Dirseklik Nasıl Kullanılır?

Dirsek ağrısı yapan tenisçi dirseği ve golfçü dirseği denilen sorunların tedavisinde dirseklik veya epikondilit bandı kullanımı yararlı olabilir.

Dirsek ağrısı yapan tenisçi dirseği ve golfçü dirseği denilen sorunların tedavisinde dirseklik veya epikondilit bandı kullanımı yararlı olabilir. Bu ürünler ortopedi-medikal mağazalarında ve spor mağazalarında satılır. Ücretini ödeyerek alabilirsiniz. Ortopedi-medikal mağazalarından doktor reçetesi ve raporu ile almanız halinde sağlık sigortanız maliyetin bir kısmını karşılayabilir.

Dirseklik Kullanmanın Yararı

Dirseklik kullanımı ile zedelenmeye yol açan kuvvetler hasarlanmış alandan başka yerlere yönlendirilir. Böylece iyileşme süresince dirsek çevresindeki kas ve tendonlar desteklenir. İş veya spor aktiviteleri ağrısız yapılabilir. El kavrama gücünü arttırmada da yararı vardır.

Dirseklik kullanımı lateral ve medial epikondilitte ağrıda hemen azalma sağlayabilir. Eğer etki etmezse sorunun ağır olması veya ağrının başka bir nedenden kaynaklanma ihtimali söz konusudur.

İlginizi Çekebilir: Dirsek İç Taraf Ağrısı – Medial Epikondilit

Dirseklik – Epikondilit Bandı Nasıl Takılır?

  • İlk dikkat etmeniz gereken konu doğru ebatta bir ürün almaktır. Epikondilit bantları genelde küçük (S), orta (M) ve büyük (L) boy olarak mevcuttur. Çok küçük (XS) ve çok büyük (XL) bedenleri de olabilir.
  • Dirseğinizin yaklaşık 2,5 cm aşağısından kolunuzun çevresini mezura ile ölçüp ürün etiketindeki tablo ile kıyaslayarak kendinize uygun ölçüyü bulabilirsiniz. Çoğunlukla tarafa özel değillerdir, sorunlu tarafa göre sağ veya sola takılabilirler.
  • Epikondilit bandı dirsek tendonlarına destek olan köpüksü malzeme içeren bir kısım ve bağlamayı sağlayan kumaş velkro kısımdan oluşan şerit şeklinde bir malzemedir. Genişliği 5-8 cm arasıdır. Bazı dirseklikler daha geniş olabilir. Yıkanabilir malzemeden üretilmesi hijyen açısından avantajdır.
  • Spor ve çalışma sırasında giyilmesi önerildiği için çabuk kirlenebilir. Şeklinin bozulmaması için çoğunlukla elde yıkama önerilir. Satın aldığınız ürüne özel temizleme önerilerini etiketinden okuyun.

  • Dirsekliği nasıl kullanmanız gerektiği doktorunuz tarafından veya satın aldığınız mağazadaki çalışan tarafından anlatılmış olabilir. Hazır ürünlerin üzerinde kullanma talimatı bulunabilir.
  • Burada dirseklik kullanımı için bazı genel kuralları paylaştık. Dirsekliği ağrıya yol açan aktiviteler sırasında dirseğin altında kolunuzun en geniş olduğu yere takın. Bu genelde dirsek ekleminden 2,5 cm kadar aşağısıdır.
  • Tendonları destekleyen geniş ve kalın kısım eklemin ağrılı tarafına gelmelidir. Tenisçi dirseğinde dış, golfçü dirseğinde iç taraf ağrılıdır. Bağlama bileziği ve kayışı kullanarak hafif sıkacak ancak rahatsız etmeyecek ölçüde pozisyonlayın.
  • Elinizi yumruk yaptığınızda kan dolaşımını engelleyecek ölçüde sıkı, kolda kendi kendine kayacak derecede gevşek olmamalıdır. Duruma göre kullanım esnasında sıkılığını yeniden ayarlamanız gerekebilir. Bazı kişiler uzun kollu giysilerin üzerinden takmayı tercih edebilir. Bu durumda doğru yerde olduğuna ve kaymamasına özen gösterilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Dirsek Dış Taraf Ağrısı – Lateral Epikondilit

Dirseklik Ne Kadar Süre Kullanılmalı

Genelde gün içinde dirsek ağrısına neden olan aktiviteler sırasında kullanılması yeterlidir. Bu tür aktivitelerin süresi çoğunlukla birkaç saati geçmez. İstirahat halinde ve gece çıkarılmalıdır. Dirsekliği takmak hissedilen rahatsızlığı arttırmamalıdır.

Epikondilit Tedavisi için Diğer Yöntemler

Ağrıya yol açan aktivitelerden kaçınmak, soğuk uygulama, ağrı kesici ilaçlar, kortizon iğneleri, PRP enjeksiyonu, kinezyoteyp, fizik tedavi yöntemleri bu sorunun tedavisinde kullanılan diğer seçeneklerdir. Dirsek ağrısı için fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR) doktoruna başvurabilirsiniz.

Okumaya Devam Edin: Dirsek Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.