Aşil Tendonu Yaralanması Nasıl Tedavi Edilebilir? Tedavi Süreci Nasıl Olur?

Aşil tendonundan kaynaklanan bir sakatlığın iyileşme süreci kolay bir süreç değildir. Aşil, vücudunuzdaki en büyük tendondur. Detaylı bilgi için tıklayınız..
Soccer, sports and ankle pain, injury or accident on a field during a game, exercise or training. M.

Aşil tendonundan kaynaklanan bir sakatlığın iyileşme süreci kolay bir süreç değildir. Aşil, vücudunuzdaki en büyük tendondur. Yürümenize, koşmanıza, zıplamanıza ve ayaklarınızı her yöne hareket ettirmenize yardımcı olur. Dolayısıyla, eğer bu tendonu incitir veya yırtarsanız, bir süre için neredeyse hiçbir şey yapamazsınız.

aşil tendon

İyileşme sürecinin ne kadar sürdüğü sakatlığınızın durumuna bağlı olarak değişiklik gösterecektir. Tendinit, tendonun zarar görmemesine rağmen ağrı ve rahatsızlıkla ilişkilidir, bu yüzden birkaç haftalık dinlenme ve buz uygulaması gerekebilir. Tam bir yırtılma ise tamamen farklı bir serüven başlayacaktır ve iyileşme süresi bir yıla kadar uzayabilir.

İlginizi Çekebilir: Ayak Bileği Burkulması Neden Olur?

Aşil Tendonu Yaralanması  ve Cerrahi Olmayan Seçenekler

aşil tendon yaralanmaları fizik tedavi

Eğer Aşil tendonunuzu tamamen yırtmadıysanız, muhtemelen ameliyat gerekmez. Hasar hafifse, dinlenme, buz uygulama, bir süre için aşil botu giyme gibi çözümler ortaya çıkan ilk seçeneklerdir. Aynı zamanda Uzman Doktorunuzun belirlediği kadar Fizik Tedavi randevusu almanız sizin için iyi bir seçenek olacaktır.

Eğer Aşil tendonunuz yırtıldıysa, Uzman Doktorunuz yaşınızı, aktivite düzeyinizi ve hasarın ne kadar kötü olduğunu ameliyat kararını verirken göz önünde bulunduracaktır. Daha genç ve daha aktifseniz, ameliyatın cevap olma olasılığı daha yüksektir.

Cerrahi olmayan bir seçenek, bacağınızın bir yürüme botuna konulduğu fonksiyonel alçılamadır. Aşil botunun içinde ayak bileğini zorlayan bir kama bulunur ve alt bacağınızı stabilize eder. Bu tedavi yöntemi yaklaşık 6 ila 12 hafta sürer.

Sonrasında Uzman Fizik Tedavi Hekimi ve ekibinin sizin için özel olarak hazırlayacağı kapsamlı fizik tedavi ve rehabilitasyon desteği alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Aşırı Kullanım Yaralanması (Overuse Injury) Nedir?

Aşil Tendonu Yaralanması ve Fizik Tedavi

Aşil Tendonu Yaralanması ve Fizik Tedavi

Uzman Doktorunuz ve Fizik Tedavi ekibi, sizi tekrar günlük yaşama kazandırmak için egzersizler, esneme hareketleri ve diğer teknikler içeren bir program uygulayacaktır. Fizik Tedavide geçireceğiniz süre, yaralanmanızın ne kadar kötü olduğuna bağlıdır. Birkaç hafta veya birkaç ay sürebilir.

Sağlık profesyonelleri eşliğinde doktorunuzun önerdiği sıklıkta egzersiz programı yapmalısınız. Ayrıca, sağlık profesyonelleri tarafından evde yapmanız gereken egzersizler hakkında da egzersiz eğitimi almalısınız..

Fizik Tedavinin hedefleri şunlardır:

aşil Fizik Tedavinin hedefleri şunlardır:

Ağrıyı hafifletmek:

Sağlık profesyonelleri ağrıyı hafifletmek için buz kullanabilir, bacak ateli önerir, ultrason tedavisi uygulayabilir veya ağrınızı hafifletmek için diğer yolları önerebilir.

Doğru hareket:

Ayak bileği, ayak veya diz eklemleriniz farklı nedenlerle gerektiği gibi hareket etmeyebilir. Bu, Aşil tendonunuzu zorlayabilir. Bu sorunları düzeltmek için sağlık profesyonelleri size egzersizler gösterebilir veya gerilimi hafifletmek için manuel müdahale teknikleri kullanabilir.

Kas kuvveti ve denge:

Zayıf kaslar veya kas dengesizliği Aşil tendonunuza zarar verebilir. Fizik tedavide, size özel güçlendirme egzersizleri uygulanmaktadır. Bu egzersizler gövde, kalça ve dizler için oldukça etkilidir.

Ameliyat Sonrası İyileşme

Aşil Ameliyat Sonrası İyileşme

Ameliyatınız yaklaşık 30 dakika ile bir saat arasında sürer ve durumunuza göre aynı gün eve gönderilebilirsiniz. Cerrahlar, diz altından ayak parmaklarına uzanan bir alçı takacaklar. Bu alçının amacı ayak bileğinizi doğru konumda tutmayı hedefler.

Aşağıda, ameliyattan sonra neler olduğuna dair bir zaman çizelgesi bulunmaktadır. Tabii ki, bu iyileşme herkes için tam olarak aynı olmayabilir. İlerlemeniz yaşınıza, sağlığınıza, yaralanmanızın ne kadar kötü olduğuna ve rehabilitasyonda ne kadar başarılı olduğunuza bağlı olacaktır.

Ameliyat Günü

Hastaneden ayrıldığınızda, koltuk değnekleri alacak ve yaralı bacağınıza ağırlık vermemeniz konusunda talimatlar alacaksınız.

Aşil tendon

2 Hafta Sonra

  • Doktorunuz dikişleri çıkarmak ve yaranın nasıl iyileştiğini kontrol etmek için alçınızı çıkaracak. Nasıl göründüğüne bağlı olarak, tekrar alçıya girebilirsiniz, ancak daha olası olarak yürüyüş botu alacaksınız. Bu yürüyüş botları ayak ve bileğinizi doğru konumda tutmanıza destek verecek.
  • Bunların devamında fizik tedavi ve rehabilitasyona başlayacaksınız. Yaranın iyileşmesine izin vermek amacıyla bazı üst vücut çalışmaları yaparken hala tüm ağırlığınız koltuk değneklerinde olacak.

4 Hafta Sonra

  • Bot yavaşça nötr bir konuma (topuk yükseltisi ile) taşınacak ve rehabilitasyonda doğru yürümenin nasıl olduğunu öğreneceksiniz. Fizyoterapistiniz ayak bileğinize kademeli şekilde oynatacak ve baldırlarınızı güçlendirecek egzersizleri göstermeye başlayacak. Ayrıca gövde ve kalça üzerinde daha fazla çalışma yapacaksınız.

6 ila 8 Hafta Arasında

Rehabilitasyon randevularınız azalacak ve etkilenen bacağınızda yaklaşık 10-15 saniye boyunca durabileceksiniz. Bu süre zarfında Uzman Doktorunuz ve Fizyoterapistinizin yorumlarına göre bot da çıkabilir. Şimdi daha fazla aktivite yapabilirsiniz, ancak hala yüksek etkili egzersizler yapmamalısınız. Fizyoterapistiniz size ayak bileğinizin durumuna uygun sporlar önerebilir.

4 ila 6 Ay Sonra

Tam aktiviteye geri dönmelisiniz, ancak tamamen iyileşmeniz, ameliyattan yaklaşık bir yıl sonra olacak. Hatta o zaman bile sakatlanmadan önceki halinize geri dönme olasılığı olmayabilir.

Aşil Tendon Ortezi

Aşil Tendon Ortezi 

Ameliyat olsanız da olmasanız da iyileşme sürecinizin bir noktasında muhtemelen özel ayakkabı için ortezler ve cihazlar kullanacaksınız. Uzman Doktorunuz ve Fizyoterapistiniz botunuzu çok uzun süre kullanmanızı istemeyeceklerdir. Güvenli olduğunda sizi botunuzdan çıkaracaklardır.

Ortezlerin ana görevi topuğunuzu yükseltmek ve tendonun fazla çalışmasını önlemektir. Aşil problemi yaşayan birçok insan, ayakkabıların bileklerine sürtmesinden rahatsız olur. Bunun önüne geçmek için, bileğinizin arkasını kaplayan veya ayakkabıdan uzaklaştıran diğer ürünler bulunmaktadır.

Okumaya Devam Edin: Topuk Arkasında Ağrı – Aşil Tendiniti

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

Kaynakça