Felçli Hastalara Alınabilecek Hediyeler

Yılbaşı yaklaşıyor. Gerçi inme veya beyin hasarı geçirmiş yakınlarınıza hediye almak için bahaneye ihtiyacınız olmadığını biliyoruz. Yine de yılın hediye seçiminin arttığı bu dönemi, felçli hastalara alınabilecek hediyeler için düşünmemize vesile oldu. Basit ancak faydalı hediyelerle inme geçirmiş yakınınızın hayatını kolaylaştırmanız ve iyileşmelerine destek olmanız mümkün.

Beyni çalıştıran hediyeler

İnme ve beyin hasarında beynin hesaplama, karar verme, kelime bulma, cümle kurma gibi bilişsel özellikleri olumsuz etkilenebilir. Zihni çalıştırmak için hastalığın şiddetine göre sudoku ve çapraz bulmaca alıştırmaları yararlı olabilir. Bir bulmaca kitabı hediye edebilirsiniz. Puzzle hastanede tedavi dışındaki zamanında sıkılmadan vakit geçirebilmesini sağlayabilir. Çeşitli zorluklardaki boyama kitapları el koordinasyonunun geliştirilmesine teşvik edebilir. Boyamanın çoğu kez dinlendirici etkisi de vardır.

Kasları çalıştıran hediyeler

Egzersiz bantları, hafif dambıllar, egzersiz minderi, el egzersiz topu gibi hediyelerle egzersizlerini kolaylaştırabilirsiniz.

Dinlendirici ve moral verici hediyeler

İnme ve beyin hasarında depresyon sık görülen bir sorundur. Yakınınızın sevdiği müziklerden oluşan bir albüm, bir komedi dizisi veya stand-up gösterisi DVD’si, ilgisi olduğunu biliyorsanız hoşlanabileceği video oyunları gibi hediyeler moralinin yükselmesini sağlayabilir. Tabu, Scrabble, Bil Bakalım Kim gibi kutu oyunları iletişim ve düşünme becerilerini kullanmaya teşvik edebilir.

Günlük yaşamı kolaylaştıran hediyeler

Kısmi felce bağlı bir elin becerilerinde azalma nedeniyle kişinin günlük yaşamı zorlaşmaktadır. Örneğin kitap tutmak bile zor bir iş haline gelebilir. Kitap okuma standı, kitap okumayı seven yakınlarınız için iyi bir hediye olabilir. Görme sorunları fazla olanlar için sesli kitap hediye edebilirsiniz. Mutfak işlerinde yardımcı olmak için kavanoz kapağı açacağı, tek elli kesme tahtası, tutmayı kolaylaştıran özel kalın saplı çatal kaşık ve bıçaklar veya normal çatal ve kaşıkların eklenebildiği “universal cuff” denilen ele sarılan araçlar küçük ama hayatı kolaylaştıran hediyeler olabilir.

İlk defa inme geçiren kişilerde tekrar inme geçirmeyi önlemek için bazı ilaçlar başlanabilmektedir. “Haftalık ilaç kutusu” inme geçirmiş yakınınızın ilaçlarını organize edebilmesini kolaylaştıran pratik bir araç olabilir. Felçli hastaların ev içinde dolaşması zor olabilir, buna bağlı olarak yemek yemek için her zaman mutfak veya yemek odasına gidemeyebilirler. Tekerlekli yemek servis sehpası yemeklerin taşınmasını pratikleştirebilir.

En güzel hediye sevginiz ve zamanınız

Elbette hediyeden çok daha önemlisi, felçli yakınınızı aramak, onu ziyaret etmektir. Bunun için önceden haber vermeniz ve müsait olduğu zamanı öğrenmeniz doğru olacaktır. Eğer ziyarete gidemiyorsanız bir telefon konuşması bile moral verici olabilir.

Uzman Doktor Deniz Doğan
Mecburi hizmetini Silopi Devlet Hastanesi’nde yapmıştır. Şu anda Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. Uzm. Dr. Deniz Doğan tıp fakültesi eğitimini 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Tıpta uzmanlık eğitimini 2015 yılında Trakya Üniversitesi’nde tamamlamıştır.