Tendinit ve Tendinopati Nedir? Farkları Nelerdir?

Tendinit ve tendinopati sıklıkla birbiri yerine kullanılsa da aslında aynı şeyler değildir. İkisi arasındaki farklar uygulanacak tedavileri ve iyileşme sürecini etkiler.
tendinit ve tendinopati nedir? farkları nelerdir? nasıl tedavi edilir?

Tendonlar, kasları kemiklere bağlayan sert ve esnek fibröz bağ dokusu grubudur. Tekrarlayıcı hareketlerin yarattığı stres veya düşme ve çarpışmalardan kaynaklanan darbeler, tendonlarda tahrişe veya iltihaplanmaya neden olabilir.

Tendinit Nedir?

Tendinit, en basit ifade ile tendonun tahriş olması ve iltihaplanmasıdır.  Genellikle hareket ettikçe artan ve derinde hissedilen ağrıya neden olur. En yaygın nedeni, tendonu normal hareket aralığının ötesine germeye zorlayan akut yaralanmalardır. İstirahat etmek, buz uygulamak ve kompresyon bandajları çoğu zaman tedavi için yeterlidir.

Okumaya Devam Edin : Tendinit Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

tenisçi dirseği, dirsek dış taraf ağrısı, lateral epikondilit

Tendinopati Nedir?

Tendinopati ise tendonun yaralanmasını ve yapısının bozulmasını ifade eder. Tendinopati kavramı

Tendinopati, tendonun iltihaplanması ile ilişkili değildir. Daha çok uzun süreli aşırı kullanım nedeniyle tendonun bozulması ve yaralanması ile ilişkilidir. Tendinopati tedavisi daha karmaşık bir süreçtir ve tedavide ilaçlar, destek atelleri ve fizik tedavi uygulanabilir.

Tendinit ve Tendinopati Farkı Nedir?

İki durum arasındaki fark önemlidir. Çünkü tendonun iltihaplanması (tendinit) ile tendonun hasar görmesi (tendinopati) farklı şekilde tedavi edilir.

 • Tendinit genellikle ilaçlara ve anti-inflamatuar tedaviye hızlı yanıt verir.
 • Tendinopatide ise tedavi daha karmaşık olabilir ve iyileşme daha uzun sürebilir. Tedavide tendonun gücünü artırmaya ve dokuları yeniden şekillendirmeye odaklanılır.

tendon yaralanmaları nasıl tedavi edilir

Neden Olur ve Nasıl Önlenir?

Sporcularda yanlış teknik kullanımı veya biyomekanik sorunlar nedeniyle tendinit veya tendinopati gelişebilir. Doğru tekniğin kullanılması ve spor öncesi ısınmak tendon yaralanmalarını önlemek için fayda sağlar.

Aşırı kullanım yaralanmaları, iyileşme için yeterli zaman tanımadan, dokulara tekrarlayan stresleri yüklemenin sonucu oluşur. Aşırı kullanım yaralanmaları kaslarda, kemiklerde, eklemlerde veya tendonlarda meydana gelebilir.

Tendon yaralanmasının nedenini belirleyerek ve çeşitli düzenlemeler yaparak uzun vadeli sorunlardan kaçınabilirsiniz:

 • Ağrınız aşırı kullanımdan kaynaklanıyorsa, bu aktiviteyi bir süreliğine azaltın veya durdurun.
 • Ağrı kötü teknik veya ergonomiden kaynaklanıyor ise, bir antrenöre veya eğitmene danışın.
 • Aktivite süresini ve yoğunluğunu birden değil kademeli olarak artırın.
 • Aktivite ağrıya sebep oluyor ise yoğunluğu azaltın.

Yaygın Görülen Tendon Yaralanmaları

Tendon Yaralanması Nasıl Tedavi Edilir?

Tendonda ani veya şiddetli bir ağrı hissederseniz:

 • İlk yapılması gereken şey aktiviteyi durdurmak ve dinlenmektir.
 • İstirahat etmek ve buz uygulamak şikayetlerinizi hafifletebilir.
 • Ağrılı bölgeyi kalp seviyesinden yukarıda tutmak ve kompresyon amaçlı bandaj uygulamak da fayda sağlayabilir.

Bu yöntemlerle tendinite bağlı ağrıyı, şişliği ve iltihabı azaltmak mümkün olabilir. Tendinit genellikle bu yöntemlerin uygulanması ile birkaç gün veya birkaç hafta içinde iyileşir. Ağrınız dinlenmeye ve soğuk uygulamaya rağmen birkaç günden fazla sürüyor ise mutlaka bir fizik tedavi rehabilitasyon hekimine başvurmalısınız.

tendon yaralanmaları fizik tedavi

Tendinopati tedavisinde ise:

 • Ultrason, TENS vb. fizik tedavi uygulamaları,
 • Fizyoterapist eşliğinde tendonun gücünü ve esnekliğini artıran egzersizler ve
 • Bazı durumlarda, tendon üzerinden baskıyı almak için atel önerilebilir.

Tendinopatinin iyileşmesi ise 2 ila 6 ay sürebilir. Tendinopati tedavisi için fizik tedavi rehabilitasyon hekimine başvurmanız ve fizyoterapist eşliğinde egzersiz yapmanız önemlidir. Yapılan yanlış egzersizler tendon hasarını artırabilir. Ayrıca tendon hasarına veya ağrıya rağmen aktivitelere devam edilmesi problemin kronikleşmesine yol açabilir.

Referans: verywellhealth.com

Fizyoterapist Yusuf Sarıçan
2017 yılında İstanbul Üniversitesi Fizyoterapi Bölümünden mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde solunum fizyoterapisti olarak çalıştım. 2019 yılından itibaren Memorial Şişli Hastanesinde çalışmaktayım.