El Bileğinde Sert Şişlik – Karpal Boss Sendromu

El bileğinde şişliğe neden olabilen pek çok farklı durum vardır. Kistler, kireçlenme, tendon kılıfının tümörleri, romatizma ve enfeksiyonlar şişliğin başlıca nedenleridir. Karpal boss sendromu, el bileğinde sert şişliğe neden olan önemli bir sorundur.
Karpal Boss Sendromu

Karpal boss sendromu, el bileğinde sert şişliğe neden olan önemli bir sorundur. İşaret ve orta parmağın tarak kemikleri ile el bileğinin eklem yerinde (karpometakarpal eklemde) şişliğe, hassasiyete ve keskin ağrıya neden olur.

Karpal boss sendromunda, işaret ve orta parmağın tarak kemiklerinde yeni kemik oluşması veya eklem aralığındaki serbest cisimler el bileğinde sert şişliğe ve ağrıya yol açar.

Erkeklerde daha sık görülür ve 30’lu yaşlarda görülme sıklığı artar. El bileğini etkileyen travmalar, tenis ve golf gibi sporlar, aşırı kullanım yaralanmaları karpal boss sendromu gelişimine zemin hazırlayabilir. Bazı kişilerde kemik büyümesi gelişimsel olabilir.

el bileğinde sert şişlik neden olur

Karpal Boss Sendromu Belirtileri Nelerdir?

El sırtında, bilek eklemine yakın yerde sert ve hareketsiz kemik çıkıntı veya sert şişlik olarak belirti verir:

  • Şişlik tek el bileğinde veya her iki el bileğinde oluşabilir. Genellikle dominant elde daha sık görülür.
  • El bileği içe doğru büküldüğünde (fleksiyon hareketinde) şişlik daha belirgin hale gelir.
  • Bu şişlik çoğu zaman herhangi bir ağrıya neden olmaz ancak elin içeri bükülme hareketi ağrılı olabilir.
  • Şişliğin üzerine basıldığında hassasiyet görülebilir.

el bileğinde sert şişliğe ve ağrıya yol açan nedenler

El bileğinde oluşan ağrının şiddeti genelde elin kullanıldığı yoğun aktivite sırasında değil, sonrasında artış gösterir. El bileğindeki ağrı komşu bölgelere yansıyabilir ve bu durum da tanı koymayı zorlaştırabilir.

  • Bazı durumlarda kemik üzerinde bursit de gelişebilir.
  • El bileği bir travmaya maruz kalırsa şişlikle beraber morarma görülebilir.
  • Şişlik ve ağrı nedeniyle el bileği hareketleri kısıtlanabilir.
  • El bileği hareket ettirildiğinde kas tendonlarının kemik çıkıntı üzerinde hareket etmesi, sürtünme hissine veya ağrılı kütlemeye neden olabilir.

Tanı

El bileğinde şişlik durumunda genellikle röntgen filmi ile kemikleri etkileyen sorunlara tanı konulabilir. Röntgen filmi ile kemiklerde kırık veya yeni kemik oluşumu varsa görüntülenebilir.

Var olan ek bulgulara göre romatizmal hastalıkların araştırılması için tam kan sayımı, eritrosit sedimentasyon hızı, ürik asit düzeyi ve anti-nükleer antikor (ANA) testi yapılabilir.

Yumuşak dokuda oluşan sorunlar veya röntgen ile tespit edilemeyen kırık şüphesi varsa MR görüntüleme, bilgisayarlı tomografi, ultrasonografi veya kemik sintigrafisi gibi ek görüntüleme tetkikleri gerekebilir.

Ayırıcı Tanı

El bileğinde şişliğe neden olan pek çok farklı sorun vardır. Bu nedenle karpal boss sendromu; el bileği ganglion kisti, inklüzyon kisti, artrit, tenosinovit, kırık, tümör veya enfeksiyon gibi durumlarla karıştırılabilir. Karpal boss sendromuna osteoartrit, bursit, tendon zedelenmesi gibi sorunlar eşlik edebilir.

Yaygın olarak karıştırılabilen ganglion kisti; karpal bossa benzer ancak yumuşak ve hareketlidir. Ganglion kisti zaman zaman büyüyebilir veya kaybolabilir. Karpal boss ise sert ve sabit yerleşimlidir; üzerine bastırınca şekli değişmez.

İlginizi Çekebilir : El Bileğinde Şişlik Yapan Hastalıklar Nelerdir?

El Bileğinde Şişlik Nasıl Tedavi Edilir?

el bileği ağrısı nasıl tedavi edilir

El bileğinde oluşan şişlik, ağrı veya hareket kısıtlılığı yaratmıyor ise genellikle tedaviye gerek olmaz. El bileğinde şişliğin neden olduğu ağrıyı gidermek için basit ağrı kesiciler veya non-steroid anti-inflamatuvar ilaçlar reçete edilebilir. Bileği fazla yoracak ve zorlayacak aktivitelerden kaçınmak gerekir.

El bileğinde oluşan şişliğin tedavisi için şunlar önerilebilir:

Referans: Carpal boss syndrome: os styloideum fused to the trapezoid.

Doç. Dr. İlknur SARAL
Doçent Doktor İlknur Saral; bel ve boyun ağrıları, PRP Tedavisi, skolyoz, diz kireçlenmesi ve daha birçok alanda okurlarımızla Doktor Fizik'te buluşuyor.