Kasık Ağrısı Neden Olur?

Kasık bölgesinde birçok farklı yapı olması nedeniyle, kasık ağrısının neden kaynaklandığını bulmak zor olabilir. Bu yazımızda kasık ağrısına neden olan faktörleri sizler için anlattık.
kasık ağrısı neden olur

Kasık ağrısı, yürüyüşünüzü zorlaştırabilir veya günlük hareketlerinizi ciddi şekilde etkileyebilir. Kasık bölgesinde birçok farklı yapı olması nedeniyle, kasık ağrısının neden kaynaklandığını bulmak zor olabilir. Bu alanı etkileyebilecek çeşitli rahatsızlıklara detaylı şekilde bakmak, sorunun neden kaynaklandığını anlamanıza yardımcı olabilir. Bu yazımızda kasık ağrısına neden olan faktörleri sizler için anlattık.

Kasık Ağrısı Nedenleri

Kemik, kaslar, tendonlar, bağlar veya iç organlarla ilgili sorunlara kadar birçok farklı durum kasık ağrısına neden olabilir. Kasık ağrısına yol açabilecek en sık görülen sorunları sizler için özetledik.

yürürken kasık ağrısı neden olur

Kaslarda Gerilme ve Yırtılma

Kasık bölgesindeki kaslarda gerilme veya yırtık olması, kasık ağrısının önemli nedenlerinden biridir. Bu bölgedeki bir kas veya tendon aşırı gerildiğinde veya yırtıldığında kasık ağrısı meydana gelebilir. Ağrı, özellikle yürürken daha belirgindir. Uyluğun iç kısmında bulunan kalça adduktör kas grubu gerilme ve yırtılmaya daha açıktır.

Kalça Kıkırdağında Yırtık – Labrum Yırtığı

Kasık ağrısına neden olabilecek diğer bir durum kalça kıkırdağında yırtık olmasıdır. Labrum, kalça ekleminin çukurunu saran bir kıkırdak halkasıdır. Bu yapı, eklem stabilitesine katkıda bulunur ve kalça hareketliliğine yardımcı olur.

Tekrarlı hareketler veya güçlü travmalar, labrum yırtığına neden olabilir. Bu durumda kasık ağrısına ek olarak; kalça ekleminde sertlik, takılma ve kilitlenme hissedilebilir.

kasıktaki ağrı nasıl geçer

Kalça Sıkışma Sendromu – Femoroasetabular İmpingement

Kalça sıkışma sendromu, özellikle yürüme sırasında kasık bölgesinde ağrı hissedilmesine neden olabilir. Femoroasetabular impingement olarak da bilinen kalça sıkışma sendromu; yürüme sırasında veya çok uzun süre oturduğunuzda kasık ve kalça bölgesinde ağrı ve sertliğe yol açabilir.

Bu kişilerde, dizi göğse doğru çekmek veya bacak bacak üstüne atmak gibi hareketler oldukça güçtür. Kalça sıkışma sendromu ile ilgili detaylı bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

Kasık Fıtığı – İnguinal Herni

Kasık fıtığı – yaygın olarak görülür kasık ağrısı ve yürüme güçlüğü gibi şikayetlere yol açabilir. Yağ dokusunun veya bağırsağın bir kısmının zayıflamış karın duvarından fıtıklaşmasıdır. Öksürme, ağırlık kaldırma gibi aktiviteler fıtığın belirginleşmesine ve ağrının artmasına neden olabilir.

OsteoartritKireçlenme

Yaş ilerledikçe, kalça eklemindeki kıkırdak doku incelmeye ve bozulmaya başlar. Eklem kıkırdağının aşınması ile osteoartrit (kireçlenme) meydana gelir. Osteoartrit sonucu, kalça hareketleri sert ve ağrılı hale gelir.

Osteoartritli kişiler, tipik olarak ayakta durma ve yürüme ile artan kalça ağrısından şikayet ederler. Kalça ekleminde oluşan osteoartrit, kasık bölgesinde ağrı hissedilmesine neden olabilir.

Tendinitler

Tendonlar; kasların kemiklere tutunmasını sağlayan kalın bağlardır. Tendinit ise, bir tendonun iltihaplanması ve tahriş olmasıdır.  Kasık bölgesindeki tendinitler, genellikle koşu veya bisiklet gibi tekrarlı aktivitelerden kaynaklanırlar.

Tendinit sonucu oluşan kasık ağrısı, tipik olarak yavaş yavaş ortaya çıkar ve başlangıçta sadece zorlayıcı aktiviteler sırasında mevcuttur. Tendinit kötüleştikçe ağrı daha sık hale gelir ve merdiven çıkmayı veya yürümeyi etkileyebilir.

Kasık Ağrısının Diğer Nedenleri

Referans: verywellhealth.com

Fizyoterapist Yusuf Sarıçan
2017 yılında İstanbul Üniversitesi Fizyoterapi Bölümünden mezun olduktan sonra 2 yıl boyunca İstanbul Florence Nightingale Hastanesinde solunum fizyoterapisti olarak çalıştım. 2019 yılından itibaren Memorial Şişli Hastanesinde çalışmaktayım.