Felç Tedavisi için Hangi Bölüme Gidilir?

Felç tedavisi için fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR) doktoruna muayene olmanız gerekir. Yüz, kol ya da bacak kaslarında güçsüzlük, etkilenen kısımda uyuşma, his kaybı, yürüme güçlüğü, konuşma bozukluğu gibi belirtilere neden olan felçler beyin, omurilik veya sinir liflerindeki hasarlara bağlı gelişir.

Beyin felci kanama, pıhtı atması, tümör, oksijensiz kalma, travma gibi nedenlerle gelişebilir. Acil müdahale edilmesi gereken durumlarda hemen 112 aranarak kişi sağlık kuruluşuna ulaştırılmalıdır. Burada ilk değerlendirme sonrası nöroloji ve/veya beyin cerrahisi uzmanları gerekli tetkikleri yapıp hastanın tedavisini düzenler. Hayati tehlikesi olan kişilerin bir süre yoğun bakıma alınması gerekebilir. Felcin neden meydana geldiği belirlenir ve tekrarlamaması için gereken önlemler alınır. Beyin felcinin iyileşmesi hasarın büyüklüğüne ve yerine göre birkaç ay ya da yıl alabilir. Bazen ömür boyu devam eden engellilik hali oluşabilir. Maksimum iyileşmenin sağlanabilmesi için yoğun fizik tedavi görmek gerekir.

Omurilik felci travma, tümör, enfeksiyon gibi nedenlerle gelişebilir. Travmaya bağlı omurilik felcinde öncelikle omurga ameliyatla stabilize edilir. Ardından fizik tedavi süreci başlar.

Kol veya bacakta kesi, ezilme gibi travmatik nedenlerle sinir yaralanması ve buna bağlı felç gelişebilir. Doğum sırasındaki travmaya bağlı brakiyal pleksus felci, bebeklerde bir kolun hareketlerinin azlığı şeklinde bulgu verir. Brakiyal pleksus felçlerinin iyileşmesinde fizik tedavi temel önemdedir, bazı vakalarda ise kas veya sinir onarım ya da transfer ameliyatı gerekebilir.

Felçte akut dönem denilen hayati tehlikenin olduğu günler atlatıldıktan, ilaç tedavileri düzenlendikten sonra hasta yatmakta olduğu nöroloji veya beyin cerrahisi servislerinden taburcu edilir. Bundan sonraki iyileşme için fizik tedavi ve rehabilitasyon yapılması gerekir.

Felç Tedavisi Ekip İşidir

Felç tedavisinde uygulanan fizik tedavi yöntemlerine genel olarak nörorehabilitasyon denir. Bir ekip işidir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzman doktoru, rehabilitasyon hemşiresi, fizyoterapist, ergoterapist, konuşma terapisti, fizik tedavi teknikeri, ortez-protez teknikeri, diyetisyen, psikolog, sosyal çalışmacı ekip üyelerini oluşturur.

Felç tedavisi için hastalar FTR doktoruna muayene olmalıdır. Ülkemizde fizik tedavi ve rehabilitasyon hastaneleri ve merkezleri ile büyük hastanelerin FTR kliniklerinde nörorehabilitasyon uygulanır. Tedavi hastanın durumu, ulaşım kolaylığı gibi faktörler dikkate alınarak ayaktan ya da yatarak yapılabilir. Bazı hastalar için evde fizik tedavi hizmetleri uygun bir seçenek olabilir.

Beyin felci ile ilgili merak edebileceğiniz konular için “İnme tedavisi – Hastalar ve Aileleri için Pratik Rehber” yazımıza göz atabilirsiniz.

Muayene randevusu almak için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Uzman Doktor Deniz Doğan
Mecburi hizmetini Silopi Devlet Hastanesi’nde yapmıştır. Şu anda Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaktadır. Uzm. Dr. Deniz Doğan tıp fakültesi eğitimini 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tamamlamıştır. Tıpta uzmanlık eğitimini 2015 yılında Trakya Üniversitesi’nde tamamlamıştır.