Şiddetli Diz Ağrısı Neden Olur? Diz Ağrısının 4 Nedeni

Çoğu insan hayatı boyunca en az bir defa diz ağrısı yaşar. Diz ağrılarının pek çok farklı tipi ve nedeni vardır. Gelin sizlerle şiddetli diz ağrısına neden olan en yaygın 4 nedeni inceleyelim.
şiddetli diz ağrısı nedenleri

Çoğu insan hayatı boyunca en az bir defa diz ağrısı yaşar. Kaç kişinin diz ağrısı yaşadığını belirlemek imkansızdır. Ancak ABD’de yılda 1 milyona yakın diz protezi ameliyatı yapıldığı bilgisi, çok fazla sayıda kişinin protez ameliyatına gidecek kadar şiddetli diz ağrısı yaşadığını göstermektedir. Diz ağrılarının pek çok farklı tipi ve nedeni vardır:

 • Nedeni bilinmeyen, birkaç gün içinde kendiliğinden geçen basit diz ağrıları
 • Spor sırasında zorlanmaya bağlı diz ağrıları
 • Eklem, bağ ve menisküs gibi yapıların zedelenmesine bağlı diz ağrıları
 • Kaza veya sakatlık nedeniyle oluşan diz ağrıları
 • Dizin dış veya iç yanında, önünde veya eklemin içinde hissedilen diz ağrıları
 • Hareket ettikçe şiddetlenen veya hareketle azalıp dinlenme ile şiddetlenen türde diz ağrıları…

Listeyi daha da uzatmak mümkün. Diz ağrıları hafif, orta veya şiddetli olabilir. Diz ağrılarına şişlik veya kızarıklık eşlik edebilir. Gelin sizlerle şiddetli diz ağrısına neden olan en yaygın 4 nedeni inceleyelim:

1. Dizde Bağ Yaralanmaları

dizde bağ yaralanmaları

Dizdeki bağlar (ligamanlar); uyluk kemiğini (femur), alt bacak kemiklerine (tibia ve fibula) bağlamakla görevlidirler. Diz eklemini stabil hale getirirler ve korurlar. Dizin iç ve dış yanında, dizin önünde ve eklemin içinde farklı görevlere sahip bağlar bulunur.

İç yan bağ yaralanması, dış yan bağ yaralanması, ön çapraz bağ yaralanması veya arka çapraz bağ yaralanması terimlerinden en az birini mutlaka duymuşsunuzdur. İşte bunlar yaygın olarak görülen dizdeki bağ yaralanmalarıdır. Türkçe’ye “mutsuz üçlü” olarak çevirilen ön çapraz bağ, iç yan bağ ve iç menisküsün birlikte yaralandığı durum spor sakatlıklarında sıkça görülür.

 • Ani hızlanma veya durma,
 • Hızlı yön değiştirme,
 • Yanlış zıplama ve yere iniş,
 • Başka biriyle çarpışmak,
 • Ayaklar yerde ve diz bükülü pozisyonda iken ani dönüşler bu bağların yaralanmasına neden olabilirler.

Dizde bağ yaralanmaları dizde ani, şiddetli ağrıya neden olabilirler. Yaralanmanın ardından 24 saat içinde dizde şişlik oluşabilir. Yürüdükçe ve ayağın üzerine bastıkça ağrı şiddetlenebilir, dizde boşalma hissi yaşanabilir.

Okumaya devam edin : Ön Çapraz Bağ Yırtığı ve Fizik Tedavisi

2. Menisküs Yaralanmaları

diz menisküs yaralanmaları

Menisküsler, uyluk kemiği ile kaval kemiği arasında yer alırlar. Diz eklemine binen yükün uygun dağıtılmasında ve eklem kıkırdağının korunmasında görev alırlar. Her diz ekleminde iç menisküs (medial menisküs) ve dış menisküs (lateral menisküs) olmak üzere 2 menisküs bulunur.

Menisküs yaralanmaları yaygın olarak görülür. Özellikle ayaklar yerde ve diz bükülü pozisyonda iken yapılan ani dönüşler, ani veya sık tekrarlı yapılan dizin bükülmesi hareketleri menisküs yaralanmalarına neden olabilir. Menisküs yaralanmalarında şu belirtiler görülür:

 • Diz ağrısı (bu ağrı hafif veya şiddetli olabilir)
 • Yürüdükçe ve merdiven inip çıkmada artan ağrı
 • Dizde takılma ve kilitlenme hissi
 • Dizde boşalma hissi

Okumaya devam edin : Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

3. Diz Kireçlenmesi (Diz Osteoartriti)

diz kireçlenmesi

Diz osteoartriti (halk diliyle diz kireçlenmesi), diz eklemindeki kıkırdağın aşınmasıdır. Özellikle 50 yaş ve üzeri kişilerde daha sık görülür. Yaşla birlikte kıkırdağın sıvı içeriği azalır ve aşınması daha kolay hale gelir. Ayrıca kilo, genetik faktörler, geçirilmiş sakatlıklar, dizin zorlandığı bir işte çalışmak veya aktivite yapmak gibi faktörler diz osteoartritine zemin hazırlar.

Kireçlenme ilerledikçe kıkırdak tamamen aşınır ve kemik yüzeyleri birbirine temas etmeye başlar. İşte bu durumda hissedilen diz ağrısı çok şiddetli olabilir. Diz osteoartritinde; diz ağrısı, dizde sertlik, diz ekleminde şişlik ve eklem hareketlerinde azalma gibi belirtiler görülür.

Okumaya devam edin : Osteoartrit – Eklem Kireçlenmesi

4. Romatoid Artrit

diz ağrısı

Romatoid artrit, eklem çevresindeki dokunun iltihaplanmasına ve kalınlaşmasına neden olan sistemik bir hastalıktır. Eklemde oluşan iltihaplanma eklem kıkırdağına zarar verir ve aşınmaya neden olur. Romatoid artrit kadınlarda erkeklerden daha sık görülmektedir.

Romatoid artrit belirtileri; diz ağrısı, dizde sertlik, diz ekleminde şişlik ve eklem hareketlerinde azalmadır. Osteoartritte diz ağrısı yürüme ve merdiven çıkma ile artar, istirahat ettikçe azalır. Ancak romatoid artritte diz ağrısı hareket ettikçe azalır, istirahatte artar. Özellikle sabah uyanıldığında ilk 30 dk – 1 saat hissedilen ağrı ve tutukluk hissi romatoid artriti düşündürür.

İlginizi Çekebilir:

Referanslar:

Prof. Dr. Engin Çakar
Memorial Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar inme ve beyin Hasarı, nörorehabilitasyon, algoloji alanlarında uzmanlaşmıştır.