Bel Ağrısı için Doğal Ağrı Kesiciler

Bel ağrısı hemen herkesin başına gelen bir sorundur. Bu kadar yaygın bir sorunun doğal tedavileri merak edilen bir konudur. Bel ağrısı için doğal ağrı kesiciler komplike olmayan bel ağrı ve tutulması tedavisinde etkili olabilmektedir.

Bazı kişilerde yılda birkaç kez bel ağrıları tekrar edebilir. Bel ve karın kaslarının zayıf olması, hareketsiz yaşam ya da tam tersine ağır çalışma koşulları bel ağrısı sebebi olabilir. Bel ağrısı bazen fıtık gibi belirli bir nedenden kaynaklanır ancak çoğu kez tam nedeni belirlenemez. En büyük sıklıkla kas veya ligament gerilmesi, eklem artriti (kireçlenme), disk yıpranması, sinir sıkışması gibi nedenlerle ağrı oluşabilir.

Bel ağrınız eğer çok şiddetli bir ağrı ise, bacakta sürekli uyuşma veya ani başlayan kuvvetsizlik yapmışsa ya da mesane ve bağırsak sorunları beraberse doktora başvurmalısınız. Bel ağrılarınız uzun süredir var ve geçmiyor, sık sık tekrar ediyor veya gittikçe kötüleşiyorsa fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanına muayene olmanızda yarar vardır. Gece uykudan uyandıran bel ağrısı, ağrıya eşlik eden terleme, titreme, ateş, kilo kaybı, halsizlik şikayetleri doktora başvurmanız gereken diğer durumlardır.

Bel ağrınız alışık olmadığınız bir hareket veya soğuk bir ortam ya da stresli bir durum sonrası aniden gelişmişse ve yukarıdaki özellikleri taşımıyorsa büyük ihtimalle kas ya da ligament gibi yumuşak dokulardan köken alan bir ağrıdır. Bunlar en sık görülen bel ağrısı tipidir ve çoğunlukla doktora başvuru gerektirmez. Büyük bir kısmı birkaç hafta içinde kendiliğinden geçer. Bu dönemde 1-2 gün istirahat, sıcak veya soğuk uygulamalar, egzersiz, ilaç tedavisi gibi yöntemler süreci kolaylaştırabilir.

Neden doğal yöntemler?

Bel ağrılarında ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar gerek hap (tablet) formunda, gerekse krem ya da iğne (intramuskuler enjeksiyon) şeklinde doktor tavsiyesi ile kullanılabilmektedir. Ancak bu ilaçlar çoğunlukla kullanılması zaruri ilaçlar değildir ve aslında doktorlar da reçete yazmayı çok sevmez. Çünkü her ilacın yararlı etkisi yanında istenmeyen etkileri de mevcuttur. Ağrı ve kas spazmı çok şiddetli değilse ilaç dışı doğal yöntemlerle de bel ağrılarının büyük bir kısmında düzelme elde edilebilir.

Bu yazımızda bilgilendirme amaçlı bazı doğal ağrı kesiciler hakkında bilgi bulunmakta. Ancak kendinizdeki bir sorun için fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorunuza muayene olmalısınız. Böylece muayene, tetkik ve görüntüleme yöntemleri kullanılarak şikayetinizin nedeni doğru bir şekilde teşhis edilebilir.

İlk sıradaki doğal ağrı kesici: Beslenme

Doğal tedavilerin başında yediğimiz yiyecekler yani diyetimiz gelir. Sağlıklı beslenme normal kiloda olmak için temeldir. Bunun yanında bazı yiyeceklerin ağrı giderici etkisi de mevcuttur. Bu anlamda diyetiniz bel ağrısının doğal yoldan iyileşmesi için ilk dikkat etmeniz gereken şeydir.

Ağrıların doğal yoldan azaltılmasında potasyumdan zengin gıdalar yararlıdır. Potasyum ödemi azaltır, kas ve sinirlerin normal fonksiyon gösterebilmesi için gerekli bir elementtir. Potasyum kaynağı gıdalar genellikle magnezyum açısından da zengindir. Magnezyumdan zengin besinler arasında yeşil yapraklı sebzeler, muz, avokado, kefir ve yoğurt gibi kültüre edilmiş süt ürünlerini sayabiliriz.

Bel ağrısını atlatmanıza yardımcı olabilecek sağlıklı gıdalar arasında liften zengin yiyecekler de yer alır. Lifli gıdalar sindirim ve bağırsak hareketleri için yararlıdır. Liften zengin meyve ve sebzeler kabızlığı önleyerek bel ağrısı tedavisine yardım eder. Bel fıtığına bağlı ağrılarda ıkınmak gibi karın içi basıncı arttıran eylemler fıtığın büyümesine ve ağrının şiddetlenmesine yol açabilir.

Omega-3 yağı inflamasyonu (bağışıklık sisteminin aktive olmasına bağlı yangıyı) azaltıcı etki gösterir. Bel fıtığı ve yumuşak doku zedelenmelerinde çoğunlukla bağışıklık sisteminin hasarlı dokuya karşı gösterdiği cevap sorunu ağırlaştırır ve ağrıyı şiddetlendirir. Bu nedenle inflamasyonu azaltıcı etki gösteren doğal gıdalar bağışıklık sistemi fonksiyonlarını düzenleyerek iyileşmeyi hızlandırabilir.

Yağsız et, çiftlikte yetiştirilmiş tavuk, yumurta, balık, kemik suyu, bakliyat gibi doğal protein kaynakları kas ve kemik sağlığınızı geliştirme yolu ile bel ağrısının giderilmesinde yardımcıdır.

D vitamini eksikliği ülkemizde yaygın olarak karşılaşılan bir sorundur. D vitamini eksikliği kas ve kemik ağrılarını şiddetlendirebilir. D vitamini eksikliği görülen kişilerde, uygun dozda vitamin takviyesi ile şikayetler azalabilir.

Yeterli oranda su içmenin yararını biliyoruz. Su içmek ağrıya da olumlu etki gösterir. Yeterli su içilmesi omur kemikleri arasındaki disklerin sağlığı için gereklidir. Susuz kalındığında kan koyulaşır, dokuların ihtiyacı olan oksijen ve besinlerin taşınması, atık ürünlerin dokulardan uzaklaştırılması sekteye uğrayabilir. Bol su içmek kabızlığı önlemede yardımcıdır.

Bel ağrıları için doğal ağrı kesici: Egzersiz

Bel ve karın kaslarını esnetip güçlendiren bazı basit hareketler bel ağrılarının rahatlatılmasında hem doğal hem de en az ilaçlar kadar etkili bir yöntem sunar. Bel egzersizleri her gün düzenli uygulanması halinde birkaç hafta içinde şikayetleri azaltır. Ayrıca bel ağrısı ve tutulmalarının tekrarlamasını büyük oranda önler.

Egzersizlerin ağrı üzerine direkt etkisi, vücudumuzun doğal ağrı kesicisi olan endorfinlerin salınması üzerinden gerçekleşir. Kan dolaşımının belli bir zaman boyunca artmasını sağlayan aerobik egzersizler olan hızlı yürüme, koşu, yüzme, bisiklet gibi aktiviteler bu açıdan özellikle yararlıdır. Ancak bel ağrılarında kişiye her spor uygun olmayabilir. Bu açıdan doktorunuza danışmanızda yarar vardır. Bazen en rahat yapabildiğiniz sporu bulmak için birkaç deneme gerekebilir. Su içi egzersizler, tai chi, yoga kronik ağrılı durumlarda uygulanabilen, kas güçlendirme ve esneklik kazandırma yanında endorfin salımını arttıran egzersiz programları arasındadır.

Ağrıyı azaltma ve iyileşmeyi hızlandırmada dinlendirici bir uykunun yerini hiçbir şey tutmaz. Egzersiz uyku düzenini sağlamada da yararlıdır.

Uçucu yağlar – Aromaterapi

Nane, bibreriye, lavanta yağı gibi uçucu (esansiyel) yağlar dünyanın pek çok yerinde çok uzun zamandır ağrı kesici özellikleri nedeniyle kullanılmaktadır. Bazı kültürlerde bu yağların buharını koklamak, banyoda kullanmak veya masaj uygulamak tedavi amaçlı yapılabilmektedir (aromaterapi). Uçucu yağlar kullanılarak yapılan masajların ağrı giderici etkisinin daha fazla olduğuna inanılmaktadır.

Sıcak su banyosu

Sıcak su banyosu kas ağrı ve spazmlarının azaltılmasında, eklem kireçlenmesi ağrılarının hafifletilmesinde doğal ve etkili bir yoldur. Banyo suyuna bir miktar esansiyel yağ katmak kas gevşetici etkileri arttırabilir. Egzersizlerden önce sıcak su banyosu yapmak kas esnekliğini arttırarak hareketleri kolaylaştırabilir.

Son olarak

Burada bahsettiğimiz yöntemler bel ağrılı kişiler için bir tedavi rehberi ya da reçete olması amacıyla yazılmamıştır. Sadece ağrıyı azaltmanın pek çok doğal yöntemi olabileceği konusunda bir perspektif kazandırmaya çalıştık. Bel ağrısı ile başa çıkmada sizi kişisel olarak muayene eden doktorunuzun görüşleri en değerli rehberliği sağlar.

Ameliyatsız bel fıtığı tedavisi hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Uzman Doktor Deniz Doğan
Mecburi hizmetini Silopi Devlet Hastanesi’nde yapmıştır. Şu anda Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. Uzm. Dr. Deniz Doğan tıp fakültesi eğitimini 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Tıpta uzmanlık eğitimini 2015 yılında Trakya Üniversitesi’nde tamamlamıştır.