İnme Sonrası Felçli Hastalarda Cinsel Sağlık

Cinsellik hassas bir konu ve pek çok hasta cinsellikle ilgili sorularını sormaktan kaçınabilir. Bu yazımızda felçli hastalarda cinsel sağlık hakkında önemli bilgileri derledik.

İnme sonrası felçli hastalar cinsel yaşamlarına dönebilir. Aslında inme nadiren direkt olarak cinsel fonksiyon bozukluğu yapar. Ancak inme ile bağlantılı depresyon, kişinin dış görünüşü ile ilgili endişeler, sertleşme sorunları, ilaçların yan etkileri, yorgunluk gibi sağlıklı cinsel ilişkiyi zorlaştırabilecek faktörler mevcuttur.

Felçli hastalarda cinsel yaşamı olumsuz etkileyen faktörler

Felç, hasta ve eşinin yaşamında o güne kadar deneyimlemediği pek çok iş ve uğraşı gündeme getirir. Yeni ilaçların kullanılması, hastanede uzun süreli yatışlar, ayaktan doktor randevularına yetişmek, ilaç ve sağlık raporlarının takibi, maddi sorunlar gibi şeyler iki tarafı da strese sokabilir ve cinselliği arka plana itebilir.

“Cinsel ilişki sırasında tekrar felç geçirir miyim?” sık görülen bir endişedir. Gerçekte bunun olma riski çok azdır. Cinsel ilişki sırasında harcanan enerji birkaç kat merdiven çıkmaktan fazla değildir. Bazı özel hasta gruplarında cinsel ilişkinin kısıtlanmasının tavsiye edildiği doğrudur. Örneğin ağır kalp yetmezliğiniz varsa ya da beyin kanaması yapabilecek damar baloncuğu (anevrizma) tespit edilmiş ve bunun için ameliyat tarihini bekliyorsanız. Ancak çoğu hastada cinsel ilişkiyi kısıtlamak için bir neden bulunmaz. Endişelerinizi doktorunuzla paylaşmanız en iyisi olacaktır.

Felçli hastalarda eş veya partnerlerinin haklarında ne düşündüğü ile ilgili endişeler olabilir. Yeni durumları sebebiyle soğuyup soğumadığını merak edebilirler. Bu endişe hastanın cinsel isteğini (libido) azaltabilir. Eşinizin çekingen davranmasının nedeni sevişmenin ağrı veya sağlığınız için risk oluşturabileceği gibi farklı şeyler olabilir. Felçten sonra iki tarafın da alışmak için biraz zamana ihtiyacı vardır. Düşüncelerinizi eşinizle açıkça paylaşın. Gerekirse bir uzmanla görüşün.

Felçten sonra afazi denilen konuşma ve anlama bozukluğu oluşabilir. Bu da iletişim güçlüğüne yol açabilir. Afazi konuşma terapisi ile iyileştirebilir. Ayrıca iletişimin konuşma dışında da yolları vardır. Dokunmanın yerine göre şefkat, yerine göre sevgi veya tutkuyu gösterebilen önemli bir iletişim aracı olduğunu unutmayın.

Felçten sonra hem hastalarda hem de eşlerinde depresyon oluşabilir, cinsel sağlık bundan olumsuz etkilenir. Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçların bir kısmı da cinsel isteği azaltabilir.

Nadiren inme, beyinde cinsel organlar ve cinsel istekle alakalı kısımları hasarlamış olabilir. Bu durumda felcin kendisi cinsel işlev bozukluğu nedenidir. Bazen inme tam tersine cinsel duyguların artmasına ve bunların aşırı ve uygunsuz dışa vurumuna yol açabilir.

Felçli hastalarda cinsel sağlık için ipuçları

Eşinizle açıkça konuşun. Sadece konuşmak bile pek çok endişenizi giderebilir.

Acele etmeyin. İlk olarak dokunma veya masaj gibi yakınlaşmanın cinsellik dışı yollarını denemek isteyebilirsiniz. Size neyin iyi geldiğini araştırın ve konuşun.

Cinsel ilişkiyi planlayın ve öncesinde dinlenin. Dinlenmiş ve eşinizle baş başa geçireceğiniz zamanı önceden ayırmışsanız tatmin edici bir birliktelik yaşama şansınız artar. Felçten sonra bazı vücut cevapları yavaşlamış olabilir, kendinize zaman tanıyın.

Kullandığınız ilaçları dikkate alın. Uyku ilaçları dikkatinizi azaltabilir. Bazı tansiyon ilaçları sertleşme güçlüğü yapabilir. Cinselliği bu tür ilaçlarınızın günlük dozunu almadan önceye planlayabilirsiniz. Ancak kendi kendinize ilaçlarınızı kullanım şeklini değiştirmeyin, mutlaka doktorunuza danışın. Cinsel işlevleri arttırma niyetiyle ilaç veya ilaç dışı bir ürünü asla reçetesiz kullanmayın.

Rahat edeceğiniz bir pozisyon bulun. Felçte vücudun bir yanındaki kol ve bacakta güçsüzlük olur. Bu nedenle eskiden alıştığınız pozisyonda rahat edemeyebilirsiniz. Kendinize uyan pozisyonu bulmak için denemeler yapın.

Bedeninizin yeni durumunu anlamaya çalışın. Dokunma hisleri felçten sonra değişebilir. Neyin hoşunuza gittiğini anlamak için partnerinizle keşif yapın.

Kendinize bakım için zaman ayırın. Kişinin kendine çeki düzen vermesi, iyi kıyafetler giymesi öz güvenini arttırır ve cinsel sağlığı olumlu etkiler. Tıraş olmak, makyaj yapmak gibi küçük adımlar bile kendine güvenin gelmesine, depresyonla mücadeleye katkı sağlar.

Eşler bakım vermeye bir miktar ara verebilir. Eş yerine ebeveyn gibi hissetmemek için bazen bakım işlerini başkasına devretmeyi düşünün. Eğlenceyi öne çıkarmak erişkin ilişkinizi devam ettirmenize yardım edebilir.

Kaynak: