Otoimmün Hastalıklar Nelerdir?

Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sistemi yanlışlıkla vücudun kendi hücrelerine saldırarak iltihaplanma ve hasara neden olduğunda ortaya çıkar. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Otoimmün hastalıklar, vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla kendi hücrelerine, dokularına ve organlarına karşı saldırdığı karmaşık ve genellikle bireyleri zayıflatıcı bir hastalık sınıfını temsil etmektedir.

Bu kendi kendine zarar veren süreç, hafiften şiddetliye kadar çok çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir ve vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Otoimmün hastalıkların kesin sebebi büyük ölçüde bilinmemektedir, fakat bağışıklık sisteminin yanlış yönlendirilmesini tetikleyen genetik, çevresel ve hormonal faktörlerin bir kombinasyonunu içerdiği düşünülmektedir.

romatoid artrit

Bağışıklık sistemi, vücudu bakteri, virüs ve diğer patojenler gibi yabancı istilacılardan korumak için tasarlanmıştır. Bunu, vücudun kendi hücrelerine zarar vermeden bırakırken, bu yabancı maddeleri tanıyıp saldırarak yapmaktadır.

Otoimmün hastalıklarda ise bu sistem başarısız olur. Bağışıklık sistemi yanlışlıkla sağlıklı hücreleri tehdit olarak algılar ve onlara karşı bir saldırı başlatarak iltihaplanmalara ve vücut dokularının hasar görmesine sebep olur.

Otoimmün hastalıkların bilinen 80’den fazla türü vardır ve bunlar genel olarak birden fazla organı veya tüm vücudu etkileyen sistemik otoimmün hastalıklar ve tek bir organ veya dokuyu hedef alan organa özgü otoimmün hastalıklar olarak kategorize edilebilir.

İlginizi Çekebilir: Multiple Skleroz (MS) Hakkında Sıkça Sorulan 10 Soru

Otoimmün hastalıklar

En yaygın otoimmün hastalıklardan bazıları arasında bağışıklık sisteminin eklemlere saldırdığı romatoid artrit; pankreası hedef alan tip 1 diyabet; ve sinir sistemini etkileyen multipl skleroz olarak örneklendirilebilir.

Otoimmün hastalıkların belirtileri, spesifik bozukluğa ve vücudun saldırıya uğrayan bölgesine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilmektedir. Yaygın semptomlar arasında yorgunluk, ateş, genel halsizlik ve etkilenen bölgelerde kızarıklığa, ısıya, ağrıya ve şişmeye yol açabilen iltihaplanma yer alır. Bu semptomların belirsiz olması ve diğer birçok durumla örtüşebilmesi nedeniyle otoimmün hastalıkların teşhis edilmesi zor olabilir.

Otoimmün hastalıkların tedavisi tipik olarak semptomları yönetmeye, bağışıklık sistemi aktivitesini azaltmaya ve vücudun hastalıklarla savaşma yeteneğini korumaya odaklanmaktadır. Bu, anti-inflamatuar ilaçların, bağışıklık baskılayıcıların ve belirli semptomları veya hastalık süreçlerini hedef almak için tasarlanmış diğer ilaçların kullanımını içerebilir.

İlginizi Çekebilir: Diyabet İnme Geçirme Riskini Artırır mı?

Otoimmün hastalıkların

Bazı durumlarda semptomların yönetilmesine ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olmak için fizik tedavi, yaşam tarzı değişiklikleri ve diyet ayarlamaları da önerilebilir.

Devam eden araştırmalara rağmen şu anda otoimmün hastalıkların tedavisi yoktur. Bununla birlikte, bu bozuklukların altında yatan mekanizmaların anlaşılmasındaki ilerlemeler, daha etkili tedavilere ve yönetim stratejilerine yol açarak, etkilenenlere umut sunmuştur.

Devam eden araştırma ve farkındalık, otoimmün hastalıkların karmaşıklıklarını daha da çözmek, hasta sonuçlarını iyileştirmek ve sonuçta tedavi bulmak için çok önemlidir.

Okumaya Devam Edin: Romatoid Artrite Neden Olan 5 Şey

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.