Fibromiyalji (Kas Romatizması) Tedavisi

Fibromiyaljinin bilinen bir nedeni ve kesin bir tedavisi yoktur. Ancak fibromiyalji belirtileri tedavi edilebilir. İlaç tedavisi, egzersiz, fizik tedavi, stresin azaltılması ve günlük yaşam değişiklikleri ile fibromiyalji belirtileri kontrol altına alınabilir.
fibromiyalji tedavisi nasıl olur

Fibromilyaji, kas romatizması veya yumuşak doku romatizması olarak da bilinir ve karmaşık bir hastalıktır. Vücutta yaygın ağrı ve yorgunluk başta olmak üzere pek çok şikayete neden olabilir. Fibromiyaljiye bağlı şikayetler bazen aylarca hatta yıllarca devam etmektedir. Bu şikayetler zaman zaman azalabilir veya alevlenme dönemlerinde artabilir.

Fibromiyaljinin bilinen bir nedeni ve kesin bir tedavisi yoktur. Ancak fibromiyalji belirtileri tedavi edilebilir. İlaç tedavisi, egzersiz, fizik tedavi, stresin azaltılması ve günlük yaşam değişiklikleri ile fibromiyalji belirtileri kontrol altına alınabilir. Fibromiyalji tedavisinde kullanılan ilaçlar doktor reçetesi olmadan kullanılamaz. Burada yer alan yazılar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır, hastalığınızın tedavisi için uzman bir doktora başvurmanız gereklidir.

Fibromiyalji Belirtileri

fibromiyalji belirtileri nelerdir

  • Yaygın ağrı,
  • Şiddetli yorgunluk,
  • Vücuttaki hassas noktalar,
  • Anksiyete veya depresyon fibromiyaljinin belirtilerindendir.

Vücutta ağrı ve yorgunluk yapan birçok hastalık bulunduğundan, fibromiyalji tanısı koymak oldukça zordur. Fibromiyaljiyi diğer hastalıklardan ayırt etmeyi sağlayan Fibromiyalji Testi Nasıl Yapılır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Fibromiyalji Tedavisi – İlaçlar

Fibromiyalji tedavisinde ağrı ve yorgunluk gibi semptomları yönetmeye yardımcı olmak için çeşitli ilaç tedavileri uygulanabilir.

  • Ağrı hissini kontrol etmeye ve azaltmaya yardımcı olan ilaçlar,
  • Ağrıyı hafifletmeye ve yorgunluğu azaltmaya yardımcı olan ilaçlar,
  • Hassas hale gelmiş ve vücutta aşırı ağrı sinyalleri oluşturan sinir hücrelerini sakinleştirmeye yardımcı ilaçlar,
  • Fibromiyaljiye bağlı kas gerginliğini azaltmaya yardımcı kas gevşetici ilaçlar,
  • Hassas bölgelere enjekte etmek için lokal ağrı kesici ilaçlar,
  • Bazı durumlarda fibromiyalji semptomlarını kontrol altına almak için, ağrıyı ve kaygıyı azaltmak için antidepresan ilaçlardan faydalanılabilir.

Okumaya devam edin : Fibromiyalji İlaçla Tedavi Edilebilir Mi?

Fibromiyalji Tedavisi – Egzersiz

fibromiyalji egzersiz tedavisi

Egzersiz yapmak, fibromiyalji semptomlarınızı hafifletmeye yardımcı olur. Düzenli egzersiz ağrıyı, stresi ve kaygıyı hafifletir. Yorgunluğu tetiklemeyen ve hafif dozda egzersiz ile başlamak önemlidir. Yüksek tempolu ve yorucu egzersizler semptomlarınızı kötüleştirebilir.

Yürüyüş, yüzme, pilates, yoga, su içi egzersizler ve bisiklete binmek gibi aşırı zorlayıcı olmayan aktivitelerle başlayın. Egzersiz yoğunluğunu artırmadan önce mutlaka doktorunuza veya fizyoterapistinize danışın.

Fibromiyaljide Fizik Tedavi

fibromiyalji fizik tedavi

Fizyoterapist eşliğinde yapacağınız hedef bölgeye yönelik esneme, hareket açıklığı sağlama ve güçlendirme egzersizleri ağrınızı azaltabilir. Fizik tedavi ile duruşunuzu düzeltmeniz sağlanır ve boyun – sırt ağrıları önlenebilir. Uygulanacak elektroterapi modaliteleri ile ağrıda azalma ve kaslarda gevşeme sağlanabilir.

Fibromiyaljide Diğer Tedavi Yöntemleri

Fibromiyalji tedavisinde tamamlayıcı veya alternatif tıp yöntemleri olarak bilinen bazı yöntemler de kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden birini denemeden önce mutlaka doktorunuzla konuşun. Popüler alternatif tedaviler şunları içermektedir:

Akupunktur: Akupunktur oldukça eski bir şifa uygulamasıdır. Vücuttaki belirli noktalara yerleştirilen ince iğneler ile kan dolaşımını ve doğal ağrı kesici üretimini artırmayı amaçlar. Bazı çalışmalar, akupunkturun fibromiyalji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirmektedir.

Masaj: Masaj uygulaması kas gerginliğini azaltmaya, kaslardaki ağrıyı hafifletmeye, kan dolaşımını artırmaya ve hareket açıklığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kayropraktik Tedavi: Ağrıyı azaltmak için omurgada ayarlamalar yapmaya dayanan bu terapi yöntemi, fibromiyalji semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Takviyeler: Fibromiyalji semptomlarını hafifletmeyi amaçlayan bir dizi diyet ve takviye önerilmektedir. Ancak bu takviyelerle ilgili çalışmaların sonuçları çelişkilidir. Herhangi bir takviye kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Referans: webmd.com

Fibromiyalji Tedavisi Hakkında İlginizi Çekebilir :

 

 

Doç. Dr. İlknur SARAL
Doçent Doktor İlknur Saral; bel ve boyun ağrıları, PRP Tedavisi, skolyoz, diz kireçlenmesi ve daha birçok alanda okurlarımızla Doktor Fizik'te buluşuyor.