Eklem İltihabı Nasıl Anlaşılır? Erken Dönem Belirtiler

Eklem kıkırdağının iltihaplanması veya zaman içinde aşınması sonucu artrit gelişir. Artritin birçok farklı tipi mevcuttur ve bunlardan en yaygın olanı halk arasında kireçlenme olarak da bildiğimiz osteoartrittir.
eklem iltihabı

Eklem iltihabı (artrit), en yaygın görülen kas – iskelet sistemi rahatsızlıklarındandır. Yapılan çalışmalara göre, 18 yaş üzeri her 5 Amerikalıdan 1’inde artrit vardır. Artritin birçok farklı tipi mevcuttur ve bunlardan en yaygın olanı halk arasında kireçlenme olarak da bildiğimiz osteoartrittir.

Eklem yüzeyini kaplayan kıkırdak doku, ekleme binen yükün uygun şekilde dağıtılmasına ve eklem hareketinin kolaylaşmasına yardımcı olur. Eklem kıkırdağının iltihaplanması veya zaman içinde aşınması sonucu artrit gelişir. Böylece eklemde ağrı ve şişlik oluşabilir, eklemin hareketi zorlaşabilir. 

Diz ve kalça eklemleri etkilendiğinde yürümek, merdiven çıkmak ve çömelmek gibi aktiviteler; el ve parmak eklemleri etkilendiğinde ise yük taşımak, kavanoz açmak gibi günlük işler zor hale gelebilir.

Eklem İltihabı Belirtileri

Eklem iltihabı olarak sınıflandırılan ve her biri farklı belirtilere sahip 100’den fazla hastalık vardır. Ancak eklem iltihabının en yaygın görülen belirtileri ağrı ve şişliktir.

Artrit ağrısı, artritin tipine bağlı olarak değişik karakterde olabilir:

 • Kişi donuk bir ağrı veya yanma hissi hissedilebilir.
 • Ağrı çoğu zaman eklemi çok kullandıktan sonra başlar.
 • Ancak bazı artrit tiplerinde ağrı sabah uyanır uyanmaz başlar ve hareket ettikçe rahatlar.
 • Bazı hastalar yağmurlu havalarda veya nem değişikliğinde ağrı hissedilebilir.

Eklemdeki sinoviyal sıvı, eklem iltihabına bağlı olarak anormal şekilde artar ve eklemde şişlik oluşabilir. Bu şişlik ağrılı olabilir ve eklem hareketini kısıtlayabilir.

Söylediğimiz gibi farklı artrit tiplerinde farklı belirtiler görülebilir. Bu yazımızda en yaygın görülen 4 artrit türünün erken dönem belirtilerini sizlerle paylaştık.

diz kireçlenmesi

Osteoartrit Erken Dönem Belirtileri

Osteoartrit (halk arasında kireçlenme olarak da bilinir) sıklıkla kalça ve diz eklemleri gibi büyük ve yük taşıyan eklemlerde meydana gelir. İlk başlarda, sadece 1 eklem etkilenebilir. Etkilenen eklemler özellikle bir süre kullanılmadıklarında ağrılı ve sert hissedilirler. Sabah uyanıldığında uzun sürmeyen tutukluk görülebilir.

romatoid artrit

Romatoid Artrit Erken Dönem Belirtileri

Romatoid artritte en sık görülen belirti eklem sertliğidir ve özellikle sabahları oluşan sertlik nedeniyle eklemlerin hareket etmesi uzun zaman alabilir. Genellikle önce el ve ayak parmaklarının küçük eklemleri etkilenir. Romatoid artrit simetrik tutulum gösterir, yani sol işaret parmağınız şiş ve ağrılıysa, genellikle sağ işaret parmağınızda da aynı belirtiler olur.

Romatoid artrit sistemik belirtiler verebilir yani tüm vücudu etkileyebilir. Romatoid artritte görülebilen sistemik belirtiler şunlardır:

 • Nefes darlığı
 • Ateş
 • Göğüs ağrısı
 • Göz iltihabı veya kuruluk

Psöriatik Artrit Erken Dönem Belirtileri

Psöriatik artrit de romatoid artrit gibi otoimmün bir hastalıktır. Otoimmün hastalık, vücudu hastalıklara karşı korumakla görevli bağışıklık sisteminin, nedeni bilinmeyen bir şekilde vücudun kendi hücrelerine saldırması anlamına gelir.

Psöriatik artritte ağrılı ve şiş eklemlere ek olarak:

 • Kızarıklıklar
 • Göz kızarıklığı ve ağrı
 • Tırnaklarda değişiklik gibi belirtiler görülebilir.

Psöriatik artrit hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Gut Hastalığı Erken Dönem Belirtileri

Gut hastalığı, benzersiz bir artrit tipidir. Çünkü genellikle ayak başparmağının büyük eklemine saldırır. Ancak bazı durumlarda ayak bileği veya diz gibi eklemleri de etkileyebilir. Gut hastalığı alevlenme dönemlerinde eklemde kızarıklık, şişlik ve şiddetli ağrı görülür.

Gut hastalığı hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Diz Kireçlenmesi Ameliyatsız Tedaviler hakkında bilgi almak için tıklayın.

Referans: healthline.com

Fizyoterapist Yusuf Sarıçan
2017 yılında İstanbul Üniversitesi Fizyoterapi Bölümünden mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde solunum fizyoterapisti olarak çalıştım. 2019 yılından itibaren Memorial Şişli Hastanesinde çalışmaktayım.