırt ağrısı olan insanların fiziksel aktivite hakkında nasıl düşündüklerine ve neden kaçındıklarına odaklanabilir ve aktif olma şekillerini değiştirmelerine yardımcı olabilir.

Omurilik Enjeksiyonları

Doktorunuz, sırt ağrınızı azaltmaya yardımcı olmak için bir omurilik enjeksiyonu önerebilir. Ağrı tedavisine odaklanmış doktorlar tarafından kullanılan farklı enjeksiyon türleri bulunmaktadır.

Örneğin, kortikosteroid bir enjeksiyon, ağrıya neden olan iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir. Enjeksiyon türüne bağlı olarak, doktorunuz yan etkileri önlemek için yılda alabileceğiniz doz sayısını sınırlayabilir.

Cerrahi Tedavi

Eğer bir disk sinire baskı yapıyorsa, cerrahınız disk materyalinin bir kısmını çıkarmak için bir diskektomi önerebilir. Veya sinir veya omurilik üzerinde baskı olan bir bölgeyi dekompresyon yapmak için bir laminektomi önerilebilir.

Omuriliği stabilize etmeye yardımcı olmak için spinal füzyon yapılabilir. Tıpkı tüm cerrahiler gibi, bunlar risk taşır ve her zaman başarılı olmayabilir. Bu nedenle, bunlar genellikle son çare seçenekleri olarak düşünülmelidir.

Okumaya Devam Edin:  İdeal Uyku Pozisyonu ve Doğru Yatış Pozisyonu

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

Exit mobile version