Osteoartrit (Kireçlenme) ve Fizik Tedavinin 5 Etkisi

Osteoartrit, günlük yaşamı kısıtlayıcı, ağrı ve eklem sertliğinin ön planda olduğu bir problemdir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri ile Osteoartrit şikayetlerinin yönetilmesi mümkündür.

Osteoartrit (eklem kireçlenmesi) dünya üzerinde birçok insanı etkileyen, ağrı ve sertliğin ön planda olduğu ve bunlara bağlı olarak hareket fonksiyonlarının kısıtlılığına sebep olan dejeneratif bir sağlık problemidir.

Osteoartrit (eklem kireçlenmesi) tedavisinde en önemli yöntemlerden biri de fizik tedavi ve rehabilitasyondur. Fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarında amaç eklem kısıtlılıklarının, ağrının ve sertliğin giderilmesidir. Buna bağlı olarak da hastaların günlük yaşam kalitesinin arttırılması hedeflenmektedir. Bu yazımızda Osteoartrit (eklem kireçlenmesi) üzerinde fizik tedavinin 5 etkisine ulaşmış olacaksınız.

osteoartrit

1- Osteoartrit ve  Ağrı Kontrolü

boyun osteoartrit

Osteoartrit dejeneretif bir hastalık olduğundan eklemlerde bulunan kıkırdağın aşınıp, kemiklerinin birine sürtmesine bağlı olarak kronik ağrı problemine yol açar. Fizik tedavi yöntemleri ile etkilenen eklemlerin çevre doku ve kaslarını rahatlatıp güçlendirerek ağrı yönetimini desteklemektedir. Fizik tedavi yöntemleri ile anında rahatlama sağlanırken aynı zamanda kuvvetlendirme egzersizleri ile uzun vadeli eklem stabilizasyonu sağlanır.

osteoartrit ve diz ağrısı

Sıcak- soğuk uygulamalar, Elektroterapi ajanlarının kullanımı, Ultrason ile dokunun rahatlatılması gibi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hekiminin hastayı kapsamlı değerlendirmesi sonucunda reçete ettiği tedavi planı içinde bu yöntemler kullanılabilir.

2-Hareketliliğin Arttırılması

Fizik tedavi ve rehabilitasyon programı hastanın ihtiyaç ve gereksinimlerine özel olarak planlandığından hareket kısıtlılıkları yaşayan hastalar için hareket açıklığı egzersizleri, esneme ve germe egzersizleri, eklemlere uygulanan mobilizasyon teknikeri ile eklemlerde oluşan sertliklerin giderilmesi hedeflenir.

osteoartrit ve mobilizasyon teknikleri

Osteoartrit hastalarının günlük yaşam kalitelerinin arttırılması, daha özgür hareket edebilmeleri fizik tedavi ve rehabilitasyon programında kişiye özel egzersiz reçetelendirmesi ile desteklenir. Düzenli yapılan egzersizler ile kas – eklem sağlığını da geliştirilmiş olur.

İlginizi Çekebilir: Diz Kireçlenmesi Nedir?

3- Osteoartrit ve  Kasların Güçlendirilmesi

Eklem çevresindeki kasların zayıflığı, ekleme binen yükü arttıracaktır. Eklemlerin daha çok aşınmasına sebep olan kas zayıflıkları fizik tedavi yöntemleri ile giderilmektedir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon sürecinde hedefe yönelik izole kas güçlendirme egzersizleri ile ekleme binen yük ve stres kasların güçlendirilmesi ile giderilmektedir.

osteoartrit ve egzersiz

Eklem çevresinde kasların güçlendirilmesi ile sadece eklem sağlığı korunmakla kalmaz, vücut mekaniğinin de desteklenmesi ile vücuda binen yük eklem ve kaslarda eşit olarak dağılır. Buda oluşabilecek eklem – kas problemlerinin önlenmesinde en büyük parametrelerden biridir.

4- Denge ve Stabilizasyonun Desteklenmesi

Osteoartrit eklem sertliği, ağrı ve kasların zayıflığı ile karakterize olduğundan vücut dengesini de tehlikeye sokmaktadır. Denge bozukluğu sonucu hastalarda diz boşalması, düşme problemleri, yürüme bozuklukları meydana gelmektedir.  Fizik tedavi ve rehabilitasyon seanslarında hastaya verilen denge eğitimleri ile meydana gelebilecek problemlerin önlenmesi üzerine çalışılmaktadır.

Osteoartrit (kireçlenme) ve propriocepsiyon egzersizleri

Denge ve propriyosepsiyon çalışmaları ile hastaların vücut mekaniğini dirence ve günlük yaşama hazırlayarak hastaların günlük yaşam kaliteleri arttırılmış olur.

5- Osteoartrit (Eklem Kireçlenmesi) ve Hasta Eğitimi

Sağlık profesyonelleri tarafından hastalar, günlük yaşam koşullarında eklemlerin korunması, vücut mekaniğinin doğru kullanılması üzerine bilgilendirilirler. Hastalar, kilo yönetimi (fazla kilo eklemlerde aşınmaya sebep olabilir), eklem koruma teknikleri, evde eklem çevresi kaslarının kuvvetlendirilmesine yönelik egzersizler konusunda eğitim alırlar. Hastaların, bu eğitimler sonucunda vücut farkındalığı arttırılarak daha sağlıklı eklem – kas – kemik sağlığına ulaşmaları desteklenir.

Osteoartrit (kireçlenme)

Osteoartrit ( eklem kireçlenmesi ) ile mücadelede fizik tedavi ve rehabiltasyon yöntemleri oldukça etkilidir. Hastalar, fizik tedavi ve rehabilitasyon programları ile refah seviyeleri arttırılarak daha bağımsız hareket etmeleri desteklenir.

Okumaya Devam Edin: Osteoartrit (Kireçlenme) Nedir?

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.