Sol Taraf İnme – Felç Belirtileri Nelerdir? Sol Taraf Felç Tedavisi Nasıl Olur

Sol taraf felci genellikle sol kol ve sol bacakta güçsüzlük veya felç, konuşma ve dil problemleri gibi belirtilerle kendini gösterir.

Sol Taraf Felci Nedir?

Sol taraf felci, beynin sağ tarafındaki bir hasar nedeniyle vücudun sol tarafında meydana gelen felç durumudur. Beynin sağ tarafı, vücudun sol tarafının kontrolünü sağlar. Bu nedenle, sol taraf felci genellikle sol kol ve sol bacakta güçsüzlük veya felç, konuşma ve dil problemleri gibi belirtilerle kendini gösterir. Bunun nedenleri arasında inme, beyin tümörleri, beyin enfeksiyonları veya beyin travmaları yer alabilir.

Sol Taraf Felç Belirtileri Nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl 15 milyon kişi inme geçirmektedir. Bu nedenle inme belirtilerini bilmek ve inmeye erken müdahale etmek sonradan gelişebilecek felç tablosunu önlemede oldukça önemlidir.

Sol Taraf Felç Belirtileri Nelerdir?

Ani ve şiddetli baş ağrısı, sersemlik, bilinç bulanıklığı, bilinç kaybı, denge bozukluğu gibi inmenin genel belirtilerinin yanı sıra sol taraf felç tablosunun kendine özgü bazı belirtileri de vardır. Önemli olan bu belirtileri anlayıp en erken zamanda doğru müdahalenin yapılmasına yardım etmektir.

Sol Taraf Felç Belirtileri:

  • Vücudun sol tarafında yüz, kol ve/veya bacakta güçsüzlük
  • Vücudun sol tarafında his azalması 
  • Zahmetli veya geveleyerek konuşma 
  • Akıcı bir şekilde konuşma ancak yanlış veya sözcük dışı içerikle konuşma
  • Dili anlamada zorluk
  • Görsel algıdaki değişiklikler
  • Şiddetli ve ani baş ağrısı 
  • Ani baş dönmesi veya denge kaybı 
  • Bilinç bulanıklığı
  • Sol taraftaki duyusal kayıplar

5 Adımda Sol Taraf Felç (İnme) Tedavisi

Sol Taraf Felç (İnme) Tedavisi

İnme (felç) geçiren hastaların önemli bir kısmı, hayati tehlikeyi atlattıktan sonra çeşitli fonksiyon kayıplarıyla karşı karşıya kalırlar. Kol ve bacaklarda felç gelişmesi, konuşma – yutma bozuklukları, bilişsel sorunlar ve yürüme bozukluğu bu kayıplardan bazılarıdır.

Kaybedilen fonksiyonların geri kazanılması için erken dönemden itibaren fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına başlanır. Fizik tedavi uygulamalarının temel amacı kişiyi günlük iş ve sosyal hayatına geri kazandırmaktır. Bu süreçte egzersizler, nörofizyolojik yaklaşımlar ve robotik rehabilitasyon uygulamaları dahil olmak üzere çeşitli tedavilerden faydalanılır.

İnme – Felç Tedavi Edilebilir mi?

1-Yürüme Eğitimi

Yatak içi nöro-rehabilitasyon egzersizleri ile hareketi geri kazanmaya başlayan hastada, en erken dönemde oturma ve ayağa kalkma çalışmalarına başlanır. Destekle ayakta durabilmeyi başaran hasta, yürüme eğitimine geçiş yapar.

Yürümenin yeniden kazanılması için özel yürüme egzersizleri, yardımcı cihazlar ve robotik fizik tedavi uygulamalarından faydalanılır. Robotik yürüme cihazları, hastanın vücut ağırlığını destekleyerek güvenli şekilde yürüme eğitimi yapılmasına imkân sağlar. Bu sayede hastaya doğru yürüyüş paterni yeniden öğretilebilir. En bilinen robotik yürüme cihazları yürüme robotu lokomat ve yerçekimsiz yürüme bandı alter g‘dir.

2-Denge Tedavisi

Denge bozukluğu, inme sonrası yaygın olarak görülen bir durumdur. Kas gücü geliştikçe denge ve koordinasyon da iyileşmeye başlar. Fakat tam anlamıyla geri kazanım için özel denge egzersizlerine ihtiyaç vardır. Dengenin iyileştirilmesi, yürümenin de gelişmesini sağlar.

Denge tedavisinde çeşitli statik ve dinamik denge egzersizlerinin yanı sıra bilgisayar destekli denge cihazları da kullanılmaktadır.

sol taraf inme

3-Yutma ve İletişim Bozukluklarının Tedavisi

İnme hastalarının yaklaşık yarısında yutma ve konuşma bozukluğu da meydana gelir. Yutma bozukluğu beslenme güçlüğünü ve akciğere aspirasyon riskini ortaya çıkarır. Bilgisayarlı yutma testi, inme hastalarının yutmada zorluk yaşayıp yaşamadığını veya hangi aşamada zorluk yaşadığını ortaya koyar. Yutmanın düzeltilmesi için yutma terapisi çalışmalarına başlanır.

Konuşma güçlüğü yaşayan hastalar için ise dil ve konuşma terapisi çalışmaları yapılır. Dil ve konuşma terapisinin amacı hastanın yeniden en etkili şekilde iletişim kurabilmesini sağlamaktır.

4-Psikolojik Destek

İnme geçiren hastalar depresyon, anksiyete, üzüntü ve yas benzeri psikolojik reaksiyonlar gösterebilir. Bazı hastalarda bu psikolojik durum tedavinin seyrini olumsuz etkileyebilir. Depresyon nedeniyle motivasyon kaybı yaşayan hasta tedaviyi yarıda bırakabilir.

Bu nedenle inme tedavisinde psikolojik destek oldukça önemlidir. Gerekli durumlarda yalnızca hastaya değil hasta yakınlarına da psikolojik destek sunulmalıdır. Çünkü hasta yakınlarının psikolojisi ve motivasyonu, inme hastasının iyileşme azmini etkileyecektir.

İlginizi Çekebilir: Müzik Terapisi ve İnme Hastalarının Tedavisinde 4 Etkisi

sol taraf felç tedavisi

5-Yaşam Tarzı Düzenlemeleri ve Önlemler

Daha önce inme geçiren kişilerde yeniden inme geçirme riski 2 ila 5 kat daha fazladır. Bu nedenle inmeye sebep olan faktörlerin ortaya konması ve yeniden inme geçirme riskinin azaltılması önemlidir.

Yeniden gelişebilecek inmeleri önlemek için sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, kilo kontrolü, sigaranın bırakılması, tansiyon ve kolesterolün kontrol altına alınması gibi yaklaşımlar önemlidir.

Okumaya Devam Edin: Diyabet İnme Riskini Arttırır mı?

Referanslar