Dizin İç Kısmında Ağrı Neden Olur? Dizde Ağrıya Sebep Olabilecek Rahatsızlıklar

Diz eklemi vücudun yükünü taşıdığı gibi sürekli hareket halindedir. Bu nedenle diz ekleminde yanlış gidebilecek pek çok şey olabilir. Bu yazımızda dizin iç kısmındaki ağrı nedenleri üzerinde duracağız.

Diz ağrısı fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniklerine başvuru sebepleri arasında üst sıralarda yer alır. Diz ağrısına doğru tanı koyabilmede ağrının yerleşimi önemli ipuçları sağlar. Yani dizin iç kısmında ağrı, dizin ön tarafındaki ağrılardan veya dizin dış kısmında hissedilen ağrılardan farklı karakterdedir.

Diz eklemi 4 kemik, 4 ligament (bağ), birkaç tendon, 2 menisküs ve kıkırdak dokusu gibi farklı yapılar içeren karmaşık bir eklemdir. Vücudun yükünü taşıdığı gibi sürekli hareket halindedir. Bu nedenle dizde yanlış gidebilecek pek çok şey olabilir. Bu yazımızda dizin iç kısmındaki ağrı nedenleri üzerinde duracağız. 

İçindekiler

Dizin İç Kısmında Ağrı Nedenleri

1. Diz Kireçlenmesi

Kireçlenme, kemiklerin eklem yüzlerini koruyan kıkırdağın bozularak aşındığı bir hastalıktır. Diz eklemi, kireçlenmenin en sık görüldüğü eklemlerdendir. Diz kireçlenmesinde dizin iç yanındaki kıkırdaklar daha çok aşınır. Bu durum röntgen filmlerinde, kemiklerin dizin iç kısmında birbirine değecek kadar yaklaşması olarak görülebilir. Dize binen yükün arttığı hallerde, örneğin merdiven iner çıkarken ve sandalyeye otururken kireçlenmeye bağlı ağrılar artar. Diz kireçlenmesinde şikayetler genelde gün ilerledikçe artış gösterir.

2. Romatoid Artrit

Romatoid artrit bağışıklık sisteminin, esas olarak eklem yapılarına karşı aktive olduğu iltihaplı romatizmal hastalıklardan biridir. Romatoid artritli kişilerde dizin iç kısmında ağrı oluşabilir. Romatoid artrit ağrısı genelde sabahları daha şiddetli olup gün içinde azalır.

3. Yaralanmalar

Dizin iç taraf ağrısı spor yaralanması gibi nedenle oluşabilir. Örneğin koşma sırasında dizin zorlanması iç diz ağrısına yol açabilir. Düşme veya çarpma gibi sebepler dize direkt travmaya bağlı olarak kemikte zedelenme ve iç diz ağrısı yapabilir.

4. Bursit

Bursa; kas, tendon veya kemiklerin birbirine sürtünmesini önleyen küçük sıvı dolu keselerdir. Aşırı kullanım veya akut yaralanma nedeniyle bursa iltihabı yani bursit oluşabilir. Dizin iç kısmında pes anserin bursa bulunur. Medial kollateral ligament ile üç kas tendonu (sartorius, gracilis ve semitendinosus kas tendonları) arasında yer alır. Herhangi bir nedenle bu bursa zedelenirse pes anserin bursiti oluşur. Dizin eklem çizgisinin birkaç santimetre aşağısında dizin iç kısmında ağrı yapabilir. Pes anserin bursiti obezite, kireçlenme, iç menisküs yırtığı, hamstring kas gerginliği, yürürken ya da ayakta dururken diz veya bacağın dışa dönük olması gibi nedenlerle oluşabilir.

Okumaya devam edin : Bursa Nedir? Bursit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

5. Burkulma veya Gerilme

Dizin iç kısmında eklemin sağlamlığına katkıda bulunan medial kollateral ligament denilen bağ bulunur. Bu bağ futbol veya dövüş sporları gibi hallerde dize dışarıdan gelen darbe ile dizin aşırı bükülmesi ve dönmesi sonucu zedelenebilir veya yırtılabilir. Bu durumda dizin iç kısmında ağrı ve şişlik olur. Bağ tamamen koparsa ayakta dururken ve yürürken dizde gevşeklik, dizde kilitlenme gibi şikayetler olabilir.

6. Menisküs Yırtığı

Dizde kemiklerin birbirine çarpmasını önleyen menisküs denilen koruyucu kıkırdak dokuları bulunur. Dizin iç kısmında iç menisküs, dış kısmında dış menisküs yer alır. Menisküslerde yıllar içinde tekrar eden zorlanmalara bağlı veya spor yaralanmalarında ani travma sonucu yırtıklar oluşabilir. İç menisküsteki yırtıklar dizin iç kısmında ağrı, ayrıca dizde takılma, kilitlenme gibi şikayetlere yol açabilir.

Okumaya devam edin : Menisküs Yırtığı Belirtileri ve Tedavisi

7. Medial Plika Sendromu

Dizin iç kısmında medial plika denilen eklem zarı katlantısı bulunur. Koşmaya yeni başlamak gibi alışıldık aktivite düzeyinin arttırıldığı durumlarda medial plika zedelenebilir ve inflamasyon denilen bağışıklık sistemi aktivasyonu oluşabilir. Plika yapısı şişer. Bu durumda dizin iç kısmında ağrı, dokunmakla hassas bir nodül veya şişlik, dizde kilitlenme, kütleme olabilir.

Çocuklarda Dizin İç Yanında Ağrı Nedenleri

Diz kapağının kısmi çıkığı (patellar subluksasyon), patellar tendinit, Osgoot-Schlatter hastalığı çocuklarda dizin iç yanındaki ağrıların sık görülen nedenleridir.

Okumaya devam edin :Diz Kapağı Çıkığı Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Dizin İç Kısmında Ağrı Tedavisi

  • Ağrıya yol açan aktivitelerden kaçınmak,
  • Dize binen yükü azaltmak için koltuk değneği gibi destek kullanmak,
  • Akut yaralanmalarda buz uygulamak,
  • Elastik kompresyon bandajı ile sarmak,
  • Dizi yatarken kalp seviyesinin üzerinde tutmak gibi yöntemler kendi kendine uygulanabilir.

Ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir. Bunlarla düzelmeyen sorunlarda fizik tedavi, kortizon (steroid) enjeksiyonları, PRP-proloterapi enjeksiyonları, dizlik kullanımı, cerrahi yöntemler devreye girer. Egzersiz diz yaralanmalarını önlemede ve iç diz ağrısını tedavi etmede yararlıdır. Size uygun egzersizler açısından doktorunuza danışın.

İlginizi Çekebilir:

Doç. Dr. İlknur SARAL
Doçent Doktor İlknur Saral; bel ve boyun ağrıları, PRP Tedavisi, skolyoz, diz kireçlenmesi ve daha birçok alanda okurlarımızla Doktor Fizik'te buluşuyor.