Dirsek Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Dirsek ağrısı kimi zaman gelip geçici, kimi zamansa günlük yaşamı çok zorlaştıracak ölçüde şiddetli ve inatçı olabilir.

Dirsek ağrısı kimi zaman gelip geçici, kimi zamansa günlük yaşamı çok zorlaştıracak ölçüde şiddetli ve inatçı olabilir. Ağrı dirseği büküp açmayı, elle yük taşımayı ve kuvvetlice sıkmayı güçleştirebilir. Genelde dirsek ağrısı olan kişiler kendi kendine düzelmesini umarak birkaç gün veya hafta bekler.

Eğer şikayetler geçmezse doktora görünmek gerekir. Peki dirsek ağrısı için hangi doktora gidilir? Şiddetli bir darbe, düşme gibi bir travmatik durumlar haricinde, dirsek ağrısı için gitmeniz gereken bölüm fizik tedavi ve rehabilitasyondur.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR) branşı kas-iskelet sisteminin ameliyat gerektirmeyen hastalıkları ve tedavileri ile uğraşan bölümdür. Halk arasında dirsek ağrısı için ilk gidilmesi gereken bölümün ortopedi olduğunu düşünenler de az değildir. Oysa ki ortopedi bölümü kırık, çıkık, kemik tümörleri gibi kas iskelet sisteminin acil veya ameliyat gerektiren sorunları ile uğraşır. Dirsek ağrısı yapan nedenlerin büyük bir kısmı bu gruba girmez.

İlginizi Çekebilir: Boyun Ağrısı Neden Olur? 

Dirsek Ağrısı Neden Olur?

Dirsek ağrısının en sık nedenlerinden biri lateral epikondilittir. Tenisçi dirseği de denilen bu sorun dirseğin dış kısmında ağrı şeklinde belirti verir. El bileğini ve parmakları hareket ettiren kasların bir kısmı dirseğin dış kısmında kol kemiğine yapışır.

Aşırı kullanım ve zorlanma sonucu bu yapışma yerinde ödem, iltihap ve mikro yırtıklar oluşabilir. Eğer benzer sorun dirseğin iç kenarında olursa medial epikondilit (golfçü dirseği) olarak isimlendirilir. Bu sorunlar hafif bir ağrı ya da sızlama şeklinde başlar, haftalar ve aylar içinde şiddetlenebilir.

Dirsek ekleminde şişlik, ısı artışı, hareket kısıtlılığı, ağrı olması artrit denilen eklem iltihabını işaret edebilir. Dirsek eklemi kireçlenme olarak bilinen osteoartritte, iltihaplı romatizma olarak bilinen romatoid artritte tutulabilir. Ankilozan spondilit, ailevi Akdeniz ateşi gibi diğer romatizmal hastalıklar da dirsekte artrit yapabilir.

Dirsek Ağrısı Neden Olur?

Romatizmal hastalıklarda aynı anda birden çok eklemde ve vücudun başka organlarında da belirtiler olabilir. Eğer daha önceden bilinen bir iltihaplı romatizmal ağrınız varsa dirsek ağrınız bu hastalıkla ilişkili olabilir. İltihaplı romatizma hastaları genelde fizik tedavi ve rehabilitasyon ya da romatoloji uzmanlarının takibi altındadır. Öncelikle romatizma için gittiğiniz doktora danışmayı düşünebilirsiniz.

Dirsek ekleminde değil de eklemin dışındaki bursa denilen yapıda iltihap olması halinde dirseğin dış kısmında top gibi sınırları belirgin su dolu şişlik oluşabilir. Olekranon bursiti denilen bu sorun genelde iğne ile sıvının çekilmesi ve kortizon enjeksiyonu ile tedavi edilir. Olekranon bursiti için fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne gidebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Boyun Ağrısı Nasıl Geçer?

Ne Zaman Beklemeden Doktora Gitmeli?

Dirsek Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Bazen eklem iltihabı gerçek bir mikrobiyal enfeksiyona bağlı gelişebilir. Septik artrit denilen bu durum gözden kaçırılmamalı ve erkenden tedavi edilmelidir. Enfeksiyon varsa kanda enfeksiyonla ilgili değerler yükselir, kişide halsizlik, iştahsızlık, ateş yüksekliği gibi belirtiler olabilir.

Eklem sıcak, şiş ve hassastır. Septik artrit şüphesinde vakit kaybetmeden acil servise ya da ortopedi bölümüne başvurmalısınız. Septik artrit tanısını koyabilmek için eklem sıvısı iğne ile çekilir, laboratuvar ve mikroskopta analiz edilir. Tedavisi antibiyotik ve ameliyat ile eklemin temizlenmesidir.

Eğer düşme, trafik kazası, şiddet olayları, spor yaralanması gibi travmatik bir olay sonrası dirsek ağrınız başlamışsa, dirsekten çat diye ses gelmesi, anormal hareket, eklemde aşırı hassasiyet varsa vakit kaybetmeden acil servis veya ortopedi bölümüne gitmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir: Kemik Sağlığını Korumak İçin 4 Öneri

Dirsek Ağrısı için Fizik Tedavi Doktoruna Başvurduğunuzda Neler Yapar?

  • Doktor öncelikle şikayetlerinizi dinler. Ağrı tam olarak nerede, ne zaman başladı, şiddeti zaman içinde nasıl değişti, eşlik eden başka problemler var mı gibi sorular sorabilir. Muayenede dirseğinizi inceler, şişlik, hassasiyet var mı, hareketleri normal mi kontrol eder.
  • El ve kolun kas kuvveti, duyu ve refleks muayenesini yapabilir. Bazen boyundaki sorunlar da dirsek ağrısı olarak hissedilebilir. Gerekirse omuz ve boyun muayenesi de yapar. Bazı özel muayene testleri lateral epikondilit ve medial epikondilit için tanıyı destekleyicidir.
  • Öykü ve fizik muayene sonrasında bir ön tanı oluşur. Ön tanıyı doğrulamak ve olası diğer hastalıkları dışlamak için dirseğin röntgen filmi, kan tetkiki, emar (MRG), EMG gibi ek tetkikler gerekebilir.
  • Tanı netleştikten sonra tedaviye sıra gelir. Dirsek ağrısına yol açan sorunların büyük bir kısmının tedavisi fizik tedavidir. Eğer başka bir bölümü ilgilendiren bir sorun olduğu ortaya çıkarsa sizi ilgili bölüme yönlendirebilir.

Bu makale Doktorfizik Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmış ve onaylanmıştır.

Okumaya Devam Edin: Dirseklik Nasıl Kullanılır?