Beyin Kanaması Tedavi Sürecinde Rehabilitasyonla Hayatı Değişti

Eser Küçük’ün Hikayesi

Yüksek tansiyon sebebiyle fenalaşarak hastaneye kaldırılan 34 yaşındaki Eser Küçük, 20 gün sonra evinde tekrar fenalaştığında beyin kanaması geçirdiği anlaşıldı. 1,5 ay boyunca yoğun bakımda kalan Eser Küçük hiçbir iyileşme belirtisi göstermeyince ailesi İstanbul’da bir hastanede beyin kanaması rehabilitasyon sürecine devam etme kararı aldı.

Memorial Şişli Hastanesi İnme Merkezi’nde tedavi görmesine karar verilen Eser Küçük, bölüm başkanı Prof. Dr. Engin Çakar ve ekibi sayesinde 2 ay içerisinde büyük ilerleme kaydetti. Tedavi başlangıcında tüp ile beslenen ve soluk alabilen Eser Küçük uygulanan kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon programının ardından artık yardımsız yürüyebiliyor, yemek yiyebiliyor, konuşabiliyor hatta tekrar şarkı söyleyebiliyor.

“2 ay önce yarı koma halinde geldiğim hastanede şimdi çok sevdiğim şarkıları söyleyebiliyorum, yardımsız rahatlıkla yürüyebiliyorum. Tamamen iyileşip Kıbrıs’taki işlerimin başına döneceğim”

Beyin Kanaması Rehabilitasyon Süreci

Tedaviyi ekibiyle birlikte başarılı bir şekilde sürdüren Prof. Dr. Engin Çakar, Eser Küçük’ün tedavi sürecini şöyle anlatıyor:

“Eser geldiğinde ilk olarak yutma ve soluk alma fonksiyonlarını tüpler yardımı ile yapıyordu.  Yutma terapisi ile uygun beslenmesini sağladık. Akciğer kapasitesi ve solunum fonksiyonları için akciğer solunum rehabilitasyonu yaparak normal nefes almasını sağladık. Robotik yatakla dik durması ve pasif yürüme çalışmalarına başladık. Klasik fizik tedavi yöntemleriyle ve elektrik akımıyla uyarılarak bütün eklemler açılmaya başladı.  Gövdesini dik tutmaya başlayınca sanal gerçeklik destekli robotik yürümeye geçildi. Aynı zamanda el- kol robotuyla elleri çalıştırılmaya başlandı. Süreci hastanın gelişimi göz önüne alarak basamak basamak uygulandı. 9 haftada bağımsız yürüyebilecek hale geldi. Eser’i tedavi sonunda tamamen normal hale gelmiş bir şekilde Kıbrıs’a göndereceğiz. Eser Küçük ve ailesi 2 ay sonra ekibimizi Kıbrıs’ta kendi işletmelerinde vereceği canlı yayındaki şarkıları dinlemeye davet etti.”

Geçirdiği beyin kanaması sonrası fizik tedavi ve rehabilitasyon sayesinde sağlığına tekrar kavuşan Eser Küçük, taburcu olarak Kıbrıs’a döndü.

Konu ile ilgili daha fazla bilgi alabileceğiniz yazılar:

Beyin Hasarı Tedavisi

Konuşma Terapisi

Konuşma Bozukluğu Tedavisi

Yutma Tedavisi