Romatizma Ağrıları ve Hava Durumu İlişkili Mi?

Genel olarak soğuk, nemli ve yağmurlu havalarda daha fazla eklem ağrısı hissedileceğine inanılır. Ayrıca barometrik basınç (havanın basıncı) azaldıkça da eklem ağrısı şikayetleri artış gösterebilir.
romatizma ağrıları

Romatizma ağrıları ve hava durumu arasında ilişki bulunduğu, toplum tarafından yaygın olarak kabul görmektedir. Büyüklerinizden “dizlerim ağrımaya başladı, bugün yağmur yağacak” şeklinde ifadeler duymuş olabilirsiniz. Hatta bu duruma birkaç dizi ve filmde de değinilmiştir.

Kötüleşen havanın eklem ağrılarını artırdığına dair uzun süredir devam eden bir inanç var. Soğuk ve nemli günlerde, kaslarda ve eklemlerde sert ve ağrılı bir his olabilir. Hava durumu ile eklem ağrısı arasında gerçekten bir ilişki var mı yoksa bu sadece asırlık bir inanış mı? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Hava Durumu Eklem Ağrılarını Etkiler Mi?

hava durumu eklem ağrılarını etkiler mi?

Günümüzde, hava durumunun eklem ağrılarına kesin olarak etki edip etmediğini veya tam etki mekanizmasını bilemiyoruz. Ancak hava durumu ile eklem ağrısı şikayetlerindeki artış arasında ilişki olduğunu gösteren çalışmalar da mevcut.

Kendinizden veya yakınlarınızdan da tanık olmuş olabileceğiniz gibi, bazı kişilerde kötü havalarda eklem ağrısı şikayetlerinde artış olur. Birleşik Krallık’ta yapılan bir çalışmada, Artrit gibi rahatsızlıklarla yaşayan 13.000 insan incelenmiş ve aşağıdaki durumlarda ağrılarının arttığı tespit edilmiş:

  • Daha yüksek nem,
  • Daha düşük barometrik basınç ve
  • Daha güçlü rüzgarlar

Genel olarak soğuk, nemli ve yağmurlu havalarda daha fazla eklem ağrısı hissedileceğine inanılır. Ayrıca barometrik basınç (atmosfer basıncı) azaldıkça da eklem ağrısı şikayetleri artış gösterebilir.

Ancak daha önce bahsettiğimiz gibi, bu konuda henüz kesin bir yargıya varamıyoruz. Hava durumunun eklem ağrısına zayıf bir etkisinin olduğunu veya hiç etki etmediğini gösteren çalışmalar da mevcut. Bu durum henüz bilimsel olarak kesinlik kazanmamış olsa da, bazı kişilerde hava durumu ve eklem ağrısı arasında güçlü bir ilişki olduğunu görmekteyiz.

Romatizma Ağrılarını Azaltmak İçin İpuçları

Hava durumu değişimlerinden kaçınamayız. Ancak romatizma ağrılarını önlemek ve azaltmak için atabileceğimiz bazı adımlar var:

Aktif olmak ve düzenli egzersiz yapmak: Hareketsiz kalmak kaslarda, tendonlarda ve bağlarda gerimi artırır. Örneğin uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkarken zorlanmamız bundan kaynaklanıyor olabilir. Aktif olmak ve düzenli egzersiz yapmak romatizmaya bağlı eklem ağrılarını önlemek ve azaltmak için çok önemlidir.

Germe ve esneme egzersizleri: Düzenli olarak germe egzersizleri yapmak, esnekliği artırmanın ve eklem sağlığını korumanın harika bir yoludur. Yoga ve pilates gibi sporlar da bolca esneme hareketi içerirler.

Sıcak kalmak: Soğuk hava, kaslarımızı ve eklemlerimizi sertleştirebilir. Kasları ve eklemleri sıcak tutmak, ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir. Dolayısıyla hava durumuna göre giyinmek ve vücudumuzu yeterli sıcaklıkta tutmak romatizma ağrılarını azaltabilir.

Diyetinizi gözden geçirmek: Araştırmalar yeşil çay, böğürtlen, brokoli ve kepekli tahıllar gibi gıdaların iltihaplanmayı azaltabileceğini gösteriyor. Bu tarz besinler romatizmaya bağlı ağrıyı azaltabilir.

Okumaya devam edin : Eklem İltihabı – Artrit Nedir?

Referans: health.clevelandclinic.org

Fizyoterapist Yusuf Sarıçan
2017 yılında İstanbul Üniversitesi Fizyoterapi Bölümünden mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde solunum fizyoterapisti olarak çalıştım. 2019 yılından itibaren Memorial Şişli Hastanesinde çalışmaktayım.