Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Belirtileri Nelerdir?

Romatoid Artrit ile ilgili olduğunu anlamadığınız semptomlarınız olabilir. Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Belirtileri hakkında detaylı bilgi için tıkla..

 

 

Romatoid Artritin birçok belirtisi olabilir. En sık görülenleri eklem şişliği ve sertliği, eklem ağrıları ve yorgunluktur.Ancak bu hastalık vücudun birçok yerinde iltihaba neden olabilir. Bu nedenle Romatoid Artrit ile ilgili olduğunu anlamadığınız semptomlarınız olabilir. Bazıları organlarınızı, hatta hayatınızı tehlikeye sokan ciddi komplikasyon yaratabilen romatoid artrit belirtileri olarak karşımıza çıkabilir.

İltihaplı Romatizma Belirtileri

Kemik Ağrıları

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Belirtileri Nelerdir?

 

Hem Romatoid Artrit hem de bunu tedavi etmek için kullanılan steroid gibi ilaçlar, kemiklerinizin zayıflamasına neden olabilir. Düşerseniz, bir kemik kırma olasılığınız daha yüksektir. Yürüyüş gibi ağırlık taşıyan aktiviteler özellikle kemiklerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olur.

Göğüs Ağrısı

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Belirtileri Nelerdir?

Romatoid Artrit, kalp hastalığına yakalanma olasılığınızı artırır. Zamanla arterlerinizde plak birikir. Doktorlar buna ateroskleroz der. Bu durum kalp krizine yol açabilir. Göğüs ağrısı yaygın bir belirtidir.

Romatoid Artrit, perikardit adı verilen ağrılı bir kalp sorununun olası bir sebebidir. Bu, kalbinizi çevreleyen ince doku tabakalarının iltihaplandığı durumdur. Bu durumda kalp krizi ile karıştırılması kolay olan şiddetli göğüs ağrısı hissedebilirsiniz.

Göz Problemleri

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Belirtileri Nelerdir?

Romatoid Artrit bazen göz kuruluğuna neden olabilir. Bu durum, göz enfeksiyonu geçirme olasılığınızı artırır.

Romatoid Artriti olan kişiler, Sjögren sendromu adı verilen başka bir otoimmün hastalığa yakalanabilirler. Bu sendrom genellikle ağız, burun, gözler veya cildin kurumasına yol açar. Dudaklarınız veya diliniz kuruyabilir, çatlayabilir ve enfekte olabilir.

Romatoid Artrit, sklera adı verilen gözünüzün beyaz kısmında iltihaba nadiren neden olabilir. Belirtiler çoğunlukla kızarıklık ve göz ağrısıdır. Bulanık görüşünüz olabilir.

İltihaplı Romatizma Belirtileri ve Ateş

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Belirtileri Nelerdir?

Ateş, enfeksiyon belirtisi olabilir. Biyolojik ilaçlar ve steroidler gibi Romatoid Artrit tedavisinde kullanılan ilaçlar bağışıklık sisteminizi yavaşlatır. Bu ilaçlar eklem ağrısını ve şişmeyi hafifletirken, grip gibi mikroplarla savaşmayı zorlaştırır. Romatoid Artrit, hastalığın bağışıklık sisteminizi zayıflatması nedeniyle enfeksiyon kapma olasılığınızı artırır.

Hafif ateş, Romatoid Artritin başlangıcının da bir belirtisidir. Bu durum, iltihabın kontrolsüz hale geldiği zaman ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir: Romatizma Nedir? Romatizma Belirtileri Nelerdir?

İşitme Kaybı

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Belirtileri Nelerdir?

İşitme Kaybı Romatoid Artrit ile işitme kaybı riski biraz daha yüksek olabilir. Kulak çınlaması, bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkisi olabilir.

 Ruh Hali Değişiklikleri

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Belirtileri Nelerdir?

Romatoid Artrit depresyon, anksiyete ve diğer duygudurum sorunlarıyla bağlantılıdır. Bunun nedeni, hastalığın ağrıya, yorgunluğa ve tutukluğa neden olması ve bu da keyif aldığınız şeyleri yapmanızı zorlaştırmasıdır. Depresyon ve anksiyete de iltihaptan kaynaklanabilir.

Romatoid Artritli bazı kişiler fibromiyaljiye yakalanır. Bu hastalık kas ağrısına neden olur ve sıklıkla depresyon ve anksiyeteye yol açar. Stres tüm semptomlarınızı daha da kötüleştirir.

Uyuşma veya Karıncalanma

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Belirtileri Nelerdir?

Romatoid Artrit bazen ellerinizde veya ayaklarınızdaki küçük sinirleri etkileyebilir. Bu bölgelerde uyuşma veya iğne batması gibi hisler yaşayabilirsiniz.

Ellerinizdeki veya ayaklarınızdaki bu küçük kan damarları kapanırsa el veya ayak parmaklarınız üşüyebilir veya uyuşabilir. Hatta dışarısı soğuk olduğunda renk değiştirip beyaz, kırmızı veya mavi görünebilirler.

Kan damarlarını etkileyen Romatoid Vaskülit, sinirlerin zarar görmesi nedeniyle ellerinizde veya ayaklarınızda uyuşma, karıncalanma, yanma veya ağrıya da neden olabilir.

Elleriniz veya ayaklarınız, kaldırmaya çalıştığınızda düşecek veya gevşeyecek kadar uyuşmuşsa hemen doktorunuza başvurun. Uyuşma ve karıncalanma genellikle Romatoid Artrit tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileridir.

Mide Ağrısı veya Hazımsızlık

Romatoid Artrit (İltihaplı Romatizma) Belirtileri Nelerdir?

Romatoid Artrit ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, ağız ve mide ülserleri, mide kanaması, asit reflüsü, ishal ve kabızlık ile ilişkilidir. Ağrılı divertikülit (GI kanalınızda iltihaplı kesecikler) ve kolit (iltihaplı kolon) da Romatoid Artritiniz varsa mümkündür.

Karın ağrısı, iltihabın kan damarlarınıza yayıldığı nadir bir Romatoid Artrit komplikasyonu olan Romatoid Vaskülitin bir belirtisi olabilir. Kilo kaybı ve iştahsızlık da diğer belirtilerdendir.

Romatoid Artrit Belirtileri  ve Nefes Almada Zorluk

Romatoid Artrit Belirtileri  ve Nefes Almada Zorluk

Nefes almakta zorlanıyorsanız ve nedenini anlayamıyorsanız Romatoid Artrit hastası olabilirsiniz. Özellikle sigara içen veya eskiden sigara içmiş erkekler, bu hastalığa sahip olduklarında ciddi akciğer sorunları yaşama olasılığı daha yüksektir.

Romatoid Artrit iltihabı, akciğerlerinizde skar dokusunun oluşmasına neden olduğunda, kronik öksürük, nefes darlığı, yorgunluk ve halsizlik fark edebilirsiniz.

Romatoid Artrit, akciğerlerinizi kaplayan dokunun iltihaplanmasına yol açabilir. Bu, nefes aldığınızda nefes darlığına veya ağrı veya rahatsızlığa neden olabilir.

  • Eğer yukarıda bahsettiğimiz sıkıntılardan herhangi birinden şikayetçi iseniz hemen uzman doktorunuza başvurun.

Okumaya Devam Edin: Bel Romatizması – Ankilozan Spondilit Nedir?

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

Kaynakça: https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/ra-dont-ignore-symptoms