Kalça Protezi Ameliyatına İhtiyacınız Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Bu yazımızda kalça protezi ameliyatına ihtiyaç olduğunu düşündüren temel göstergeleri inceleyeceğiz. Size uygun tedavi yöntemini öğrenmek için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.
kalça protezi ameliyatı ne zaman uygulanır? Kalça protezine ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız?

Kalça protezi ameliyatı, günümüzde yaygın olarak uygulanan ameliyatlardan biridir. Özellikle kalça ekleminde sorun yaşan bireyler için şikayetlerin hafifletilmesine ve yaşam kalitesinin artırılmasına önemli ölçüde katkı sağlar.

Kalça bölgesinde ağrı ve benzeri şikayetler yaşayan bireyler için farklı tedavi seçenekleri de mevcuttur. Kalça protezi ameliyatı genellikle son çare olarak veya başka tedavilerin iyileşme sağlamayacağı düşünüldüğünde uygulanır.

İlaçlar, baston kullanımı ve fizik tedavi gibi yöntemler şikayetlerinizin hafiflemesini sağlayabilir ve kalça protezi ameliyatına gerek kalmayabilir. Doktorunuz, kalça protezine ihtiyacınız olup olmadığını detaylı şekilde değerlendirir ve size uygun tedavi yöntemini belirler.

Kalça Protezi Ameliyatı Olmalı Mıyım?

Kalça Protezi Ameliyatı Olmalı Mıyım?

Bu yazımızda kalça protezi ameliyatına ihtiyacınız olabileceğini gösteren 7 işaretten bahsedeceğiz. Ancak unutulmamalıdır ki, uygulanan tedavi yöntemleri kişiye özeldir. Dolayısıyla size uygun tedavi yöntemini öğrenmek için mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Protez ameliyatının potansiyel bir ihtiyaç olduğunu gösteren belirtileri bilmek, hastaların zamanında hekime başvurmalarına yardımcı olabilir. Bu belirtilere sahipseniz en kısa zamanda doktora başvurmalısınız.

İlginizi Çekebilir : Kalça Protezi Ameliyatı Nedir? Hangi Durumlarda Uygulanır?

Kalça Protezi İhtiyacını Gösteren Yaygın İşaretler

Kalça Protezi İhtiyacını Gösteren Yaygın İşaretler

Kalça eklem sorunları yaşayan kişiler için proteze ihtiyacı olabileceğini gösteren belirtileri tanımak çok önemlidir. Yaygın belirtiler şunlardır:

  1. Geçmeyen kalça ağrısı,
  2. Eklem sertliği ve hareket kaybı,
  3. Ödem ve iltihap,
  4. Bacağın üzerine yük verememek,
  5. Yürüyüşün bozulması,
  6. Konservatif tedavilerin iyileşme sağlayamaması,
  7. Günlük yaşam aktivitelerinin kısıtlanması

Kalça protezine ihtiyacınız olabileceğini gösteren 7 temel işaret şunlardır:

1. Geçmeyen Kalça Ağrısı

kalça ağrısı tedavisi

Başlarda yalnızca hareket sırasında olan kalça ağrısı, süreç ilerledikçe istirahatte de görülmeye başlayabilir ve geçmeyen inatçı bir ağrıya dönüşebilir. Ağrı kalça ekleminden başlar ve kasık veya uyluk bölgesine de yayılabilir. Genellikle yürüme, merdiven çıkma, çömelme ve uzun süre ayakta durma gibi aktiviteler ağrı şiddetini artırır.

2. Eklem Sertliği ve Hareket Kaybı

Kalça eklemi yıprandıkça, eklemin hareket açıklığı azalabilir ve eklemde sertlik hissedilebilir. Bu eklem sertliği ayakkabı bağlama, çorap giyme veya arabaya binme gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirmeyi zorlaştırabilir.

3. Ödem ve İltihap

Kalça eklemi etrafındaki iltihaplanma ve ödem, eklemdeki hasarın büyüdüğünü gösteriyor olabilir. Gözle görülür şekilde şişlik olması ve dokunulduğunda hissedilen ısı artışı, iltihabın temel işaretleridir.

4. Bacağın Üzerine Yük Verememek

kalça protezi ameliyatı nasıl yapılır

Kalça eklemi ileri derece dejenerasyona uğradıysa, o bacağa ağırlık vermekte zorluk yaşanabilir. Ayakta durmak ve yürümek gibi basit işler zor hale gelir. Bu kişilerde genellikle koltuk değneği veya baston kullanımı şikayetlerin hafiflemesine yardımcı olur.

5. Yürüyüşün Bozulması

Yürüyüş şeklinde gözle görülür bir değişiklik olması (örneğin topallama veya yalnızca tek tarafa yüklenme gibi) kalça protezine ihtiyacınız olduğunu gösterebilir. Kalça ağrısından dolayı yürüyüşün bozulması ve uzun süre asimetrik şekilde yürümek; dizlerde, sırtta ve tüm vücutta çeşitli sorunlara yol açabilir.

6. Konservatif Tedavilerin İyileşme Sağlayamaması

Ağrı kesici ve inflamasyon azaltıcı ilaçlara, fizik tedavi uygulamalarına, egzersize ve yaşam tarzı değişikliklerine rağmen geçmeyen ağrılar sizi kalça protezine yönlendirebilir. Ameliyat dışı tedavilere rağmen şikayetlerinizde azalma olmuyorsa bir ortopedi hekimine danışmanız önerilir.

7. Günlük Yaşam Aktivitelerinin Kısıtlanması

Kalçanızdaki şikayetler günlük yaşam aktivitelerinizi önemli ölçüde kısıtlıyorsa; yürümek, merdiven çıkmak, ayakta durmak gibi basit görevleri yapmakta zorlanıyorsanız kalça protezi ameliyatı düşünülebilir.

SONUÇ

kalçaya platin takılması

Kalça eklemindeki şikayetlerin tedavisi için ilaçlar, fizik tedavi, baston benzeri yardımcı cihazlar fayda sağlayabilir. Kalça ağrısı yaşayan her hastanın protez ameliyatı olması gerektiği yanlış bir düşüncedir. Genellikle önce ameliyatsız tedavi yöntemleri ve özellikle fizik tedavi uygulamaları denenir. Bu aşamada birçok hasta iyileşme sağlar. Ancak konservatif tedavilere rağmen iyileşemeyen hastalarda kalça protezi ameliyatı önemli ve başarılı bir tedavi yöntemidir.

Okumaya Devam Edin : Kalça Protezi Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi

 

Fizyoterapist Yusuf Sarıçan
2017 yılında İstanbul Üniversitesi Fizyoterapi Bölümünden mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde solunum fizyoterapisti olarak çalıştım. 2019 yılından itibaren Memorial Şişli Hastanesinde çalışmaktayım.