Felçli Eli Çalıştırmak – Resimli El Egzersizleri

Kısmi felçte el ince becerilerini geliştirmek için kendi kendine yapabileceğiniz bazı egzersizlere bu yazımızda yer verdik. Hareketlerin sıralanması en kolaydan zora doğrudur. Felçli el egzersizleri bir masa, su şişesi, kalem ve bozuk para gibi eşyalarla evde yapılabilir.

1- Avuç İçi Aşağı ve Yukarı Çevirme

Felçli elinizi masaya avuç içi yukarı bakacak şekilde koyun. Daha sonra sağlam elinizi kullanarak avuç içini aşağı bakacak şekilde felçli elinizi döndürün. Ardından tekrar avuç içini yukarı çevirin. 10 kez tekrarlayın. Sağlam elinizden aldığınız yardımı minimumda tutmaya çalışın; örneğin sadece parmak ucu ile destek verebilirsiniz.

2- El Bileğini Bükme

Dirseğiniz masada kalacak şekilde sağlam elinizi kullanarak felçli elinizi bilekten öne ve arkaya gerin. Bu hareketi yavaşça 5 defa tekrarlayın.

3- El Bileğini Yanlara Hareket Ettirme

Felçli elinizi masaya avuç içi aşağı bakacak şekilde koyun. Sağlam elinizi kullanarak felçli eli bilekten sağa ve sola doğru kaydırın. Yavaşça 5 kez bu hareketi tekrarlayın.

Sıradaki hareketler biraz daha zordur. Eğer yapamıyorsanız moralinizi bozmayın. İlk 3 hareketi tekrarlayarak elinizi çalıştırın.

4- Yuvarlama Hareketi

Felçli elinizi masaya koyun ve avucunuza bir su şişesi yerleştirin. El ve parmaklarınızı sıkmayın. Sonra parmaklarınızı bükerek şişeyi tam olarak kavrayın. Ardından tekrar gevşeyin. Toplam 5 kere uygulayın.

5- El Bileği Bükme

Şişeyi felçli elinizle tutarken sağlam elinizi kullanarak diğer bileği destekleyin. Felçli elin gevşeyip aşağı sarkmasına izin verin. Ardından bileğinizi büküp şişeyi kaldırın. 10 kez tekrarlayın.

6- Tutma ve Bırakma

Masanın kenarına bir kalem yerleştirin ve felçli elin parmakları ile onu tutun. Kalemi masa boyunca kaydırın ve bırakın. Kalemi olabildiğince nazikçe tutun; hareket etmesi için gerekenden fazla kuvvet uygulamayın. Masada bir yandan diğerine toplam 5 kez bu kaydırmayı yapın.

Bundan sonraki hareketler ellerinde bazı hareketleri olan hastaların kendini geliştirmesi için tasarlanmış daha karmaşık egzersizlerdir.

7- Kalem Döndürme

 

Kalemi masaya koyun, başparmak ve diğer parmaklarınızı kullanarak döndürün. Egzersiz sırasında omzunuzu hareket ettirmemeye dikkat edin. Sadece parmaklarınızı hareket ettirmeye çalışın. Döndürme hareketi kolay geliyorsa mümkün olduğunca hızlı yapmaya çalışın. Kalemi 15 saniye boyunca olabildiğince hızlı döndürün.

 

8- Bozuk Para Düşürme

Felçli elinize 8 tane madeni bozuk para alın. Başparmağınızı kullanarak bir tanesini başparmak ve işaret parmağı arasına doğru kaydırın ve iki parmağınızla tutun. Diğer paraları avcunuzda tutarken parmaklarınız arasındakini masanın üzerine koyun. Bu şekilde teker teker tüm paraları masaya bırakın.

9- Parmak Bükme

Felçli taraf dirseğinizi masaya koyun ve kolunuzu bükün. İşaret parmağı ve başparmağınızı uç uca getirerek “O” şekli oluşturun. Ardından parmaklarınızı tekrar açın. Bu hareketi orta, yüzük ve küçük parmakla tekrar edin. Her parmak için toplam 7 kez yapın.

Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Umarız felçli el egzersizleri ile ilgili yazımız yararlı olmuştur. Aradığınız bilgiyi bulabildiniz mi? Sormak istediğiniz bir şey var mı? Soru ve görüşlerinizi aşağıdaki kutucuğa yorum olarak yazabilirsiniz. Kısmi felç rehabilitasyonu için muayene olmak isterseniz iletişim sayfasından randevu alabilirsiniz.

Kaynak

Uzman Doktor Deniz Doğan
Mecburi hizmetini Silopi Devlet Hastanesi’nde yapmıştır. Şu anda Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. Uzm. Dr. Deniz Doğan tıp fakültesi eğitimini 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Tıpta uzmanlık eğitimini 2015 yılında Trakya Üniversitesi’nde tamamlamıştır.